Na jedné straně bohatý senátor a "král hazardu" Ivo Valenta a jeho Strana soukromníků, na straně druhé svobodní Petra Macha. K tomu dlouhodobá předvolební kampaň s billboardy, televizí Šlágr a pivem za pouhých sedm korun, zaměřená proti EU i uprchlíkům a na podporu podnikatelů. Noví spojenci si mysleli na dobrý volební výsledek, jenže ten se nedostavil.

Jediný úspěch jako dvojkoalice zaznamenali ve Zlínském kraji, kde získali 7,88 procenta hlasů.

"Je nám líto, že voliči dali přednost prázdným slovům pana Babiše a že jim nevadí nastupující likvidace malého a středního podnikání," konstatuje předseda svobodných, europoslanec Petr Mach. "Přiznávám, že jsme měli mírně vyšší očekávání, nicméně plně respektuji rozhodnutí voličů," přidal se Valenta.

Právě on je jedním z mála, kdo se přece jen může částečně radovat. I když očekával lepší výsledek, ve svém Zlínském kraji se dostal do zastupitelstva a nyní by rád usedl i v krajské radě. Svobodní a Soukromníci skončili na šestém místě se čtyřmi křesly a stále jsou ve hře o vedení kraje. "Čtyři křesla v zastupitelstvu jsou pro mě velmi dobrým výsledkem, zvláště s ohledem na to, že jsme novým uskupením," uvedl Valenta.

Odmítl odpovědět na to, kolik stála velkolepá předvolební kampaň. "Probíhá detailní vyúčtování kampaně," uvedl.

Možných variant je víc, připouští Čunek

Hlavní slovo na Zlínsku má lídr KDU-ČSL, senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek s dvanácti mandáty a druhé hnutí ANO s osmi mandáty v zastupitelstvu.

Koho k sobě ještě vezmou, není stále jasné, není tedy vyloučena ani varianta s Valentou, byť je málo pravděpodobná. "Ve čtvrtek odpoledne začnu další kolo jednání, možných variant je více," řekl ve čtvrtek dopoledne Čunek, když jel právě z Prahy na jednání do svého kraje. Nejpravděpodobnější je varianta KDU-ČSL, ANO a Starostové a nezávislí – tedy bez Valenty.

Čunek Valentovo sdružení do krajské vlády nepotřebuje, navíc má k němu rezervovaný vztah. V rozhovoru pro HN nedávno vzpomínal, jak mu Valenta v Senátu rozmlouval existenci pouhé jedné herny ve Vsetíně. "Nebral jsem jeho názor jako názor politika a kolegy senátora. V této věci je to provozovatel hazardu a chce vydělat co nejvíce," uvedl Čunek a glosoval i Valentovu předvolební kampaň, v rámci které mohli pít lidé v mnoha hospodách levnější pivo.

"Svým způsobem jsem rád, že to dělá, protože on těmi pivy alespoň částečně vrátí lidem peníze, které vydělal na rodinách zničených kvůli hazardu," dodal s úsměvem.

Úspěch v Hradišti

Sám Valenta ale přesto věří, že má nárok na místo ve vedení kraje s odkazem na to, že získal hodně preferenčních hlasů. Konkrétně skončil na třetím místě, první byl Jiří Čunek, druhý zlínský primátor a lídr Starostů a nezávislých Miroslav Adámek.

"Umím si například představit koalici, která bude složená ze stran, jejichž lídři získali od voličů nejvíce preferenčních hlasů. To by také podle mého soudu nejlépe odráželo vůli samotných obyvatel kraje," míní Valenta.

Pro něj měly nynější krajské a senátní volby ještě jeden velmi důležitý smysl. Byly testem, jak by se jemu samotnému i koalici svobodných a soukromníků mohlo dařit ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Z tohoto pohledu se ukázalo, že koalice může těžit jen z Valenty a jeho velké popularity na východě Moravy, kde se často zdržuje díky podnikání a občasnému bydlení. Například v Uherském Hradišti koalice vyhrála se ziskem 24,91 procenta hlasů.

"Co se týká voleb do Poslanecké sněmovny, v tuhle chvíli musím nejprve vyhodnotit výsledky krajských a senátních voleb. Teprve pak budeme s kolegy společně diskutovat o dalším postupu. Stále si však myslím, že je zde prostor ke spojení sil a k tomu, aby byla voličům nabídnuta alternativa založená na zdravém rozumu," říká Valenta.

Oprava 14. 10. 2016: Opravili jsme výsledky z Uherského Hradiště - mylně jsme uvedli, že koalice svobodných a soukromníků tam skončila těsně druhá se 17,93 procenta hlasů, ve skutečnosti vyhrála se ziskem 24,91 procenta hlasů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist