Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chce, aby se našel záznam ze schůze, na které se projednávala pravidla setkávání s dalajlamou. Ten by mohl osvětlit, na čem přesně se ministři dohodli a zda Daniel Herman oficiálním přijetím tibetského duchovního vůdce porušil slib.

"Protože tu vznikají nějaké pochyby, tak jsem požádal premiéra, aby našel a vytáhl na světlo záznam, pokud existuje," řekl Zaorálek po pravidelném setkání u prezidenta Miloše Zemana na téma zahraniční politiky.

Ministr uvedl, že na úterní schůzce se přijetí dalajlamy a následné pročínské prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů řešilo pouze okrajově. "Nenašli jsme nic, co by bylo k řešení. Potvrdili jsme si, že náš postup byl správný a nevidíme v tom žádný problém," řekl po schůzce Zaorálek po schůzce s prezidentem, které se kromě něj zúčastnil také premiér Bohuslav Sobotka, předsedové obou komor parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch a ministr obrany Martin Stropnický.

Zaorálek už dříve uvedl, že pročínské prohlášení bylo nezbytné, protože Herman porušil slovo a Čína, s níž Česko uzavřelo strategické partnerství, by oficiální přijetí dalajlamy mohla chápat jako politickou provokaci.

Herman se brání, že nikdy neslíbil, že se s dalajlamou nesetká. Naopak se proti Zaorálkovu požadavku na inkriminovaném jednání vlády ohradil. Zaorálek ale tvrdí, že nakonec Herman souhlasil s tím, že pokud se s dalajlamou sejde, tak pouze soukromě.

"Já si stojím za tím, co jsem řekl. Výsledek schůze tehdy byl pro mě naprosto uspokojivý. Dohodli na společném postupu a na tom, že nebudou oficiální schůzky s dalajlamou, protože jsme věděli, že to je pro Čínu problém," vzpomínal v úterý Zaorálek.

Zaorálek před novináři nicméně poznamenal, že respektuje, že některé zemi vadí, když se někdo setká s oficiálním představitelem bývalé exilové vlády. "Jak kdyby se někdo setkával s Konradem Henleinem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky, když tu byla oficiální vláda. Asi by nám to Čechům taky vadilo. Vím velmi dobře, že 14. dalajlama je velmi úctyhodná figura, který se již stokrát odvolal na to, že nemá politické ambice a je pouhým mnichem. Nicméně čínská strana to vidí jinak," řekl ministr. Za toto přirovnání se Zaorálek později omluvil.

Jednání vlády se konalo zhruba před dvěma lety a Zaorálek tehdy chtěl domluvit společný postup, než začne navazovat užší vztahy s Čínou. Pokud se záznam ze schůze najde, není jisté, že se dostane na veřejnost. "Nevím, v jakém režimu ta schůze byla. To si při nejlepší vůli nevzpomenu," řekl ministr s tím, že věří, že nešlo o režim vyhrazený, který by jakoukoli publikaci zápisu zapovídal. "Jsem pro to, aby co lze zveřejnit, bylo zveřejněno," dodal Zaorálek.