Nedávno objevená rotunda sv. Václava, která se skrývá v objektu Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí, se ve středu poprvé otevřela veřejnosti. Zbytky románského chrámu objevila před dvanácti lety v budově archeoložka Jarmila Čiháková, od té doby se vedení fakulty snažilo na zpřístupnění památky získat peníze.

"Hlučnější práce jsme nemohli provádět během výuky, museli jsme pracovat v noci," popisuje záchranu znovuobjevené stavby akademický malíř Tomáš Rafl, který byl hlavním restaurátorem rotundy.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Rotunda bude přístupná veřejnosti při Muzejní noci a na svátek svatého Václava. Další návštěvní dny jsou v jednání s Národním památkovým ústavem. "Stále testujeme, jaké jsou výkyvy vlhkosti v místnosti a jaké na ni mají návštěvy vliv. Musíme zjistit, co vlastně rotunda snese," řekl proděkan fakulty Martin Vlach.

Restaurace rotundy byla z většiny financována z peněz Norských fondů. "Cenné fragmenty románských dlaždic jsou jedinečným a drahocenným příkladem našeho společného evropského kulturního dědictví, které jednoduše nebylo možné nechat ležet v ruinách," řekla norská velvyslankyně Siri Ellen Sletner.

Norské fondy přispěly osm milionů korun, zbývající dva miliony, které byly potřeba na opravu, přispělo celkem osm set drobných dárců z Česka.

Detailní záběr kopií románských dlaždic z rotundy sv. Václava.

Detailní záběr kopií románských dlaždic z rotundy sv. Václava.
Foto: HN - Michaela Vařeková