Hnutí ANO vyhrálo v krajských volbách v devíti krajích a v ostatních skončilo na druhých příčkách. Má ale jen pět hejtmanů, stejně jako sociální demokracie. A ta volby podle celostátních výsledků prohrála.

ANO skončí v opozici v Plzeňském kraji, Pardubickém kraji a Královéhradeckém kraji. Ve všech těchto krajích se dalo dohromady několik poražených stran a hnutí, což znamená i nutnost více placených křesel ve vedení.

Své hejtmany si sociální demokraté udrží ještě na Vysočině a v Jihočeském kraji, kde se spojí s ANO. Jiří Zimola, který je hejtmanem už třetí volební období, se dokonce sešel s Andrejem Babišem ve snaze, aby jeho hnutí ANO nešlo proti němu, ale naopak s ČSSD vytvořilo krajskou koalici.

Naopak v kraji Středočeském, Olomouckém, Moravskoslezském, Karlovarském a Jihomoravském se ANO podařilo dohodnout se s ostatními stranami na koalici

Získalo tak pět hejtmanů. 

Mapa dosavadního stavu koaličních dohod

 
-._.-*^*-._.-*^*-._.-
 
Při kliknutí na kraj se zobrazí informace o příslušné koalici.

Po jednom hejtmanovi bude mít KDU-ČSL − Jiřího Čunka na Zlínsku, Starostové a nezávislí − Martina Půtu na Liberecku i komunisté - Oldřicha Bubeníčka na Ústecku.

Slušně v povolebních jednáních zabodovala ODS, která bude mít zastoupení minimálně v deseti krajských vládách. "Jsem rád, že jsme byli tak úspěšní. Při vyjednávání pro nás bylo nejdůležitější, abychom změnili stagnaci krajů pod vládou levice a mohli zároveň uskutečnit náš program," řekl předseda ODS Petr Fiala.

Ve středních Čechách se kvůli jednání o koalici rozštěpila TOP 09.

Co je podle vás hlavní zprávou letošních voleb?

Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
1. Hodně lidí nebaví chodit k volbám 2. Nejflagrantnější případy hodné odmítnutí (Hašek, Huml, Nejedlý) se ho dočkali. 3. Dál už to je složitější, ale...
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Alarmující by jistě bylo zjištění, že k zisku hlasů by i nadále mohla stačit byť jen zmínka o pracovních návycích romských spoluobčanů.
Skoro 60 % mladých mezi 15-29 se o politiku nezajímá (čerstvě z OECD). Nepoučenost a nepoučitelnost spoluobčanů je strašná. Ovšem: Ač je kraj roura na...

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist