Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se počtvrté za sebou stala nejvlivnější ženou Česka. Na druhém místě skončila eurokomisařka Věra Jourová (ANO) a na třetím finanční ředitelka společnosti PPF Kateřina Jirásková. Vyplynulo to z žebříčku nejvlivnějších žen Česka, který sestavil časopis Forbes.

"Lenku Bradáčovou do čela žebříčku dlouhodobě nominují její činy, odvaha a pracovitost, s jakou se pouští do největších tuzemských kauz, v nichž jde o propojení nejvyššího byznysu, politiky, lobbingu a stovek milionů, nebo spíše miliard korun," uvedl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek. Zmiňuje například kauzy Davida Ratha, lobbisty Ivo Rittiga, Key Investments nebo prodeje OKD.

V první desítce převažují ženy v byznysu, političky jsou tam dvě. Jourová se na druhou příčku posunula z loňského čtvrtého místa. Na pátém místě skončila stejně jako loni pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Časopis při sestavování žebříčku 75 nejvlivnějších žen vycházel z metodologie amerického Forbesu a spolu s dalšími odborníky sledoval po celý rok na 300 žen z různých oborů. V širším výběru byly majitelky firem, manažerky, ženy působící ve veřejné sféře, finančnictví či justici, redakční tým však sleduje i neziskový sektor, ženy z oblasti kultury, sportu či takzvané opinion leaders.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

U majitelek firem redakce sleduje hospodářské výsledky firem, obrat, zisk, nové akvizice a porovnává je i několik let zpětně.

"Přihlížíme k situaci v odvětví, v němž dotyčné působí, využíváme naši znalost dění uvnitř firem. Počítáme objemy peněz, nad nimiž mají kontrolu a přímý vliv, jejich podíly ve firmách, ale i počet zaměstnanců, kteří pod ně spadají, nebo to, kolik zákazníků či spotřebitelů může jejich rozhodnutí přímo ovlivnit," uvedl Šimůnek.

V sekci politiky a veřejné správy posuzuje redakce pozice, reálné pravomoci a počet lidí i objem peněz, které rozhodnutí dotyčných žen mohou přímo ovlivnit. "Důležitým kritériem je pro nás i to, jak jsou tyto ženy ze svých funkcí odvolatelné a kdo všechno má přímý vliv na jejich rozhodování," dodal šéfredaktor.

Prvních deset nejvlivnějších žen Česka:
pořadí jméno funkce
1. Lenka Bradáčová vrchní státní zástupkyně v Praze
2. Věra Jourová komisařka EU
3. Kateřina Jirásková finanční ředitelka PPF
4. Petra Procházková finanční ředitelka Agrofertu
5. Adriana Krnáčová primátorka Prahy
6. Michaela Erbenová výkonná ředitelka MMF
7. Kamila Horáčková ředitelka investic Axa Winterthur
8. Michaela Chaloupková ředitelka divize Správa ČEZ
9. Simona Sokolová členka představenstva Agrofertu
10. Libuše Šmuclerová generální ředitelka Czech News Center
Zdroj: Forbes
Související