Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se snaží spojit pravicové a středové strany do jednoho bloku, který by byl ve volbách schopen porazit ANO Andreje Babiše. Na čtvrteční konferenci se snažil přesvědčit lídry ODS a KDU-ČSL k větší spolupráci. Předseda občanských demokratů Petr Fiala užší svazek neodmítl. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek ale nyní nepovažuje za reálné, že by vznikl jeden společný subjekt.

Sjednocená pravice je podle Kalouska jedinou cestou, jak čelit rostoucí oblibě hnutí ANO. "Chceme-li opravdu porazit Babišovo hnutí ve volbách, musíme se spojit. Tento krok by si vyžádal bolestivé kompromisy programové i personální," řekl Kalousek s tím, že ve hře je i společný pravicový kandidát na prezidenta. "Buď se spojíme, anebo budeme soutěžit o to, kdo první po volbách vstoupí do vlády premiéra Babiše."

Bělobrádek o návrhu společného pravicového prezidentského kandidáta vyjádřil pochyby, podle něj by pro řadu voličů jednotlivých stran byla spolupráce s jinou stranou nepřijatelná. Umí si ale představit to, že by pravicové strany každá sama za sebe vyjádřila podporu některému prezidentskému kandidátovi, který by mohl kandidovat jako nezávislý.

Podle Kalouska není hnutí ANO standardní politická strana, ale subjekt zaměřený na koncentraci moci, který může poškodit český politický systém.

Předseda ODS Petr Fiala se nápadu primárně nebrání a je prý ochotný o něm mluvit: "Jsme ochotní diskutovat o užší spolupráci a hledat cesty k naplnění našich cílů s našimi partnery od středu doprava, protože jsme přesvědčeni, že abychom mohli realizovat a nabízet lidem konkrétní politiku, musíme být dost silní."

Naopak šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek je k nápadu na jednu velkou pravicovou stranu skeptický. Vytvoření společného volebního bloku podle něj přináší programové, ale i personální problémy. "Těžko si umím představit, že by členové KDU-ČSL hlasovali pro kandidátku s Kalouskem, který v roce 2009 ze strany odešel," prohlásil. Porážka hnutí Andreje Babiše jako jediný cíl sjednocené pravice je navíc podle něj málo.

Aby doložil, že spojení KDU-ČSL není vůbec jednoduché a že na historii lidovci nezapomněli, lehce Kalouska "popíchl". Připomněl mu situaci z roku 2006 a tehdy diskutovanou povolební vládní spolupráci lidovců vedených Kalouskem s ČSSD a podporou komunistů. Porážka hnutí Andreje Babiše jako jediný cíl sjednocené pravice je navíc podle Bělobrádka málo.

Kalousek nápad o sloučení stran předjednal s vedením TOP 09. Jeho výzva nepatřila jen lidovcům či občanským demokratům. Adresoval ji obecně pravicovým a středovým politickým uskupením. Například se Starosty bude TOP 09 jednat o možné spolupráci příští týden. “Na konci roku končí smlouva o spolupráci a budeme se bavit o tom, co dál,” řekl předseda STAN Petr Gazdík. I on věří ve spojenectví a spolupráci politiků. Jeho motivace je jednoznačná: “Aby se země po příštích volbách neuchýlila k nějakému diktátorskému systému orientovanému někam na východ”. Jak se STAN ohledně partnerství s TOP 09, případně i ODS či lidovců rozhodne, není jasné. Členská základna o tom právě nyní intenzivně diskutuje.

Výsledky volebních průzkumů
Komentář: Podle všech třech volebních průzkumů jednotlivých agentur by případné volby jednoznačně vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše. Sociální demokracie by naopak výrazně ztratila a v jednom případě by se komunisté stali dokonce druhou nejsilnější stranou. Zdroj dat: STEM, CVVM, MEDIAN