Policisté vyšetřují, jak majitelé vědeckotechnického parku ve středočeském Buštěhradu utráceli stamiliony z evropských dotací. Jsou přesvědčeni, že hlavní aktéři případu úmyslně předražovali náklady na stavbu i vybavení parku. A pak si je chtěli nechat proplatit od ministerstva průmyslu.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili koncem září dva lidi. Prvním je Jiří Mráček, jednatel společnosti Strojírenský a vědeckotechnický park, která v roce 2012 dostala na svůj projekt slíbeno 230 milionů z evropských fondů.

Druhým stíhaným je právník Vladimír Ludvík, který podle policie jako zástupce dodavatelské firmy pomáhal se zakrýváním skutečných nákladů na vybudování parku v areálu bývalé panelárny na okraji Buštěhradu. 

Policisté škodu spočítali na 215 milionů a oba muže stíhají pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Pokud kauza dojde až k soudu, mohou dostat až deset let.

Podle informací HN spočítala firma Strojírenský a vědeckotechnický park náklady na svůj projekt na 459 milionů, zhruba polovinu měla pokrýt dotace.

Samotný podvod se měl odehrát nadvakrát. Poprvé k tomu mělo dojít při soutěži na firmu, která na více než hektarové ploše postaví haly a udělá další nutné stavební práce. Jednatel firmy Mráček podle policie do zadání zakázky uvedl, že to vše bude stát odhadem 236 milionů. Ačkoli prý věděl, že je cena několikanásobně nadhodnocena. Soutěž vyhrála společnost W Sun, kterou vede druhý obviněný, právník Ludvík. Vysoutěžená cena byla 208 milionů.

"Neposkytuji žádné informace. Na shledanou," položil telefon Ludvík. Jednatel parku Mráček vzkázal esemeskou, že se vyjádří koncem příštího týdne.

V materiálech pro ministerstvo průmyslu, které mělo rozhodnout o vyplacení dotace, pak jednatel Mráček uvedl, že se mu podařilo vybrat stavební firmu mnohem levněji, než čekal. A tedy že si může dovolit nakoupit dražší stroje. Detektivové ale zjistili, že lepší strojní technologii nenakoupil - pouze na papíře zvýšil cenu těch původních, které měl už dříve nakoupené.

"Podle našich závěrů měl žadatel o dotace vědomě předkládat k vyplacení nepravdivé doklady o pořízení strojního vybavení s až pětinásobně nadhodnocenými částkami oproti skutečným pořizovacím cenám. Na této činnosti se měl podílet i dodavatel strojů," uvedl mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej.

Tím dodavatelem strojů byla opět společnost doktora práv Ludvíka, která vyhrála tendr s cenou 187 milionů. Například při pořízení takzvaného portálového obráběcího centra, stroje, který umí zhotovit ocelové výrobky složitých tvarů, to podle policie fungoval takto: jiná společnost ovládaná jednatelem Mráčkem na oko půjčila vědeckotechnickému parku peníze, odtud putovaly do společnosti právníka Ludvíka a pak zase zpět do první firmy, která poskytla půjčku. A podobný kolotoč používal park i při dalších nákupech nebo i při platbách za stavební práce.

Z veřejných zdrojů je možné vyčíst, že devětačtyřicetiletý jednatel parku Mráček mimo jiné obchoduje s ocelí. Jeho kolega z byznysu Ludvík podniká hlavně na Slovensku.

Buštěhradský vědeckotechnický park se otevřel loni. Nabízí podnikatelům a firmám zázemí například v oblasti strojírenství, zpracování odpadů nebo energetiky.