Česká republika si připomíná vznik státu v nejnapjatější atmosféře za poslední léta. Může za ni spor kolem neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana. Zatímco část představitelů státu se tak zúčastní udělování nejvyšších státních vyznamenání na Pražském hradě, další raději půjdou na shromáždění na Staroměstském náměstí.
Prezident, premiér a další nejvyšší představitelé státu se nejprve setkali u památníku na Vítkově, kde si připomněli vznik státu i lidi, kteří pro něj položili život.
Na Hradčanském náměstí složili přísahu noví vojáci a na Hradě jmenoval prezident Zeman tři nové generálmajory. Mezi nimi chyběli navržení představitelé Vězeňské služby, což je spojováno s tím, že nominující ministr spravedlnosti Robert Pelikán otevřeně kritizoval vyjádření prezidenta a dalších ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to odmítl komentovat.
Ve Vladislavském sále Pražského hradu byla rozdělena ocenění Řádu Bílého lva, Řádu TGM, Medaile za zásluhy a Medaile za hrdinství. Vyznamenáno bylo 30 osobností, mezi nimi kardinál Dominik Duka, zpěvák Daniel Hůlka, režisér Juraj Jakubisko, příslušník československého odboje Jaroslav Klemeš nebo německý politik Günter Verheugen. Naopak nevyznamenán z rukou prezidenta zůstal Jiří Brady, kvůli čemuž někteří politici pozvání na slavnostní večer odmítli.
Jiří Brady ještě před začátkem oficiálního ceremoniálu převzal Medaili Univerzity Palackého na Staroměstském náměstí, kde se konalo setkání lidí kritizujících postup Hradu. Akci moderoval kandidát na prezidenta Michal Horáček. Zástupci Hradu proto setkání označili za zahájení jeho prezidentské kampaně.
On-line reportáž
Vážení čtenáři,
vítejte u on-line reportáže k příležitosti oslav vzniku Československé republiky.
Redakce HN
Tradiční pietní akt na pražském Vítkově za účasti prezidenta Miloše Zemana a předsedů parlamentu a vlády dnes dopoledne zahájil oslavy výročí vzniku Československa před 98 lety. Politici společně s válečnými veterány či zástupci sokolské obce položili věnce u jezdecké sochy Jana Žižky. Součástí oslav byl i přelet tří bitevních vrtulníků, které nad nebi vytvořily trikoloru v českých národních barvách.
Akademici a studenti položili květiny u sochy TGM na Hradčanském náměstí. Zástupci studentských iniciativ přečetli prohlášení, v němž podpořili rektory, kteří se rozhodli na Hrad nejít. Zástupci univerzit ocenili, že mezi českými vysokými školami vládne soudržnost. Předseda Akademie věd Jiří Drahoš připomněl výročí vzniku Československa. "Podařilo se nám vybudovat demokracii, která není úplně bez chyb. Ale kdo z nás je bez chyb," řekl před asi dvěma stovkami shromážděných na náměstí.
Rektor @muni_cz u pomníku TGM v Praze spolu s dalšími představiteli akademické obce oslavil vznik republiky před branami Hradu pic.twitter.com/duHlMxzxXm
— MasarykovaUniverzita (@muni_cz) 28. října 2016
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) akademiky a studenty na Hradčanech podpořila. Opakované nepozvání některých rektorů na předávání státních vyznamenání ji mrzí. "Mnohokrát jsem o tom s panem prezidentem hovořila a snažila jsem se najít nějaký smír. To se mi nepodařilo, ale rozhodně vytrvám," řekla. Chce se ale zasadit o to, aby rektoři na Hrad dále zvaní byli. Ona sama večer na ceremoniál na Hradě půjde, následné recepce se ale nezúčastní.
Na státní svátek se otevřely dveře některých významných budov v Praze. U Kramářovy vily čekají lidé na prohlídku v dlouhé frontě.
Komu slouží rozdělení oslav i společnosti 28.října? Českému národu a státu určitě ne. Oslabuje nás to v mezinar. neklidné době. Cui bono?
— Petr Fiala (@P_Fiala) 28. října 2016
Na pražském Hradčanském náměstí se dnes ozvalo sborově "Tak přísaháme!". Přísahu tu složilo 840 rekrutů. Slavnostního aktu se zúčastnili prezident Miloš Zeman, ministr obrany Martin Stropnický nebo kardinál Dominik Duka. Prezidentovi slíbily věrnost asi tři stovky studentů prvního ročníku Univerzity obrany ve Vyškově a asi 500 příslušníků Armády České republiky, kteří právě dokončují kurz základní přípravy. Mezi přísahajícími je na 70 žen.
Důstojné oslavy státního svátku 28.10. Slavnostní přísaha vojáků Armády ČR. pic.twitter.com/IRIsDBIx1Z
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 28. října 2016
Americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro připomíná slova prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Best wishes on CZ's National Day. As TG Masaryk said: our two nations "will always be ... united in a spirit of liberty & democracy." pic.twitter.com/MGNAq6Kt3j
— Andrew Schapiro (@AndySchapiro) 28. října 2016
Suverénní český stát je podle bývalého prezidenta Václava Klause nutné opět chránit a bránit. Nelze se spoléhat na členství v Evropské unii, které hrozí rozklad v souvislosti s migrační krizí. Klaus to dnes uvedl na pražském Vítkově při shromáždění k 98. výročí vzniku Československa.
Ideály svobody, na nichž se zrodila republika a které vedly k odporu proti totalitám minulého století, byly podle Klause nahrazeny chimérou rovnosti, zhoubná je i šířící se politická korektnost. "Namísto péče o celek se ideálem stal koncept společnosti jako seskupení menšin," poznamenal Klaus. Lidé by si to vše měli podle něj uvědomit, "aby – až si za dva roky budeme připomínat sté narozeniny našeho státu – bylo ještě co slavit".
Klaus se ve svém projevu na Vítkově také letmo dotkl pnutí na politické scéně, kterou vyvolal spor kolem neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu. Exprezident to označil za vyvolání "nebezpečného a riskantního politického konfliktu", kterým by státní svátek neměl být znevažován.
Ačkoliv Hrad sliboval, že nemá zapotřebí po mnoha omluvenkách hledat komparz na večerní ceremonii ve Vladislavském sále, podle zjištění Aktuálně.cz prázdná místa obsadí kustodky, které v sídle českého prezidenta pracují. Účast na udílení státních vyznamenání jim oznámil jejich nadřízený s tím, že za to dostanou finanční odměnu. Kustodky standardně pracují například při hradních výstavách nebo hlídají prostory stálých expozic. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček však odmítá, že by Hrad za sezení na prázdných židlích platil.
Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval tři nové generálmajory a osm brigádních generálů. Při příležitosti dnešního státního svátku vyhověl 11 ze 13 nominací, které schválila vláda. Generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal a jeho náměstek pro vzdělávání Simon Michailidis mezi povýšenými nebyli.
Na slavnostním shromáždění pořádaném Svazem bojovníků za svobodu převzal Pamětní kříž za podporu vlastenectví a rozvoj demokracie.
Již dopoledne byl uzavřen průchod mezi Hradčanským náměstím a Hradem, od 15:00 je pro veřejnost uzavřen celý areál Pražského hradu. O opatřeních Hrad informoval na svých webových stránkách.
Desítky umělců vyzvaly českou veřejnost ke shromážděním na podporu demokracie. V rámci akce Týdny občanského neklidu by podle nich lidé, kteří se k výzvě připojí, měli zasílat stanoviska představitelům státu, otevřít školy, divadla či galerie diskusím, případně i stávkovat. "Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí," říká se v prohlášení, které na videu přednesli herec a zpěvák Vojtěch Dyk a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška.
Dnes u pomníku TGM na Hradcanskem náměstí.Přátelská atmosféra.Navzdory tomu,ze Hrad byl toto sváteční dopoledne pro veřejnost uzavřen. pic.twitter.com/kqzOzWr7R4
— Jaromír Štětina (@StetinaEP) October 28, 2016
Slovenský premiér Robert Fico blahopřál České republice ke státnímu svátku výročí vzniku Československa v roce 1918. Fico dnes novinářům řekl, že vztahy mezi ČR a Slovenskem nikdy nebyly tak přátelské a dobré jako v současnosti. Slovensko si založení Československa státním svátkem nepřipomíná.
Nic než vlajky. pic.twitter.com/joVlacnW01
— Martin Fendrych (@fendrych_m) October 28, 2016
Na Twitteru zveřejnila své přání všem Čechům ke státnímu svátku Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE).
Happy National Day to all Czechs. Congratulations! #Českárepublika pic.twitter.com/5ZhuHgAtsl
— ALDE Group (@ALDEgroup) October 28, 2016
"Lidé u nás postrádají spravedlnost před státní mocí. Myslím, že to je to, co občanům České republiky chybí nejvíc," říká Petr Pithart.
Pódium je natočené zády k Pařížské ulici, zhruba polovina lidí na Staroměstském náměstí tak řečníky nejen nevidí, ale především ani neslyší. Mezitím na místo z Kaprovy ulice stále proudí další lidé.
Petr Pithart na #staromak: Spolehneme se na kriticky rozum, ale vystrcme hlavu z bublin. Snazme se rozumet i tem, kterym nerozumime.
— Marketa Srajbrova (@MSrajbrova) October 28, 2016
Petr Pithart: "Česká republika se nesmí stát ani firmou, ani obchodovatelnou položkou. Slibme si to." Pithart na Hrad! ozývá se z bouřícího davu.
Dalším řečníkem na pódiu na Staroměstském náměstí, kde je odhadem několik tisíc lidí, je Marian Jurečka.
Pravda vitezi neni veta tazaci. Je dulezite, aby slusnost nebyla slabost. @MJureka @Aktualnecz @Hospodarky
— Marketa Srajbrova (@MSrajbrova) October 28, 2016
"Přišla jsem, abych poděkovala panu Bradymu a abych vzpomněla na jeho malou sestru Hanu," řekla na Staroměstském náměstí Miroslava Němcová z ODS. "Ať žije demokratická republika," zakončila svou řeč.
Němcová si po dlouhé době užila potlesk na Staromáku: Nechceme být maňáskové politruků KGB (zřejmě FSB). pic.twitter.com/V06if4EDhg
— Martin Fendrych (@fendrych_m) October 28, 2016
Akci na Staroměstské náměstí svolal místopředseda sněmovny a šéf STAN Petr Gazdík. Kromě něj přišli mimo jiné Bradyho příbuzní a ministr kultury Daniel Herman nebo ministr zemědělství Marian Jurečka (oba KDU-ČSL). Shromáždění moderuje textař a skladatel Michal Horáček, Hrad proto akci označil za start jeho prezidentské kampaně. KSČM akci pokládá za zneuctění české státnosti, její účastníky za "elity ochotné posluhovat cizím zájmům".
Na pódiu právě začal hovořit ministr kultury Daniel Herman.
— Filip Horký (@FilipHorky) October 28, 2016
"Pravda a láska jednou musí zvítězit nad lží a nenávistí," zakončil svou řeč Daniel Herman. Mluvil o tom, že se i v politice vyplatí mít rovnou páteř a že politika nemusí být svinstvo.
Na pódium přicházejí starostové a primátoři, kteří akci podporují: ze Zlína, Uherského Hradiště, Říčan, Prahy 6 a dalších měst a obcí.
Starostové... pic.twitter.com/QJtJTaNh4e
— Martin Fendrych (@fendrych_m) October 28, 2016
Zlínský primátor Miroslav Adámek poděkoval Jiřímu Bradymu za pomoc při realizaci obnovy Památníku Tomáše Bati.
Na Staroměstském náměstí se zapalují svíčky. "Jako poděkování těm, kteří za nás v temných dobách bojovali," říká Michal Horáček. Na pódiu se zpívá Horáčkova píseň Sebastian.
Svíčky vedle pódia zapálili i čeští umělci, například Aňa Geislerová, Jan Hřebejk nebo Jiří Macháček.
Candles in hands of large crowd in #Prague. Ppl are celebrating Independent CSR State Day and also protesting against president #Zeman. pic.twitter.com/m5VBL9bMZk
— Filip Horký (@FilipHorky) October 28, 2016
Z pódia zní latina, zpívá se Gaudeaums Igitur, neoficiální studentská hymna. Na podium přichází rektor Masarykovy univerzity a prorektor Karlovy univerzity. "Děkuji vám, ze letos mohu svátek oslavit v dobré společnosti," zahajuje svou krátkou řeč rektor Mikuláš Bek.
Prorektor Martin Kovář vyřídil pozdrav od rektora Zimy, který je na lékařském kongresu ve Rwandě. Nyní přichází za obrovského potlesku Jiřím Bradym a rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller. Miller předá Bradymu medaili s dvojportrétem Josefa Dobrovského a Františka Palackého. "Dovolte mi, abych ocenil Vaši osvětovou činnost věnovanou holokaustu a Váš boj za lidská práva," říká Miller. Lidé na náměstí vyvolávají Bradyho jméno.
"Měl jsem to štěstí, že jsem nedostal jednu medaili. A teď jich mám tolik, že se mi nevejdou do kufru," děkuje za ocenění Jiří Brady. "Vidím, že demokracie žije, nevzdávejte se," dodává.
"Zněly tu dnes večer různé písně, pojďme si teď zazpívat tu nás všech nejoblibenější," vyzývá Michal Horáček. Na jevišti i na celém náměstí se zpívá česká hymna.
Program končí, naopak oficiální ceremoniál na Pražském hradě začne za několik málo minut.
Podle dnes zveřejněnného průkumu agntury Nielsen Admosphere souhlasí s bojkotem oslav vzniku státu na Hradě 45 procent těch, kteří zaznamenali dění okolo Jiřího Bradyho. Těch bylo ze všech dotázaných 81 procent.
Do zaplněného Vladislavského sálu právě přišel hradní kancléř Vratislav Mynář, který doprovodil manželku prezidenta, paní Ivanu Zemanovou. Následují je insignie čtyř nejvyšších českých státních vyznamenání: Řádu Bílého lva, Řádu TGM, Medaile za zásluhy a Medaile za hrdinství.
V prvních řadách sedí premiér Sobotka, předseda Poslanecké sněmovny Hamáček, bývalý prezident Václav Klaus i předseda Ústavího soudu Pavel Rychetský.
Poté co prezident zaujme své místo v první řadě, zazní česká hymna v podání dětského pěveckého sboru Rolnička.
"Neptej se, co tvoje země může udělat pro tebe, ptej se, co ty můžeš udělat pro tvou zemi," cituje ve své řeči Miloš Zeman amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Tradice a kořeny naší společnosti jsou prý společným jmenovatelem dnes vyznamenaných osobností.
"Strom, který má kořeny slabé, jen těžko odolá vnějším tlakům," hovoří dále prezident Zeman o důležitosti tradice ve vzpomínce na Edvarda Beneše a události roku 1938, které české společnosti osekaly korunu, nikoliv kořeny.
Mezi oceněnými bude předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský a členka Sokola a gymnastka Věra Růžičková. Nejvyšší ocenění, Řád Bílého lva první třídy, získá Jaroslav Klemeš, příslušník československého odboje za druhé světové války.
"Jaroslav Povšík se zasloužil o to, že mzdy v tomto podniku dosahují 40 tisíc korun. Než se příliš nadchnete - to je minimální mzda v sousedním Německu. Přesto je ho potřeba ocenit," okomentoval rozhodnutí Miloš Zeman. Svůj proslov zakončil citátem Tomáše Bati: Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to neumíš.
Řád bílého lva si z Vladislavského sálu na Pražském hradě odnesl Jaroslav Klemeš, který byl v únoru 1945 vysazen v okupovaném Československu v rámci Operace Platinum - Pewter. Klemeš je posledním žijícím výsadkářem, který byl do Československa poslán z Velké Británie.
Řád Bílého lva první třídy občanské skupiny dostal Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas českým, za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky. Za Dukova působení v čele pražského arcibiskupství se Pražský hrad dohodl s církví na majetkovém vyrovnání.
Řád TGM první třídy byl propůjčen in memorian Valtru Komárkovi, klíčové osobnosti polistopadové české politiky a ekonomie, za zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.
Řád TGM IV. třídy byl propůjčen Janu Kačerovi, českému herci a režisérovi. Ocenění převzaly jeho dcery.
Řádem TGM IV. třídy byl oceněn také Jiří Nesázal, který zasáhl při útoku střelce v restauraci v Havlíčkově Brodě.
Jediným cizincem mezi novými držiteli Řádu bílého lva je Günter Verheugen, který za Evropskou komisi vedl rozhovory o vstupu Česka a dalších nových členů do Evropské unie. Získal Řád Bílého lva I. třídy.
Ocenění získali například ředitel pivovaru Budějovický Budvar Jiří Boček, velkvyslankyně ČR v Sýrii Eva Filipi, zpěvák a herec Daniel Hůlka, režisér, scénrista a kameraman Juraj Jakubisko, filosof a historik Karel Kosík, politolog a ekonom Petr Robejšek.
Na Hradčanském náměstí probíhá happening proti politice prezidenta Zemana. pic.twitter.com/6e7aKyqu59
— Filip Horký (@FilipHorky) October 28, 2016
Část lidí, shromážděných na Staroměstském náměstí, se vydala na Hradčany, kam lidé během celého dne chodili položit květiny k soše prezidenta Masaryka.
Zpěvem písně "Ach, synku" a hymny končí shromáždění na Hradčanském náměstí. pic.twitter.com/xE3ietQjnL
— Filip Horký (@FilipHorky) October 28, 2016
Jiří Brady po oslavách na Staroměstském náměstí HN a Aktuálně.cz řekl, že ho nikdy nemrzelo, že nebude 28. října večer sedět ve Vladislavském sále na Pražském hradě. „Já jsem právě nevěděl, co s tím. Nevěděl jsem, jestli tam jít, nebo nejít. Pan prezident mi to vyřešil,“ řekl Brady s tím, že následně dostal mnohem víc ocenění, než kdy mohl čekat. Potěšilo ho, kolik na Staroměstské náměstí dorazilo lidí. „Mám radost z toho, že demokracie žije. Doufejme, že se začne uskutečňovat hodně věcí,“ dodal Brady.
"Všichni dnes vyznamenaní své zemi různým způsobem a v různých profesích pomohli," řekl prezident ve Vladislavském sále při ceremoniálu v den výročí vzniku státu. Prezident připomněl Pražské jaro z roku 1968 i revoluci proti komunistické totalitě v roce 1989. Oceněné podnikatele spojil s tradicí baťovského podnikání. Malý a slabý kořínek české státnosti podle prezidenta vznikl v roce 2004 vstupem České republiky do Evropské unie. O sporu kolem neocenění Jiřího Bradyho se nezmínil.
Důstojné oslavy státního svátku 28.10. Společný snímek pana prezidenta s vyznamenanými osobnostmi a jejich blízkými. pic.twitter.com/Zjyu4q4Lp5
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 28, 2016
Dnešek nepatří prezidentovi,ani vládě,protože ti přicházejí a odcházejí.Je trvalou součástí naší národní identity: https://t.co/YWVyaf7I0u
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) October 28, 2016
Zeman letos o 28. říjnu uděloval počtvrté. Loni vyznamenal 35 osobností, Řád bílého dva propůjčil jen jeden. V minulosti toto ocenění předal třeba zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi, slovenskému premiérovi Robertu Ficovi nebo polskému prezidentu Andrzeji Dudovi.
Moderátor pátečního setkání k oslavě státního svátku na pražském Staroměstském náměstí Michal Horáček byl podle svých slov překvapen, kolik lidí večer do centra Prahy přišlo. Na výtku, že svou účastí zahájil prezidentskou kampaň, reaguje odmítavě. "Kdepak. Slyšela jste, že bych říkal něco o nějakých svých ambicích? Já jsem tam pokorně uváděl lidi a vybral jsem nějaké písničky," řekl Horáček HN. "Dnešní večer se povedl, jen se mi nelíbilo, že někteří nezohlednili moji velice laskavě podanou prosbu, aby neměli urážlivé transparenty. Nesmíme se vzájemně vylučovat z pospolitosti. Já to musím změnit, spolu s tisíci jiných lidí." Co bude ve své kandidatuře Michal Horáček dále prosazovat, prý brzy představí veřejnosti v padesátistránkovém programu.
"Alternativní" oslava státního svátku v podhradí pohledem fotografa týdeníku Respekt.
Zeman rozdal 30 státních vyznamenání. Oceněni byli kardinál Duka, Valtr Komárek nebo režisér Jakubisko. Podívejte se na přehledný seznam.
Dnešní on-line přenos z oslav svátku české státnosti končí, děkujeme za Vaši přízeň.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist