Obvodní soud pro Prahu 1 se vůbec poprvé začal zabývat případem, kdy taxikáři podle obžaloby účtovali předražené jízdné. Konkrétně jde o šest řidičů, spolu s nimi je obžalován i bývalý úředník pražského magistrátu, který taxikáře za úplatu varoval před kontrolami.

Skupina taxikářů si podle obžaloby dokázala zajistit včasné informace o chystaných kontrolách z magistrátu. Tedy případech, kdy město nasazuje do terénu své figuranty, aby vyzkoušeli taxikářskou poctivost. Detektivové zjistili, že informace o plánu kontrol měl z magistrátu vynášet tehdejší úředník a bývalý policista Luděk Šmejkal. Předal je jednomu z taxikářů, za to dostal peníze a tabulky s místy a časy kontrol pak putovaly do více než 40 taxikářských mobilů přes aplikaci WhatsApp.
 
Taxikáři se podle policie na tenhle "servis" skládali - platili 500 až 700 měsíčně. Někdejší úředník Šmejkal, který odešel z magistrátu ještě před loňským zatýkáním, protože nadřízení měli podezření, že spolupracuje s taxikáři, v úterý u soudu korupci odmítl. 

"Nikdy jsem nebyl kázeňsky řešen. Nikdy jsem neudělal nic v rozporu se zákonem," prohlásil Šmejkal.

Řidičům hrozí za podvod osmiletý trest, bývalý úředník může jít za přijetí úplatku do vězení až na deset let.

Například taxikář Aleš Šotola je obžalovaný kvůli 13 předraženým jízdám. Policisté škodu spočítali na více než osm tisíc. U soudu v úterý řekl, že ale nezahrnuli do celkové škody čekání - například když taxi stojí na červenou. Tehdy běží sazba šest korun, za jízdy 28 korun. Neboli: policisté cenu, kterou taxikář účtoval zákazníkům, brali tak, jako by auto pořád jelo.

"K předražení tedy došlo, ale v menší částce. Asi tak o tisíc korun," vypověděl Šotola. Podle něj navíc většina jeho zákazníků-turistů s navýšenou cenou souhlasila. "Přijdou lidi a zeptají se, jak dlouho to pojedu a kolik to bude stát. Devadesát procent lidí tu cenu zná," prohlásil Šotola, kterého stejně jako ostatní taxikáře zatkli policisté loni v listopadu na Staroměstském náměstí. Konkrétně jemu přičítají například loňskou cestu že Staroměstského náměstí do prodejny Ikea na Černém Mostě za 800 korun. Správně to mělo být 437 korun.

Cestující na pražské letiště budou vozit Fix a Taxi Praha. Za nájem nabídly částky převyšující čtyři miliony korun měsíčně - čtěte ZDE

Třináct předražených jízd napočítali policisté i Giovannimu Piscicellimu, který se před devíti lety přistěhoval z Itálie do Prahy a začal tady taxikařit. I Piscicelli připustil, že některé jízdy byly dražší, než jak přikazuje magistrátní vyhláška. "Ale vždy po dohodě se zákazníkem," snažil se soud přesvědčit Piscicelli, že nikoho neokradl, protože jednal férově: řekl cenu, a když turista souhlasil, byly vlastně obě strany spokojené.

Nejznámějším ze šestice obžalovaných taxikářů je Zdeněk Ponert, dlouholetý bojovník za to, aby ceny taxislužeb nebyly vůbec regulované. Sám svého času chtěl jezdit za stovku na kilometr.

Ponert tvrdí, že s každým zákazníkem uzavřel ústní smlouvu - předem prý věděli, kolik za trasu zaplatí. I v jeho případě policisté spočítali, že předražoval jízdy o stovky korun. "Nikdo vůči mě neuplatňuje škodu," argumentoval Ponert tím, že turisté, které taxikář vezl a u nichž se policistům podařilo jízdu skrytě zadokumentovat, se nepřipojili k trestnímu řízení s požadavkem, že chtějí své peníze zpět.

Ponerta si prý cizinci naopak pochvalovali - například jeden pár, který později svědčil policistům, se s ním chtěl fotit - protože byl "nice guy" a jezdil v mozartovském obleku. "Byli schopní mě pomalu pozvat na skleničku, kdybych mohl," řekl Ponert, který k soudu přišel v brokátovém saku a na chodbě před soudní síní si vše natáčel na kameru.

Celkem tři z obžalovaných taxikářů podle žalobců účtovali vyšší jízdné. Další dva řidiči organizovali výběr úplatků pro úředníka, který pracoval jako referent v oddělení pro kontrolu taxislužby. Poslední obviněný taxikář peníze muži předával. Úředník dostával podle spisu 500 až 700 korun za řidiče.

V některých případech si řidiči účtovali až 200 korun za kilometr. Pražský magistrát přitom stanovil maximální cenu za kilometr na 28 korun, nástupní sazba je maximálně 40 korun.

Související