Pro lidovce podle jejich předsedy volby nedopadly ani velkou výhrou, ani velkou prohrou – označil je za solidní a vyzdvihl hlavně vítězství ve Zlínském kraji. Jeho místopředseda a ministr zemědělství Marian Jurečka, který sledoval sčítání hlasů společně s Bělobrádkem, je však komentuje o něco optimističtěji. Po sobotním vyhlášení výsledků byl dobře naladěn.

"V celkovém počtu mandátů jsme podle propočtu, který jsme si dělali, posílili. A netřeba podceňovat výsledek prvního kola senátních voleb," řekl ve volebním štábu lidovců v pražském Paláci Charitas Jurečka. Bude prý spokojený, pokud KDU-ČSL získá kolem osmi křesel v Senátu – ve druhém kole o ně bude bojovat 10 "ryzích" kandidátů lidovců a několik podporovaných.

Jurečka označil svou stranu za černého koně voleb. "Neměli jsme tak silné finanční prostředky jako hnutí ANO, ani velkou politickou sílu jako ČSSD, přesto se výsledek blíží 10 procentům. Je to velice zajímavý signál i pro příští parlamentní volby," říká.

Právě úspěch osobností v regionech považuje za dobrý základ, aby se partaji v budoucnu dařilo i na celostátní úrovni. "Dlouhodobý úspěch se nedá budovat shora. Viděl jsem to u Věcí veřejných nebo TOP 09. Pokud máte dobrou základnu v regionech, úspěch se dostavuje," komentuje.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Jako příklad uvádí úspěch v Jihomoravském kraji, kde kandidátka za KDU-ČSL, krajská zastupitelka a starostka obce Ratíškovice Anna Hubáčková porazila senátora Zdeňka Škromacha (ČSSD). "Na to by si před volbami vsadil málokdo, to je přesně příklad komunálního politika, který má za sebou výsledek a jenom nekecá od bazénku," směje se Jurečka.

Podle něj se nyní strana musí zaměřit se na kraje, kde zatím lidovci příliš nebodují – hlavně ty na západě země, jako je třeba Plzeňský nebo Ústecký. Zklamáním jsou podle Jurečky i střední Čechy, kde KDU-ČSL získala 3,5 procenta. "Přáli jsme si přehoupnout se přes hranici pěti procent," říká Jurečka.

Nyní bude pro lidovce rozhodující vyjednávání koalic – sám Jurečka se prý chce zapojit do vyjednávání o nich ve své domovině, na Olomoucku.