Televize Prima odvysílala v hlavním vysílacím čase avizovaný díl Show Jana Krause s hosty Jiřím Bradym, ministrem kultury Danielem Hermanem, zpěvačkou Annou K a hercem Romanem Štabrňákem. Nakonec se rozhodla odvysílat celý díl bez úprav.

Vedení televize Prima zároveň odmítá, že by pořad cenzurovalo. "Televize Prima by ráda odvysílala celý pořad tak, jak byl natočen. Podléhá však přísné zákonné regulaci televizního vysílání. Nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena RRTV jako porušení zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti," píše se v tiskové zprávě. Na začátku pořadu totiž vystupují osobnosti, které se zastávají Jiřího Bradyho a jeho synovce ministra Daniela Hermana ve sporu s Hradem.

Reakce Primy

Vyjádření Vladimíra Pořízka, provozního ředitele FTV Prima ze čtvrtečního odpoledne:

"Úvodní část pořadu odehrajeme. Faktem je, že spor mezi produkcí a televizí Prima vznikl právě kvůli této pasáži. Ta nebyla dopředu s nikým na Primě diskutována včetně dramaturgyně pořadu a byla zbytečně zdlouhavá. Dle našeho názoru do zábavného pořadu nepatří. Takové bylo i naše vyjádření ve vztahu k produkci.

Po dlouhé diskuzi vznikla v produkční společnosti nová verze, jejíž vysílací kopie dorazila na Primu skutečně pozdě. Přestože věříme, že produkce pořadu udělala maximum, nebyli jsme schopni ji standardně nasadit do vysílání."

Celá verze pořadu se objevila i na internetu. "Pokud se však jedná o služby na vyžádání na internetu, žádná taková regulace neexistuje, a proto věříme, že na www.showjanakrause.cz bude pořad zpřístupněn v původní podobě. Upozorňujeme však, že umístění plné verze na internet je zcela v režii produkce Show Jana Krause, a ani nám tedy není známé, proč se tak nestalo již včera, a to i přesto, že jsme diváky na tuto možnost upozorňovali," píše v tiskové zprávě TV Prima. Na to později Jan Kraus reagoval tím, že podle smlouvy nesmí zveřejnit svou show na internetu, dokud tak neučiní televize.

Proti vysvětlení Primy se ohrazuje předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí. “Myslím si, že je to čistý alibismus ze strany Primy. Pořad jsem sice neviděl, ale jsem v Radě sedm let a za tu dobu jsme nikdy nepostihovali žádné talk show. Na zábavní pořady se nevztahuje kritérium objektivity a vyváženosti. To se vztahuje na zpravodajství a publicistiku," řekl Krejčí. 

Podle něj je tiskové prohlášení Primy nehorázné. "I kdyby měla Prima strach z toho, že bude zásadně postihovaná, dostala by nanejvýš upozornění. A z hlediska občanské statečnosti je myslím důležitější to odvysílat než se bát postihu," uvedl šéf RRTV.

Prima také ve zprávě upozornila, že Show Jana Krause s Jiřím Bradym byla údajně dodána dvě hodiny před vysíláním, a nebylo prý proto možné v tak krátké době "zaručit naplněné zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti televizního vysílání".

Moderátor pořadu Jan Kraus ale zveřejnil na svých facebookových stránkách časový průběh dodávky nového dílu své show televizi Prima, kterou produkuje firma Infilm. V textu, který tato společnost poskytla, se mimo jiné píše, že při dodávce filmu bylo jejich zaměstnanci sděleno, že se díl vysílat nebude. Ještě předtím se Kraus vyjádřil k celé záležitosti prostřednictvím videa.

Celý díl je koncipován jako výjimečné vysílání, v jehož úvodu dvě desítky osobností pronesly svá osobní přání ke svátku Dne vzniku Československé republiky 28. října.

Na úvod natáčení vyzval Kraus přítomné, aby se vyjádřili k letošnímu svátku 28. října. Výzvu přijala asi třetina přítomných. "Přítomní se stručně vyjádřili k situaci, každý to řekl podle svého naturelu. Někdo ostřeji, někdo diplomatičtěji, ale ten tón byl stejný. Všichni měli potřebu se vyjádřit, že situace je docela vážná," dodala dokumentaristka Helena Třeštíková, která se zúčastnila natáčení. Argument Primy o pozdním dodání pořadu k vysílání považuje za výmluvu.

Podobně už ve středu hovořila i dramaturgyně pořadu Simona Matásková. "Pořad jsme dodali Primě jako vždycky," řekla Matásková serveru Seznam Zprávy.

Kvůli Hermanově schůzce s dalajlamou byl pamětník holokaustu Brady údajně vyškrtnut ze seznamu oceněných na státní svátek 28. října, ačkoli mu ocenění bylo Hradem avizováno.

Vyjádření Jana Krause:

Zdroj: youtube kanál Show Jana Krause