Původně znělo ministerstvo průmyslu a obchodu optimisticky. "Historicky nejlepšího umístění v žebříčku hodnocení Doing Business dosáhla letos Česká republika. Světová banka jí ve svém hodnocení přidělila 27. místo, ještě v roce 2010 skončila na 74. místě," psalo se ve zprávě. Její součástí byla i tabulka s výsledky v jednotlivých oblastech podnikání.

Jenže právě tato čísla si ministerstvo vyložilo špatně. Standardní podmínky podnikání se mění, a publikace Doing Business proto používá pro meziroční srovnání data po korekci. Ta se liší od údajů původně publikovaných v předchozím roce.

Jinými slovy: v minulém měření neskončila Česká republika na 36. místě, jak uvádí ministerstvo, ale obsadilo 26. příčku, a vloni se tedy umístila dokonce o jeden stupeň lépe než letos.

Na výsledky hodnocení přesto okamžitě reagovali ministři, kterých se zdánlivě nejlepší ukazatele týkají. "Osobně mě těší především skok o 29 míst u indikátoru zavedení elektřiny, kde jsme zapracovali na vyjasnění metodiky, takže se konečně srovnává srovnatelné. Samozřejmě že mám radost z obhájení prvního místa v podmínkách pro zahraniční obchod, což je také v gesci ministerstva," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Přidal se k němu i ministr financí Andrej Babiš v domnění, že za úspěchem České republiky je i indikátor placení daní. "Uživatelsky přátelské prostředí pro placení daní a celkové zjednodušení daňového systému jsou naší jednoznačnou prioritou pro nadcházející období. Usilovně na nich již pracujeme například v rámci projektu MOJE daně," řekl k žebříčku šéf hnutí ANO.

Posléze si ale ministr Mládek uvědomil chybu. A své vyjádření opravoval: "Špatně jsme interpretovali výsledky, ale nic to nemění na tom, že je Česká republika úspěšná a stále jsme v kvalitě podnikání v první polovině zemí Evropské unie," řekl ministr. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jeho poradce Miroslav Zámečník omyl zdůvodnil tak, že ministerstvo k výsledkům nedostalo žádné avízo o zpětných úpravách pořadí jednotlivých zemí. "Metodika srovnávání se neustále zpřesňuje, je pak velmi těžké provádět srovnání v čase za jednotlivé roky," dodal Zámečník. 

Zpráva Doing Business hodnotí podnikatelské prostředí ve 190 zemích světa. Prostřednictvím indikátorů je posuzována právní regulace, administrativní a finanční, případně i časová náročnost spojená se vznikem a fungováním malého či středního podniku.

Spolu s World Competitiveness Yearbook prestižního švýcarského manažerského institutu IMD představuje Doing Business respektovaný zdroj informací při rozhodování investorů o umístění přímých zahraničních investic.