V České republice začal druhý den senátních voleb. První volební kolo vyhrálo hnutí ANO, která má své kandidáty ve 14 obvodech. ČSSD má své nominanty v devíti obvodech stejně jako KDU-ČSL. V pátek, tedy první den druhého kola voleb do horní komory poslanecké sněmovny, přišla k volebním urnám pouhá desetina voličů. Volební místnosti se uzavřou ve 14:00, kdy volební komisaři začnou hlasy sčítat.

Ve druhém a zároveň závěrečném kole senátních voleb vyberou voliči na třetině území republiky 27 členů horní komory parlamentu. Určí zároveň, jak silnou většinu v ní bude mít dosavadní vládní koalice. Bez ohledu na výsledek hlasování zůstane však nejsilnějším klubem ČSSD.

 Současné složení českého Senátu
     ČSSD (35)      ODS (14)      KDU-ČSL (10)      ANO (4)      SZ (4)      STAN (3)      S.cz (2)      SPO (2)      TOP 09 (1)      SLK (1)      KSČM (1)      Ostravak (1)      Piráti (1)      Strana Soukromníků ČR(1)      Nestraníci (1)

Zdroj: Wikipedia

První kolo voleb vyhrálo hnutí ANO, postoupilo ve 14 okrscích. ČSSD a KDU-ČSL mají ve finále po devíti kandidátech. ODS má možnost udržet si alespoň pět mandátů. Starostové mohou získat čtyři senátory, TOP 09 tři a KSČM jednoho.

V některých okrscích lze očekávat těsné souboje známých tváří. Mezi nejvíce sledované duely patří ten z Prahy 6: k zisku senátorského křesla tu má blízko Jiří Růžička, který od revoluce vede pražské Gymnázium Jana Keplera. V prvním kole získal 42 procent hlasů, zatímco jeho sok Václav Bělohradský obdržel 17 procent. Pedagog a kritik ministerstva školství má podporu TOP 09, Starostů a nezávislých a lidovců. Filozof, který žil před rokem 1989 v
Itálii, je na společné kandidátce ČSSD a zelených. 

V Hodoníně svůj post obhajuje místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD). Nejprve se zdálo, že by ho mohl ohrozit kandidát hnutí ANO a populární cyklista na vysokém kole Josef Zimovčák. Ten ale ve volbách propadl a jako silná soupeřka se ukázala starostka obce Ratíškovice Anna Hubáčková. Kandidátka KDU-ČSL v prvním kole dokonce nečekaně zvítězila.

Zajímavé bude také klání v Karlových Varech. Současný senátor Jan Horník (STAN) by post mohl získat již potřetí. Nad žokejem Josefem Váňou, kterého do boje vyslalo ANO, sice v prvním kole zvítězil, ale jen o necelých pět procent.

Ještě napínavější bude rozhodování voličů na Táborsku. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) zaostává za starostou roku Jaroslavem Větrovským (ANO) o pouhých 13 desetin procenta. Mládek přitom dříve uvedl, že pokud ve volbách neuspěje, skončí ve vládě.

V Praze 11 první kolo vyhrála exministryně Helena Válková (ANO). Nyní se utká se zastupitelem a zastáncem zelené politiky Ladislavem Kosem (KDU-ČSL + SZ + HPP11 + Pir).

Mezi o něco méně zkušenými politiky, zato neméně známými tvářemi mohou vybírat voliči v Plzni. Tvůrce večerníčků Václav Chaloupka (Občanští patrioti) zde těsně porazil současnou senátorku Dagmar Terelmešovou (ČSSD). 

Možnost hlasovat má 2,78 milionu voličů, k úvodnímu kolu přišla třetina z nich. Ve finále bývá účast až o polovinu nižší.

Pozn.: TOP 09 a STAN měly v minulém období společný mandát.

Související