Vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a Fakulty potravinářské a biochemické technologie VŠCHT zkoumali, jak znečištěné ovzduší působí na zdraví novorozených dětí a jejich matek. Dva roky porovnávali kvalitu ovzduší v Českých Budějovicích a v Karviné. Závěry ukázaly, že smog poškozuje geny a že v Karviné je více změn DNA u novorozených dětí, píše server Aktuálně.cz.

Experti odebírali krev a moč stovce novorozenců a matek. U nekuřaček testovali i mateřské mléko. Vzorky odebírali v létě i v zimě kvůli tomu, že v topné sezoně je v ovzduší mnohem více škodlivin.  

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Výsledky experimentu prokázaly, že v Karviné bylo poškození DNA karcinogenním polycyklickým aromatickým uhlovodíkem benzo(a)pyrenem větší než v Českých Budějovicích. Poškození genů na severu Moravy bylo o desítky procent více.

V Karviné jsou od října do března běžně hodnoty benzo(a)pyrenu až sedminásobně vyšší, než povolují normy. Takto znečištěné ovzduší u novorozenců způsobuje například nižší porodní váhu, zpoždění psychického vývoje nebo dýchací problémy. U dospělých může urychlit proces stárnutí a zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Vysoké množství škodlivin ve vzduchu má také vliv na kvalitu spermií. 

Překvapivé byly výsledky rozborů mateřského mléka. To i přes vysoký příjem škodlivin z ovzduší zůstává čisté.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist