O lidi, na které je uvaleno více exekucí, by se nově měl starat pouze jeden exekutor. Ministerstvo spravedlnosti to navrhuje v novele exekučního řádu, kterou poslalo do připomínkového řízení. Cílem novely je podle ministra Roberta Pelikána (ANO) snížit náklady, které jdou na vymáhání exekucí.

"Navrhujeme zavést princip jeden dlužník, jeden exekutor," uvedl novelu na čtvrteční tiskové konferenci Pelikán.

Podle něj by se tím měla zlepšit nynější situace, kdy se o jednoho dlužníka "stará" více exekutorů a často dělají stejné úkony. Tím by se měly snížit náklady. O dlužníka se podle Pelikána bude starat exekutor na základě teritoriálního principu, tedy ten, který je k němu nejblíže.

Novela zákona také podle Pelikána plánuje zastavení starých exekucí, které nemají výsledek a nedaří se vymoci ani náklady. Jde o případy, kdy třeba dlužníci nemají žádný majetek.

Nyní podle Pelikána exekutoři tyto exekuce zastavovat nechtějí, protože jsou závislí na věřitelích. "Vystavovali by se tím konkurenci jiných, kteří by něco takového neudělali, a pro věřitele je výhodné, aby mu exekuce běžela i tehdy, kdy vůbec nic nepřináší a jenom vytváří náklady," zdůraznil Pelikán. Novela tak má z možnosti zastavení exekuce udělat pro exekutory povinnost.

Další novinkou v novele je podle Pelikána to, že věřitelé budou muset složit zálohu na náklady exekuce.

Bude sloužit k pokrytí nákladů exekuce v případě, kdy se ukáže, že dlužník nemá žádný majetek.

"Umožní to zlevnit systém v budoucnu, to znamená snížit náklady exekuce. A zejména by to mělo vytvořit ekonomickou motivaci pro to, aby si věřitel ověřil, zda je vůbec nějaká naděje, že se nějaké peníze z dlužníka dostanou," dodal Pelikán.

Ministerstvo je s exekutory několik měsíců ve sporu kvůli plánovanému snížení tarifního platu o třetinu a minimální odměny z 3000 na 2000 korun. Změna by měla nastat 1. ledna.

Podle Pelikána by ve čtvrtek představená změna zákona měla exekutorům pomoci. "Bezvýsledné exekuce je trápí. Mnohačetné exekuce jsou problém, na který si dlouhodobě stěžují. Nemožnost brát si zálohy od věřitelů je zase něco, co je hrozně důležité," řekl Pelikán. Změna zákona podle něj má celý systém zlevnit a zefektivnit.

Díky novele insolvenčního zákona se dluhů zbaví více lidí

Kromě novely exekučního řádu ministerstvo připravilo také novelu insolvenčního zákona, jejímž cílem je, aby se mohlo zbavit dluhů víc lidí. Nově by do procesu oddlužení mohli vstoupit lidé bez ohledu na výši dluhů. Oddlužení by pak trvalo tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených pohledávek. Novela je nyní v připomínkovém řízení, kde se k ní mohou vyjádřit jednotlivé vládní resorty.

Ministerstvo chce v novele zcela odstranit stávající podmínku, která hovoří o tom, že dlužník má být schopen uhradit v pěti letech 30 procent svých dluhů. Podle Pelikána je tato bariéra nespravedlivá, protože velké množství lidí na oddlužení nedosáhne kvůli výši dluhů. Podotkl také, že podobné podmínky pro oddlužení nejsou ani v zahraničí.

Nový systém by podle něj měl fungovat tak, že do procesu oddlužení bude moci vstoupit každý bez ohledu na výši dluhů. Podmínkou však bude to, že tím nebude sledovat nepoctivý záměr - například, že dluhy vznikly uzavřením půjčky, o které dlužník předem věděl, že ji nebude splácet. Zároveň dlužníci budou moci do oddlužení vstoupit pouze tehdy, pokud procesem neprošli v předchozích sedmi letech.

Dlužník při novém způsobu oddlužení přijde o majetek s výjimkou běžného vybavení domácnosti či obydlí, což je podle ministra zpřísnění oproti dosavadnímu stavu, kdy soud rozhoduje mezi prodejem majetku či splátkovým kalendářem. Podle Pelikána se dlužníkům bude zabavovat majetek, jen když jeho hodnota přesáhne 100 tisíc korun. Soud ho následně prodá. Lidé pak budou dluh splácet z příjmu. Zůstane jim jen částka, která nejde zabavit.

Když člověk splatí polovinu dluhů, tak proces potrvá tři roky. Když splatí 30 procent dluhu, tak potrvá pět let. Nejdelší doba pro oddlužení bude sedm let v případě, když se splatí méně než 30 procent dluhů. "Budou se muset snažit ze všech sil vydělat co nejvíc peněz, aby uhradili co nejvíc dluhů," zdůraznil Pelikán.

Podle Pelikána se také posílí role insolvenčních správců, kteří budou dlužníky kontrolovat a každoročně o nich připraví zprávu o postupu oddlužení. "Bude důležitá. Když tam napíše, že se dlužník nesnaží a nespolupracuje, tak riskuje, že ho insolvenční soud z procesu vyřadí," uzavřel Pelikán.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist