Pražští radní v úterý schválili vypsání výtvarné a architektonicko-urbanistické soutěže na podobu stanic trasy metra D, řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Výtvarná soutěž se má týkat stanic v úseku Pankrác-Písnice, architektonická soutěž stanic Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru. Soutěž připraví dopravní podnik (DPP) společně s Institutem plánování a rozvoje (IPR) a uskutečnit by se mohla začátkem příštího roku. Metro D má propojit centrum s jižním okrajem Prahy. Kdy stavba začne, není jasné.

Město tvrdí, že architektonické soutěže může vyhlásit jen na tyto dvě stanice. Vzhled interiérů zbylých stanic se nemůže měnit kvůli vydanému územnímu rozhodnutí. "Máme již zažádáno o stavební povolení a nechceme mařit dosavadní investice," řekl Dolínek.

IPR nyní musí definovat pravidla soutěží, určit, co všechno bude jejich předmětem a co budou moci architekti případně měnit. "Ideálně má být jeden vítěz, který bude výtvarně řešit všechny stanice, aby měly nějaké jednoticí prvky," řekl Dolínek.

Vypsání architektonických soutěží žádaly v petici tisíce lidí. Město v minulých týdnech slíbilo alespoň zmíněnou výtvarnou soutěž, která by nezasahovala do schváleného projektu, ale jen do vzhledu stanic, tedy například použitých povrchů nebo osvětlení. Architektonické soutěže město odmítlo a souhlasilo s nimi pouze u dvou stanic, které zatím územní rozhodnutí vydané nemají.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Stavět se má začít nejprve úsek z Pankráce do Písnice. V další fázi zbylé dvě stanice, tedy Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru. Stavba první části by měla být hotova do roku 2022, zda bude předpokládaný termín dodržen, ale není jasné. Zatím se nepodařilo vykoupit všechny pozemky nutné pro stavbu, bez nichž není možné požádat o stavební povolení.

Metro D má odlehčit trase C a propojit sídliště na jihu Prahy s centrem města. Trasa vede kolem krčského nádraží a Thomayerovy nemocnice do Písnice. Novou trasu chystá město řadu let, kudy povede směrem do centra, není definitivně rozhodnuto.

Související