Pročínské prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů bylo podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nutné.

Důvodem bylo to, že ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nedodržel dohodu a s dalajlamou se sešel nikoliv soukromě, ale oficiálně a za přítomnosti místopředsedů Poslanecké sněmovny a Senátu Jana Bartoška a Miluše Horské.

Zaorálek to uvedl v pořadu Partie televize Prima. 

"Šlo o hledání řešení v situaci, kdy Česká republika přestala držet slovo. Pan Herman… si tady prostě dovolil něco, co bylo zborcením toho, co se dohodlo," uvedl Zaorálek. Podle něj by to bylo bráno jako "politická provokace" a ohrožovalo to dohodu o strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. Za nesmyslné označil informace o tom, že prohlášení mělo zůstat neveřejné. "Že by se tajně něco posílalo, to je přece nesmysl," prohlásil.

Odstupte, vyzval Filip ministra Hermana. Strýce chtěl vyznamenat podvodem, tvrdí předseda KSČM - čtěte ZDE

Zaorálek uvedl, že Hermanovi před jeho schůzkou řekl, že pokud by se s dalajlamou setkal soukromě v rámci konference Forum 2000, "možná z toho bude křik, ale to ustojíme". Až den před schůzkou se z médií dozvěděl, že Herman dalajlamu přijme oficiálně. Ministr kultury to podle Zaorálka zdůvodnil tím, že dalajlamu přijal jako představitele významného světového duchovního směru, což mu náleží, neboť do jeho resortu spadá agenda církví, a tedy i duchovních věcí.

"To je nedodržení slova vůči mně, nejenom vůči Číně," uvedl k Hermanovu rozhodnutí Zaorálek.

Herman Zaorálkova slova popírá

Daniel Herman taková tvrzení odmítl a popřel, že by slíbil, že se s tibetským duchovním vůdcem nesejde oficiálně. "Nepřipustím, aby mi Peking nebo kdokoliv jiný diktoval, s kým a kde se mám nebo nemám setkávat. To je pro mne naprosto nepřijatelné, a tento servilní a vazalský postoj odmítám," prohlásil Herman.

Zdůraznil také, že nikdy nikomu neslíbil, že se s dalajlamou nebude scházet. "Naopak, když taková diskuse byla, tak jsem jednoznačně tento požadavek odmítl s tím, že je v rozporu s mým svědomím," řekl.

Nynější eurokomisařka a bývalá ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) v této souvislosti uvedla, že Herman už před dvěma lety, kdy byla ještě ministryní, na jednání vlády jako jediný z jejích členů řekl, že mu nebude nikdo zakazovat, aby se sešel například s dalajlamou.

"Prostě dal vědět, že se tím necítí vázán a že to pro něj je nepřijatelné," řekla v neděli Jourová.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ale České televizi řekl, že Herman před dvěma lety sliboval, že schůzky nebudou oficiální. "Říkal - chci se s dalajlamou potkávat, ale respektuji, že to bude neoficiální," uvedl.

Herman v neděli potvrdil to, že ho ministr zahraničí žádal o to, aby byl alespoň předem informován, kdyby k takové schůzce typu setkání s dalajlamou mělo dojít. Zaorálek kvůli svému zahraničnímu jednání nebyl předminulé pondělí osobně přítomen na zasedání vlády. Herman uvedl, že proto nemohl ministra zahraničí informovat osobně, ale kolem poledne mu poslal textovou zprávu o setkání s dalajlamou.

"Nikdy jsem ani nesliboval, že se s ním nesejdu tam či onde. Nikdy jsem nic takového neslíbil, protože to je v příkrém rozporu s mým svědomím. A jestli někdo něco takového tvrdí, tak nemluví pravdu," uvedl Herman.

Europoslanec ODS Jan Zahradil v pořadu Partie označil pročínské prohlášení za přehnané. Vytvořilo dojem podřízenosti a submisivity. Dostačující by prý byla pouze nóta ministerstva zahraničí, neboť Česko vždy dodržovalo politiku jedné Číny. Zaorálek uvedl, že prohlášení za ministra zahraničí k česko-čínským vztahům vydal den před setkáním Hermana s dalajlamou a nové prohlášení ministerstva zahraničí už by podle něj nebylo dostatečnou reakcí. "Já jsem byl tak trochu kašpar v souvislosti s tím, co jsem vydal," dodal.

STAN chce po vládě zveřejnění závazků k Číně

Vláda by podle hnutí Starostové a nezávislí (STAN) měla zveřejnit, jaké skutečné závazky s Čínou dojednala.

"STAN v návaznosti na dění posledních dnů požaduje, aby vláda zveřejnila, jaké skutečné závazky, ať písemné či faktické, vláda ve vztahu k Číně dojednala a které podepsal i prezident," uvedlo parlamentní hnutí na svém webu.

Objasnění chce požadovat po premiéru Bohuslavu Sobotkovi i po Zaorálkovi.

Prohlášení čtyř nejvyšších ústavních představitelů staví Česko do pozice područí východní velmoci, uvedl STAN v čele s místopředsedou Sněmovny Petrem Gazdíkem. Pokud je obsahem česko-čínských dohod závazek, že se čeští představitelé musejí scházet s dalajlamou někde "v přítmí a potichu", STAN to považuje za skandální bez ohledu na to, zda na to všichni členové vlády přistoupili.

"Česká republika je svobodný stát a neexistuje žádné opodstatnění, proč se s dalajlamou scházet někde potají a v ústraní," uvádí STAN ve zprávě.

Podotýká, že s tibetským vůdcem se scházejí desítky státníků, představitelů vlád a parlamentů ve svých úřadech, jen nejde o přijetí s poctami jako pro představitele jiného státu. Dalajlama je podle STAN uznávanou duchovní autoritou, vzdal se politické moci v Tibetu a uznal územní celistvost Číny.

"Hnutí STAN připomíná, že v čele České republiky stál po dlouhou dobu prezident, který se s dalajlamou scházel co rok a nikoho ani nenapadlo, že by tím náš stát ohrožoval územní integritu Číny," stojí v prohlášení hnutí.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Sporné prohlášení podepsali prezident Miloš Zeman, předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Zdůraznili v něm, že Česko "při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí". Stručný dokument rovněž obsahuje ujištění, že "osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky".

Prohlášení vyvolalo kritiku nejen části veřejnosti a opozičních politiků, ale i zástupců vládní KDU-ČSL. Herman po jeho zveřejnění uvedl, že pokud se ústavní činitelé v prohlášení musí vymezit proti jeho setkání s dalajlamou, pak partnerství s Čínou stojí na hliněných nohou. Někteří poslanci a senátoři chtějí záležitost probrat na schůzi parlamentních komor.

Čína osmdesátiletého dalajlamu, nositele Nobelovy ceny za mír, označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist