Hnutí ANO vyhrálo v devíti krajích, ČSSD ve dvou. Lidovci mají navrch ve Zlínském kraji a hnutí Starostové pro Liberecký kraj mohou řídit region pod Ještědem. K volebním urnám přišla podle průběžných výsledků přesně třetina voličů, tedy méně než při minulých krajských volbách.

Že však ani nejvíc mandátů v kraji nemusí znamenat zisk hejtmanského postu, ukázaly hned první povolební hodiny. V  Královéhradeckém kraji začali o vytvoření krajské koalice jednat zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. Společných 24 mandátů by v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu stačilo na většinu. Východočeské ANO by tak čekaly čtyři roky v opozici. 

"Lidé chtějí změnu"

Dílčí taktický úspěch však vyznění voleb nemění. "Lidé ve volbách rozhodli, že chtějí po osmi letech změnu ve vedení krajů," řekl při příjezdu do sídla sociální demokracie její předseda a premiér Bohuslav Sobotka. ČSSD podle něj musí hledat nové voliče a programové cíle, aby získala širší podporu.

Naopak jeho vládní kolega a současně politický rival Andrej Babiš, předseda hnutí ANO, může slavit. ANO je vítězem ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Ve čtyřech figurovalo na druhém místě.

Babiš před sedmnáctou hodinou dorazil do volebního štábu ANO v Centru pohybové medicíny. Ke "svým" lidem však předseda hnutí příliš nespěchal. Nejprve pózoval na mobilním pódiu, které k areálu Agrofertu dopravil speciální kamion. Až po rozhovorech s novináři jej u vstupu do sálu přivítala vítězka krajských voleb ve Středočeském kraji Jaroslava Jermanová.

Lidé si dobře pamatují, říká Babiš

Andrej Babiš byl jako jasný vítěz voleb ve skvělé náladě. Jeho tvář se ještě více rozjasnila, když se na televizní obrazovce objevil premiér Bohuslav Sobotka nebo Babišův předchůdce na ministerstvu financí Miroslav Kalousek.

"Nemohu říct, zda jsem to čekal, ale doufal jsem. Je vidět, že lidé jsou rozumní, neuvěřili štvavé kampani proti ANO a dobře si pamatují," uvedl Babiš. Na oslavě vítězství se ale dlouho nezdržel. Jedna sklenka vína vítězství mu stačila a po pár prohozených větách s ministry za ANO odjel.

Sociální demokraté se kromě úspěchu v Jihočeském kraji a na Vysočině mohou utěšovat druhými místy v sedmi regionech. V Ústeckém kraji byla na druhé pozici KSČM, ve Středočeském kraji hnutí Starostové a nezávislí.

Lidovci: Je to neúspěch opozice

Výsledek lidovců považuje jejich předseda Pavel Bělobrádek za solidní. "Není to prohra," řekl novinářům a vypíchl hlavně úspěch ve Zlínském kraji, kde strana v čele s Jiřím Čunkem zvítězila. "Je to i díky jeho bezpochyby kvalitní práci, kterou v regionu odvádí. Vypadá to, že bychom mohli mít opět hejtmana," uvedl Bělobrádek, kterého potěšily například i výsledky v Plzeňském a Karlovarském kraji.

Radost má také z toho, že do druhého kola boje o senátorské křeslo postoupilo v průběžných výsledcích 10 kandidátů, a několik podporovaných. "Hnutí ANO narůstá o hlasy, které mizí nejen komunistům, ale částečně i pravicovým stranám. A je to velký neúspěch opozice," shrnul Bělobrádek.

Ano uspělo i v prvním kole senátních voleb. Finalistu má nakonec ve 14 obvodech, zatímco lidovci a ČSSD jen v osmi.  

Volby 2016 (speciál)

Výsledky senátních voleb podrobně sledujeme v on-line reportáži, grafický přehled najdete na  http://ihned.cz/volby-2016/

(Průběh prvního dne voleb jsme sledovali ZDE.)

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:03
Česko volí druhý den

Dobré ráno, vítejte u on-line reportáže z krajských a senátních voleb 2016. Úderem osmé hodiny začal dnes v Česku druhý den těchto voleb. Volební místnosti se pak uzavřou ve 14 hodin.

Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 14. a 15. října.

08:34
Zatím volil každý pátý

První den voleb přilákal zhruba pětinu voličů, tedy obdobně jako před čtyřmi lety. Zájem o hlasování byl podle informací z volebních komisí rozdílný. V některých z míst, v nichž se souběžně s regionálními volbami konají i volby senátní, část lidí vybírala jen krajské zastupitele, zástupce do horní parlamentní komory volit nechtěla.

08:55
Politici u uren

Většina předních politiků odvolila už v pátek. Dnes hodlají hlasovat například ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nebo předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

09:15
Hra o 13 hejtmanů a 27 senátorů

Jak se chodilo k senátním a krajským volbám v minulých letech, kdo uspěl a kolik jednotlivé strany zaplatily? Prohlédněte si volební infografiku.

09:35
V Liberci se stála fronta

"V okrsku na Husově třídě v Liberci ale má už odvoleno přes 33 procent voličů. Museli tam přidat ještě jednu plentu, protože se tvořila fronta," komentoval první volební den Zdeněk Valášek z krajského úřadu, který volební místnosti objíždí a dohlíží na průběh voleb. Ale například v jednom z okrsků na sídlišti Mšeno v sousedním Jablonci byla účast sotva poloviční.

Volby 2016, Liberec

10:05
V Hradci ukradli vlajku

Policie v Královéhradeckém kraji zatím v souvislosti s volbami zaevidovala dva incidenty. V Hradci Králové neznámý pachatel v pátek večer ukradl českou vlajku ze stojanu před volební místností na Velkém náměstí. Ve Všestarech na Hradecku policie evidovala oznámení na agitaci před volební místností, uvedla to mluvčí hradecké krajské policie Hana Klečalová.

10:25
Odvolil i místní rozvoj
10:40
Kdo získá lepší startovní pozici?

V krajských volbách půjde mimo jiné o test síly největších vládních rivalů ČSSD a ANO. "Hraje se o lepší startovní pozici," říká v rozhovoru olomoucký politolog Tomáš Lebeda.

11:00
Člen komise s rudou hvězdou

Člen volební komise v Brně-středu za KSČM si včera oblékl tričko s rudou hvězdou. Dnes už ho nemá, ale vzal si jedno s potiskem Freddieho Mercuryho. V komisi sedí dál. " Nejsem malé děcko, abych si něco dokazoval a to tričko si znovu bral. Tohleto beru trochu jako symbol vítězství," řekl Českému rozhlasu.

11:21
Senát nezajímá ani voliče, ani kandidáty

Na český Senát je smutný pohled. Zájem veřejnosti o něj je nevalný, nevalná je i jeho prestiž, personální úroveň a produkce. Nic nenasvědčuje tomu, že by se to po letošních volbách mělo změnit. Navíc jen 65 procent kandidátů do Senátu je přesvědčeno o smysluplnosti tohoto úřadu. píše v komentáři Petr Honzejk.

12:46
Jižní Město bez proudu

Na pražském Jižním Městě, kde se nachází i volební štáb hnutí ANO Andreje Babiše, dopoledne vypadl elektrický proud.

13:00
Volby nelákají

Krajské ani senátní volby příliš zájmu nevzbuzují. Podle zjištění ČTK odvolilo v okrscích za pátek a dnešní dopoledne většinou mezi 20 až 35 procenty lidí. Vyšší účast byla výjimkou, někde byla dokonce i výrazně nižší. Naopak kolem 30 procent lidí zatím přišlo k volbám na Vysočině, v Pardubickém, Olomouckém, Zlínském nebo Karlovarském kraji.

13:20
Rodinná firma Česko

Pokud Andrej Babiš výrazně uspěje v krajských volbách, bude to zpráva, že se v jeho rodinnou firmu může nakonec proměnit celé Česko, tvrdí komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. 

externí video: Honzejk: Otázka voleb zní - opravdu chtějí Češi a Moravané makat v rodinné firmě Andreje Babiše?
Honzejk_Otazka_voleb_zni_-_opravdu_chteji_Cesi_a_Moravane_makat_v_rodinne_firme_Andreje_Babise_.jpg
13:50
Kupčení v Havířově

Podle listu Deník se mělo v Havířově-Šumbraku kupčit s hlasy. Podezření prověřuje policie. Za každý odevzdaný hlas prý volič či volička dostali stokorunu. Zatím se ale neví, kdo měl tento úplatek nabízet. Podezření podle Deníku potvrdili i členové okrskové volební komise v ZŠ Jarošova.

14:00
Účast zřejmě nepřekročí 30 procent
14:02
Dovoleno

Hlasování v krajských a v prvním kole senátních voleb ve 14:00 skončilo. Lidé v nich rozhodli hlavně o tom, kdo bude dál vládnout v jejich regionech. Na třetině území republiky pak rozhodli minimálně o finalistech souboje o 27 míst v horní komoře parlamentu.

14:12
Ve štábech začíná být rušno

Do volebních štábů pomalu míří politici. Na pražský Chodov do sídla ANO dorazil jako první kandidát do Senátu za Prahu 6 Vlastimil Harapes. Ve štábu TOP 09 v kavárně Louvre už je Miroslav Kalousek i Karel Schwarzenberg. 

14:19
Ze sídla ČSSD

Jak je obvyklé u ČSSD z minulých voleb, po uzavření volebních místností tady žádný politik této strany zatím není. Tisková konference je ohlášena na 18.30. Zda přijdou politici ČSSD mezi novináře dřív, se uvidí v příštích hodinách, pokud bychom čerpali z minulosti, tak mají sociální demokraté ve zvyku se před novináři při prvním zveřejňování volebních výsledků schovávat. Záležet bude samozřejmě na tom, jak se ČSSD bude dařit.

14:22
Nejnižší volební účast v krajských volbách byla v roce 2004

Účast v letošních krajských volbách je podle prvních odhadů velmi nízká. Nelze vyloučit, že překoná rekord.

V uplynulých čtyřech volbách do krajů vypadala účast takto:

Rok 2000 - 33,64%

Rok 2004 - 29,62%

Rok 2008 - 40,30% (tzv. Oranžové tsunami, kdy se hlasovalo na protest proti zdravotnickým poplatkům)

Rok 2012 - 36,89%

Podle Daniela Prokopa ze společnosti Median uvádějí lidé, kteří k volbám nejdou, jako nejčastější důvod, že neví, koho by měli volit. Velmi častým důvodem podle průzkumu také je, že voliči neví, o čem krajská zastupitelstva rozhodují a k čemu jsou dobrá.

14:25
První sečtený okrsek

Podle indormací České televize má nejmenší volební okrsek sečteno. V Královéhradeckém kraji v obci Hořiněves volili tři lidé z celkových 12 voličů. Každý si vybral jinou stranu.

14:27
14:31
KDU-ČSL zatím neopouští humor
14:33
ČSÚ už sčítá

Český statistický úřad už dostává sečtené hlasy. První Praha - Benice, druhý Praha 15, třetí Praha 10. Všude voliči rozhodovali jen o Senátu. První z krajských voleb dorazily výsledky z Čečovic v Plzeňském kraji. 

14:39
Bitva na Praze 6
14:40
Politici zůstávají klidní
14:43
Kalousek: Zkuste se zeptat ve Fortuně

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek bude považovat za úspěch, když ve volbách získají alespoň stejný počet hlasů jako při posledních volbách. "Odhadovat, kolik procent získáme, zatím nemá jiný význam, než ukojit novinářskou krvežíznivost. Vzhledem k tomu, že letos kandidujeme bez hnutí STAN, budu považovat za úspěch, když to bude podobné jako v minulých volbách." A zatím nechce odhadovat ani to, kdo podle něj zvítězí. "Zkuste se zeptat ve Fortuně, já se nechám překvapit," vtipkuje.

14:45
Počítají i studenti

Brněnská katedra politologie Masarykovy univerzity chystá pro krajské volby na jižní Moravě exit poll. Zapojilo se do něj desítky studentů. Nyní probíhá vyhodnocování dat. Výsledky, které by mohly napovědět, jestli se Michal Hašek stane opět hejtmanem, budou známy odpoledne.

14:46
První data
14:48
Pražské odhady

Po sečtení téměř pětiny hlasů na Praze 11 vede v senátních volbách bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková před lékařkou Miroslavou Skovajsovou. Válková má zatím 21 procent, její sokyně lékařka Miroslava Skovajsová z ČSSD 15,2, informuje Český rozhlas. V Praze 10 je podle ČR sečteno 15 procent hlasů. Zatím vede kandidátka lidovců Renata Chmelová s 26 procenty hlasů před lékařem Jiřím Holubářem (TOP+STAN) s 16,5 procenta. Účast se pohybuje kolem 21 procent.

14:52
Žádné drama
14:54
První postupující senátor

Nejrychleji byly zveřejněny hlasy v senátních volbách z Prahy-Benic. Vyhrál tam místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš z TOP 09 s více než 34 procenty hlasů před poslankyní a bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou z hnutí ANO, kterou volilo zhruba 23 procent lidí.

14:55
Komunisté jsou výborně naladěni

Ve štábu KSČM v pražské ulici Politických vězňů panuje podle reportérů HN výborná nálada. Pozornost všech se nyní zaměřila na catering, občerstvení je údajně dostatek.

volby 2016, KSČM

14:59
Klid vládne i u KDU-ČSL
15:03
U Starostů víc než hlasy řeší wifi
15:04
Ve štábu ANO v Brně panuje dobrá nálada

Někteří kolegové lídra kandidátky Bohumila Šimka v žertu oslovují "pane hejtmane."

15:09
Sečteno přes tisíc okrsků
15:09
Něco málo k výsledkům v Ústeckém kraji:
15:13
Ze štábu ČSSD

V Lidovém domě je stále ještě mapa, která ukazuje, jak ČSSD svými hejtmany a senátory obsadila celou zemi a jak dominuje od východu po západ. Zatím je téměř jisté jen to, že za pár hodin už bude tato mapa neaktuálni, a z pohledu strany méně optimistická. Z vedení ČSSD je v sídle strany zatím jen místopředseda pro hospodaření Martin Starec. Veterán strany, který zažil už několik šéfů ČSSD, byť za žádného nebyla tak vážná ekonomická situace strany jako nyní. Jak známo, Starec jako správce pokladny musel v minulých měsících shánět peníze kvůli tomu, že ČSSD prohrála spor s advokátem Zdeňkem Altnerem.

volby 2016, ČSSD

15:15
V Praze se schází štáb ANO

Ve štábu ANO na pražském Chodově jsou už Věra Jourová, Jaroslava Jermanová či Martin Stropnický, ve tři hodiny dorazila primátorka Adriana Krnáčová. Na místě jsou už i kandidáti do Senátu - bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková a Vlastimil Harapes a Eva Kislingerová. Je tu i ministryně Karla Šlechtová, Andrej Babiš prý dorazí kolem 16:00.

15:17
Dolejš: Vyjednávání bude tvrdý oříšek

Podle slov místopředsedy KSČM počítá strana ze zkušenosti s dobrými výsledky na severu Čech, připustil jistá očekávání ohledně Olomouckého kraje, Ostravy a Vysočiny. Letos však nepovažuje za nejdůležitější procentuální zisky. "Vyjednávání bude tvrdý oříšek. Babiš bude určitě silný. Otázka je, jestli strhne vyjednávání na sebe a jestli se dohodne na vládním půdorysu. Jestli se mu to nepovede, nastane naše chvíle," dodal Dolejš.

15:20
Předseda Starostů Gazdík k volební účasti:

V některých krajích je podle předsedy STAN Petra Gazdíka volební účast výrazně nadprůměrná. Přesto zdůraznil, že ho příliš netěší, že voliči nevnímají smysl krajů, protože se s výsledky jejich práce v každodenním životě nesetkávají.

"Některé strany voliče balamutily, když jim slibovaly věci, které nemohou splnit," uvedl Gazdík, zjevně v narážce na sliby některých partají, že zastaví migraci do krajů.

Gazdík chce, aby ve všech krajích kandidáti STAN okamžitě po sečtení volebních hlasů zahájily jednání o koalicích. "Co se nevyjedná první noc, už se pak vyjednává těžko," řekl po příchodu do volebního štábu.

15:21
V Jihomoravském kraji je podle očekávání boj těsný

V Jihomoravském kraji se potvrzují předpoklady, že souboj o hejtmanství bude velice těsný. Po sečtení zhruba 10 procent hlasů vede hnutí ANO s necelými 21 procenty hlasů, na druhém místě je s odstupem dvou procent sociální demokracie Michala Haška. Následují je lidovci.

15:24
ANO má v Karlovarském kraji našlápnuto k vítězství

Na suverénní vítězství ANO to vypadá v Karlovarském kraji, kde Babišovo hnutí průběžně získalo 21,8 procenta. O druhé místo se zřejmě poperou sociální demokraté a komunisté, obě strany získávají okolo 13 procent. Sečteno zatím bylo asi 10 procent hlasů.

15:27
V Praze 6 jasně vede kandidát TOP 09 a STAN Jiří Růžička

V zřejmě nejsledovanějším souboji letošních senátních voleb, který se odehrává na Praze 6, jasně vede kandidát TOP 09 a STAN Jiří Růžička. Z již sečtené poloviny hlasů Růžička získal přes 41 procent hlasů. K postupu do druhého kola voleb má nyní nejblíže Václav Bělohradský (Zelení+ČSSD) se 16,6 procenty, s necelými 14 procenty není ještě bez šance ani Vlastimil Harapes vyslaný do voleb hnutím Ano. František Stárek kandidující za ODS je s 13 procenty posledním, kdo může reálně doufat v postup do druhého kola. Zcela bez šance je bývalý šéf Sazky Aleš Hušák, jehož bizarní program oslovil každého stého voliče, který k urnám dorazil.

15:30
U ANO je problém s přenosem

V místnosti pražského štábu ANO, kde mají zázemí novináři, zhasly obě obrazovky s přenosem CT 24. Politici mají přenos v pořádku, novináři nahazují i vysílání na noteboocích.

15:33
Sládek ani Konvička do druhého kola zřejmě nepostoupí

Dva nejznámější kandidující extremisté, Martin Konvička (obvod Tábor) a Miroslav Sládek (obvod Bruntál), podle průběžných výsledků do druhého kola senátních voleb nepostoupí. 

15:35
Nejrychleji počítají na Praze 11

Nejrychleji počítají hlasy na Praze 11. Nejblíže k postupu do druhého kola tam po sečtení téměř 85 procent hlasů má bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) s 19,3 procenty, druhý je s necelými 16 procenty je Ladislav Kos podporovaný širokou koalicí KDU+SZ+HPP11+Piráti. S mírným odstupem necelého jednoho procentního bodu následují Jakub Lepš (TOP09+STAN) a Miroslava Skovajsová (ČSSD)

15:37
Harapes se vytratil ze sálu

Helena Válková, ve chvíli, kdy bylo v jejím okrsku sečteno 80 procent hlasů, se snažila dopočítat, zda je její prvenství jisté, "Ještě se to ještě může o pár procent změnit," říkala opatrně Válková. Harapes se po prvních výsledcích, když získal jen 13 procent, po anglicku vytratil ze sálu pro politiky.

15:40
Drábová je na místo v zastupitelstvu připravena

Tvář krajských voleb u hnutí Starostové a nezávislí jaderná "baba" Dana Drábová má dobrou náladu. Starostové jsou v tuto chvíli zatím druzí za hnutím ANO, mají 18 procent. Drábová je připravená zasednout v zastupitelstvu.

"Nejenom že jsem na to připravená, ale docela se na to těším. Sedmnáct let v čele Státního úřadu pro jadernou bezpečnost je opravdu hodně, a tohle bude změna," řekla.

15:46
Bělobrádek není překvapen nízkou volební účastí

Na dotaz, zda je překvapen malou účastí ve volbách, předseda lidovců Pavel Bělobrádek odpověděl: "Myslím si, že to není výjimka, výjimečné byly co do volební účasti volby v roce 2008, kdy byl velkým tématem třicetikorunový poplatek u lékaře. Myslím, že tentokrát voliči volí podle krajských témat."

15:46
Váňa cválá na senátorský post

Žokej Josef Váňa kvůli volbám vzdal sice Velkou Pardubickou, ale ve svém senátním obvodu Karlovy Vary, kde kandiduje za ANO, "cválá" na prvním místě s 26 procenty, těsně druhý se ztrátou jediného procentního bodu je dosavadní senátor Jan Horník za Starosty. Ale cílová rovinka je zatím daleko, je sečtena teprve desetina okrsků.

15:48
Hamáček za ČSSD: Čekali jsme lepší výsledek

15:53
Skromné cíle ODS

Ve štábu ODS v centru Prahy mají spíše skromné cíle. "Velkým úspěchem v senátních volbách bude postup do druhého kola. Každý získaný senátorský post bude zázrak," říká exprimátor Bohuslav Svoboda. 

15:56
V Praze je rozhodnuto

V Praze už jsou karty rozdány, v drtivé většině okrsků jsou už hlasy sečteny. Na Praze 6 do druhého kola postoupí Jiří Růžička za TOP09 a STAN, kde se utká s Václavem Bělohradským (zelení a ČSSD). Na Praze 10 pak Renata Chmelová (koalice Vlasta s podporou KDU ČSL s podporou LES a Pirátů) a Jiří Holubář za TOP 09. Na Praze 11 pak Helenu Válkovou (ANO 2011) do druhého kola doprovodí Ladislav Kos (Hnutí za Prahu 11), který ve finiši přeskočil Jakuba Lepše z TOP 09.

15:58
V Brně vede Šimek za ANO

Volební sok Michala Haška a lídr kandidátky hnutí ANO Bohumil Šimek má důvod k radosti. Po sečtení více než třetiny hlasů vede před ČSSD o necelá tři procenta s 21 procenty hlasů.

„Je to příjemné, jakýkoliv dvojciferný výsledek by pro nás byl dobrý. Přece jen jsme v krajských volbách poprvé,“ řekl.

Šéf brněnské městské policie se v předvolební kampani proti stávajícímu hejtmanovi Haškovi ostře vymezoval a může to být právě on, kdo bude stát za jeho odchodem z politiky.

16:07
Válková: Nervozitu jsem necítila, ale třikrát jsem vylila kávu

Helena Válková k postupu: "Byl obtížný úkol, přesvědčit všechny ty, co mi dali hlas. Ukázalo se, že všechny moje akce, například vydaná publikace Právní rádce, vedly k tomu, že lidé vhazovali do uren lístek s mým jménem. Čeká mě pokračování v kampani, což už je jednodušší úkol, protože vím, že důvěru lidí mám, ale přestože jsem nyní na prvním místě, člověk nikdy neví, co je mezi nebem a zemí. Nervozitu jsem necítila, ale je fakt, že jsem dnes třikrát vylila kávu," řekla s uměřeným nadšením vítězka prvního kola.

16:10
Kandidátka ANO Jermanová dělá, jakoby se jí volby netýkaly

Kandidátka na středočeskou hejtmanku za ANO Jaroslava Jermanová působí dojmem, jakoby se jí volby netýkaly, výsledky nesleduje, dává přednost debatám, svým kolegům před chvílí představila svoji kamarádku Lucii. Babiš právě vzkázal, že se v pražském volebním štábu objeví o půl páté.

16:14
Klobásy nezafungovaly. Moravskoslezský hejtman Novák ztrácí
16:16
Vitásková v Ostravě do druhého kola nepostoupí
16:19
Umělci za ANO neuspěli, šanci má ale autor večerníčků

Přestože v Praze neuspěli v prvním kole umělci za ANO Vlastimil Harapes a Felix Antonín Slováček, v kultuře činných osobností v senátu přesto možná přibude. Za Plzeň má do něj nakročeno filmař Václav Chaloupek (OPAT), autor známých večerníčků. Zatím vede s 19 procenty. Ale vše se ještě může změnit, protože tři jeho soupeři jsou rozprostřeni mezi 17 a 18 procenty a je sečtena jen polovina hlasů.

16:24
Belobrádek: Ani výhra ani prohra

"Nevypadá to na velkou výhru ani prohru," komentuje zatím výsledky Pavel Bělobrádek v sídle KDU-ČSL. Největší radost mu zatím dělají výsledky v Zlínském kraji, kde mají lidovci našlápnuto k vítězství. "Zklamáním je pro mě výsledek ve Středních Čechách, dobře to ale zase vypadá v Karlových Varech," říká Bělobrádek. Zároveň prý předpokládal, že budou rozdíly mezi stranami ve čtyřech favorizovaných krajích - Pardubickém, Královéhradeckém a Jihomoravském - těsnější. "Ale je vidět, že hnutí ANO neublížila ani nízká volební účast," říká.

Co se týče voleb do Senátu, z šestnácti kandidátů, které lidovci podpořili nebo vyslali, se nyní rýsuje šest nebo sedm těch, kteří by mohli postoupit do druhého kola. "To je velmi uspokojivé," uvedl předseda lidovců a vicepremiér.

16:25
U komunistů nálada klesla

Nálada na volebním štábu KSČM znatelně klesla. Předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik se však snaží na prozatímní nepříznivé výsledky dívat pozitivně. Po sečtení asi třetiny hlasů nepovažuje výsledek za vypovídající. "Celorepublikově jsme stále v hitparádě stran na třetím místě, to není zlé. Zvlášť v době, kdy se do čela plošně dostává ANO," řekl Kováčik.

Místopředseda Jiří Dolejš je méně optimistický. "Jak se zdá, po těchto volbách půjde jen málo krajů levým směrem," zhodnotil výsledky Dolejš.

16:28
V Brně stále vede ANO nad ČSSD

Radost ve volebním štábu jihomoravského ANO, který se nachází v jednom z brněnských hotelů, trochu kazí problémy s internetem. Průběžné výsledky ovšem hovoří jasně: Lídr Babišova hnutí Bohumil Šimek vede před sociálními demokraty Michala Haška o více než čtyři procenta. Třetí jsou těsně lidovci s 15,5 procenty.

16:30
Harapes je zklamán, do politiky už nechce

Zklamáním se netajil neúspěšný kandidát na senátora Vlastimil Harapes. "To bych nebyl člověk, kdybych nebyl zklamaný. Ukazuje se stará pravda, že co tě nezabije, to tě posílí. Dotaz, proč mě volilo méně lidí, než jsem čekal, je spíše na voliče. Každopádně to byl můj poslední pokus jít do politiky."

16:35
Na Jižní Moravě musela kvůli volbám třikrát zasahovat záchranka

Jihomoravská záchranná služba v pátek třikrát zasahovala ve volebních místnostech. Nejzávažnější byl výjezd do Vyškova-Rychtářova, kde krátce po 17:00 zkolabovala starší žena. Sanitka ji v kritickém stavu převezla na oddělení ARO vyškovské nemocnice.

16:43
Návod ANO očividně funguje
16:47
U lidovců by se dalo napětí krájet

Lidovci mezi novináři nekorzují, sčítání výsledků sledují v jiné místnosti. Do paláce Charitas kromě předsedy Pavla Bělobrádka dorazil i ministr zemědělství Marian Jurečka, europoslanec Pavel Svoboda, senátor Petr Šilar nebo pražský radní Jan Wolf. Glosují alespoň na Twitteru.

17:00
Sobotka: Lidé chtějí změnu

Lidé ve volbách rozhodli, že chtějí po osmi letech změnu ve vedení krajů. Novinářům to při příjezdu do sídla sociální demokracie řekl její předseda, premiér Bohuslav Sobotka.

Sobotka ČSSD Lidový dům

17:05
Komunisté si odliv hlasů vysvětlují vzestupem hnutí ANO

"Bohužel se potvrdilo, čeho jsme se nejvíc obávalI, a sice malé volební účasti, kraje prostě netáhnou," vyjádřil zklamání nad nízkou politickou participací místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

On i předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik několikrát přiznali, že komunisté letos nebyli schopni vzdorovat fenoménu ANO. "Těžko hodnotit, v čem spočívá politický sex-appeal pana Babiše. Podle mě spočívá jeho úspěch v tom, že za jeho stranou stojí velké peníze. A že je to relativně nový člověk," řekl Dolejš. Podle předsedy Vojtěcha Filipa mohou za vzestup ANO přešlapy předchozích pravicových vlád. "Hnutí se veze , když spolu s ČSSD odstraňuje chyby pravice," dodal k výsledkům voleb Filip.

17:08
Čuňas Stárek: Mrzí mě to, ale kandidatury nelituji

"Mrzí mě, že jsem ODS nepomohl víc, ale své kandidatury nelituji," řekl neúspěšný senátorský kandidát za ODS František Čuňas Stárek. "Nemyslel jsem si, že ve svých letech zažiji ještě něco úplně nového. Bavilo mě to. V druhém kole podpořím kandidáta TOP 09 a Stan Jiřího Růžičku."

17:13
Hnutí ANO vyhrálo. Bude mít devět krajů a nejvíc kandidátů do senátu

ANO 2011 bude vítězem letošních krajských i prvního kola senátních voleb. Vedlo v devíti krajích a podle propočtů ČTK bude mít i nejvíce finalistů v senátních duelech.

Po sečtení tří čtvrtin okrsků ANO vedlo v devíti krajích, ČSSD ve dvou. Lidovci vedli ve Zlínském a v Libereckém výhru zřejmě obhájí místní Starostové.

17:16
Ve Středočeském kraji vyhrálo ANO v čele s Jermanovou

Jasným vítězem krajských voleb ve Středočeském kraji se stalo ANO a místopředsedkyně strany i Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová. Ta v jednáních o nové koalici počítá zejména s pravicovými stranami. "Jsem pravicově založená a budu proto preferovat spíše pravicovou koalici. Jednat ale budu se všemi," řekla s tím, že bude mluvit s každým, kdo od voličů získal podporu alespoň pěti procent.

Centrální volební štáb hnutí ANO pro vyhlášenívýsledků krajských voleb.

17:21
Žádný kandidát na senátora nezískal přes 50 procent

Ve všech senátních obvodech budou muset občané k volbám i příští týden. Nikdo nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu. Nejblíže jí byl Jiří Ciencala (Občané spolu-nezávislí) v obvodě Frýdek-Místek, který má po sečtení 95 procent okrsků "jen" 46,5 procenta hlasů. Jednu chvíli jich měl ovšem přes 49 procent.

17:27
Ze štábu ANO právě živě vysílá DVTV:
17:31
Váňa zpomalil a je na druhém místě

Žokej Josef Váňa (ANO 2011), byť zpočátku vedl, ve svém volebním obvodě v Karlových Varech skončí nakonec na druhém místě. Ve finiši ho předběhl dosavadní senátor Jan Horník (starostové), který zřejmě zvítězí o celou délku a nyní má 23,7 procenta hlasů. Před sečtením posledních patnácti procent okrsků ztrácí Váňa na Horníka více než 4,5 procenta hlasů. Ohrozit ho ale nemůže ani třetí v pořadí, Pavel Čekan za ČSSD, který má o další čtyři procenta méně.

17:38
S volební účastí to nakonec tak špatné není
17:44
Dernerová může zůstat senátorkou za Mostecko, utká se se Šlégrem

Současná senátorka Alena Dernerová za Severočechy.cz, jejíž kandidatura byla kvůli vnitřním sporům v hnutí ohrožena, může obhájit mandát na Mostecku. V prvním kole získala 36,66 procenta hlasů a společně s bývalým hokejistou Jiřím Šlégrem, kterého volilo 16,42 procenta lidí, postoupila do druhého kola. Rozhodne se za týden.

17:45
Juránek se o místo v Senátu utká s ředitelem hvězdárny Duškem

Senátorem za volební obvod 58 Brno-město bude znovu lidovec Stanislav Juránek, nebo nově ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek (ANO). Bývalý jihomoravský hejtman a místopředseda ústavněprávního výboru Senátu Juránek získal v prvním kole senátních voleb zhruba 21,5 procenta, ředitel hvězdárny Dušek postupuje z prvního místa se ziskem 28,3 procenta. Rozhodne se mezi nimi za týden v druhém kole voleb.

17:46
Kalousek je z výsledků zklamaný, funkce se ale vzdát nehodlá

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek není spokojen s výsledky krajských a senátních voleb. Jeho straně, která neuspěla v krajích a do druhého kola jí pravděpodobně postoupí tři kandidáti na senátora, se nepodařilo přimět voliče, aby přišli hlasovat. Funkce předsedy se ale vzdát nehodlá, řekl v České televizi.

17:49
Starostové se radují
17:55
Mládek se o místo senátora na Táborsku utká s Větrovským z ANO

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD může získat senátorský post na Táborsku. Podle propočtů ČTK postoupil do druhého kola společně s nestraníkem kandidujícím za ANO Jaroslavem Větrovským. Druhé kolo senátních voleb se uskuteční za týden. Současný senátor Pavel Eybert (ODS) své místo neobhajoval.

17:56
Senátorem za Ústecko bude Doubrava, nebo Holešovský

Senátorem za Ústecko se podle propočtů ČTK opět může stát Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), který zvítězil v prvním kole voleb. Dlouholetý starosta Telnice vedl po sečtení více než 98 procent volebních okrsků se ziskem téměř 24 procent hlasů. Za týden se ve volebním finále utká s profesorem ústecké univerzity Františkem Holešovským (ANO), pro něhož hlasovalo přes 15 procent voličů.

17:57
Škromacha vyzve v druhém kole senátních voleb starostka Hubáčková

Sociální demokrat a bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) bude na Hodonínsku podle propočtů ČTK v druhém kole senátních voleb obhajovat funkci v souboji se starostkou Ratíškovic Annou Hubáčkovou (KDU-ČSL). Hubáčková vyšla z prvního kola na prvním místě se ziskem 28,3 procenta, místopředseda Senátu získal podle www.volby.cz 24,3 procenta.

17:58
Starostové jsou spokojeni
17:59
Tesaříka v Senátu za Olomoucko vystřídá Kantor, nebo Brázdil

O křeslo senátora za Olomoucko se podle propočtů ČTK utkají příští víkend lékaři Lumír Kantor (za KDU-ČSL) a Milan Brázdil (ANO). Dosavadní senátor Martin Tesařík (ČSSD) do druhého kola nepostoupil.

18:01
V centrále ANO se slaví

11ff8d5f36a7963e3300c0d90c78 base optimal

18:02
Na Liberecku má jednoznačnou podporu Canov, utká se s pivovarníkem Vávrou za ANO

Jednoznačnou podporu má na Liberecku starosta Chrastavy Michael Canov. Před sečtením posledních okrsků má 45,2 procenta hlasů a na dalšího postupujícího do druhého kola, pivovarníka za ANO Marka Vávru, má tak náskok rovných 30 procent. Třetí v pořadí je Jan Korytář za Změnu. 

18:04
Na Českokrumlovsku postoupili senátor Jirsa a Florián

Senátor Tomáš Jirsa z ODS má šanci pokračovat jako zástupce Českokrumlovska. Podle propočtů ČTK postoupil do druhého kola, kde se utká s Jindřichem Floriánem z ČSSD. Jirsa z Hluboké nad Vltavou v prvním kole získal přes 31 procent hlasů, primář nemocnice v Českém Krumlově Florián asi 24 procent hlasů. Rozhodne se za týden.

18:04
Ve Starém Plzenci v referendu odmítli supermarket v centru města

Ve Starém Plzenci u Plzně lidé v referendu odmítli stavbu supermarketu v centru města. K hlasování přišlo 52,63 procenta oprávněných voličů, víc než polovina z nich odmítla stavbu supermarketu, o níž usiloval řetězec Penny Market. Referendum je platné a jeho výsledky jsou pro vedení radnice závazné. Výsledky jsou na úřední desce města.

18:06
Za Plzeň bude v Senátu Chaloupek, nebo nadále Terelmešová

Plzeň bude v Senátu zastupovat producent večerníčků Václav Chaloupek (OPAT), nebo nadále Dagmar Terelmešová z ČSSD. Podle propočtů ČTK postoupili do druhého kola. O budoucím zástupci v Senátu se rozhodne za týden.

18:14
Hašek: Neznamená to pro mě konec v politice

"Je to tsunami Agrofertu a hnutí ANO," komentuje volby poražený hejtman Michal Hašek. Vzdávat se nechce.

18:16
Gazdík: Dokud nebudou spolupracovat odborníci s politiky, nic se nezmění

Na otázku, zda výsledku STAN pomohlo nasazení Dany Drábové jako tváře krajských voleb, předseda hnutí Petr Gazdík odpověděl: "Dana Drábová je jeden ze symbolů lidí, kteří jsou velmi úspěšní ve svých oborech, kteří ukázali, co opravdu umí a nechtějí vstupovat do žádné politické strany, ale jsou připraveni spolupracovat a kandidovat za hnutí se zkušenými komunálními politiky, kteří něco umí."

"Dokud tito lidé a zkušení komunální politici nebudou spolupracovat, tak se naše česká politická scéna nikdy nezmění a budou tam sedět ti, kteří tam seděli minulých dvacet let, sektofirmy, firmy s mnoha miliardami," dodal.

IMG 20161008 182342

18:35
Michal Hašek: O žádnou trafiku nestojím

"Politika pro mě není o funkcí. Funkce je prostředek, nikoliv cíl," odpověděl Michal Hašek na dotaz, co bude dělat v případě, že se nestane znovu hejtmanem Jihomoravského kraje. Dál řekl, že o žádnou trafiku nestojí. "Bylo by to nedůstojné," dodal.

18:39
Váňa může být v Senátu za Karlovarsko, vyzve senátora Horníka

Osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa (za ANO) může být senátorem na Karlovarsku. Jako kandidát hnutí ANO postoupil do druhého kola, kde vyzve současného senátora Jana Horníka (STAN). Starosta Božího Daru Horník první kolo vyhrál se ziskem přibližně 23 procent hlasů. Váňu podpořilo asi 19 procent voličů.

18:40
Šilar bude za týden obhajovat senátorské křeslo před Lipavským

Senátorem za Orlickoústecko se podle propočtů ČTK může znovu stát Petr Šilar (KDU-ČSL), který zvítězil v dnešním prvním kole voleb. Ve volebním finále se za týden utká s advokátem Janem Lipavským (ANO).

18:42
Drábová dnes slavit nebude

Drábová vyhrála Starostům volby, ale slavit dnes nebude. Jde do divadla na Romea Julii. "Řídím, tak nebude ani přípitek", říká.

Volby 016

18:44
Předseda KSČM Filip chce jednat o spolupráci

KSČM chce v krajích vyjednávat o spolupráci. "Jistě máme šance v Ústeckém a Moravskoslezském kraji," řekl předseda strany Vojtěch Filip. Vyjádřil lítost nad nízkou účastí i nad propadem strany, která se oproti minulým krajským volbám posunula co do počtu vítězství v krajích z druhého na třetí místo. "Nárůst populismu přinesl změny. Mám obavu, aby se kvůli populistům politická scéna ještě více nerozbila," řekl Filip.

18:47
Žaloudík bude senátorský post hájit v souboji s radním Staňkem

Ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík (za ČSSD) bude příští víkend obhajovat senátorský post v souboji s brněnským radním Pavlem Staňkem (ANO). Podle www.volby.cz postoupí v obvodu 55 Brno-město zřejmě ze druhého místa se ziskem 18,7 procenta. Staňka volilo 19,6 procenta voličů.

18:51
Výsledky voleb podle Babiše nebudou mít vliv na fungování vlády

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si nemyslí, že výsledky krajských a senátních voleb budou mít vliv na fungování kabinetu. Novinářům to řekl dnes po sečtení bezmála sta procent hlasů. V rámci koalice máme někdy různé názory, ale vláda má výsledky, řekl. ANO zvítězilo v devíti krajích a má i zdaleka nejvyšší počet postupujících do druhého kola senátních voleb.

18:53
Nízká účast už tolik nenahrává KSČM
19:00
Janáčková svede o návrat do Senátu souboj s šéfem hasičů Nytrou

Končícího senátora Antonína Maštalíře (ČSSD) za ostravský obvod 70 vystřídá v horní parlamentní komoře podle propočtů ČTK bývalá senátorka Liana Janáčková (Nezávislí), nebo ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra. Podle www.volby.cz získala Janáčková 19,5 procenta a nezávislý kandidát Nytra 15,46 procenta.

19:01
Holeček na Mělnicku vyzve současnou senátorku Vrecionovou

Senátorem za Mělnicko se podle propočtů může znovu stát Veronika Vrecionová (ODS). Ve druhém kole senátních voleb se utká se starostou Kralup nad Vltavou Petrem Holečkem, který po sečtení více než 98 procent volebních okrsků vedl o zhruba 400 hlasů.

19:01
Sobotka: Výsledky voleb nerozkolísají stabilitu vlády

Výsledek krajských voleb, v kterých hnutí ANO porazilo ČSSD, podle premiéra a šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky nerozkolísá stabilitu vlády. Sobotka pogratuloval hnutí ANO k vítězství. Domnívá se, že část voličů ČSSD k volbám nepřišla. "Nedomnívám se, že by výsledek krajských voleb měl rozkolísat stabilitu vlády," řekl.

19:05
Zimola: ČSSD se stala pro velkou část veřejnosti nečitelnou

Podle sociálnědemokratického hejtmana Jiřího Zimoly je ČSSD pro velkou část veřejnosti nečitelná. Řekl, že strana by měla lépe prezentovat výsledky své práce. Zimola v jižních Čechách dovedl sociální demokracii k vítězství v krajských volbách. ČSSD vyhrála kromě jižních Čech už jen na Vysočině.

19:07
Na Novojičínsku jdou do 2. kola ekolog Orel a starosta Dvořák

Senátorem za Novojičínsko se stane po končícím Zdeňkovi Bestovi (ČSSD) vedoucí záchranné stanice zvířat v Bartošovicích Petr Orel, kterého nominovaly Strana zelených a KDU-ČSL, nebo novojičínský starosta Jaroslav Dvořák (ČSSD). Do druhého kola postoupí Orel s 33,7 procenta a Dvořák s 19,02 procenta. Besta funkci neobhajuje.

19:11
Lidovci považují výsledek za solidní

Výsledek lidovců považuje jejich předseda Pavel Bělobrádek za solidní. „Není to prohra,“ řekl novinářům a vypíchl hlavně úspěch ve Zlínském kraji, kde strana v čele s Jiřím Čunkem zvítězila. „Je to i díky jeho bezpochyby kvalitní práci, kterou v regionu odvádí. Vypadá to, že bychom mohli mít opět hejtmana,“ řekl Bělobrádek, kterého potěšily například i výsledky v Plzeňském a Karlovarském kraji. Radost má i z toho, že do druhého kola boje o senátorské křeslo postoupilo v průběžných výsledcích deset kandidátů, a několik podporovaných.

Volby 2016

19:27
Sčítání hlasů finišuje
19:42
Zaorálek: Volby jsou důkazem politické stability

Nemá smysl propadat panice, myslí si po slabém výsledku sociální demokracie ve volbách místopředseda strany a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Volby, které často bývaly volbami proti vládě, v tomto případě ukázaly, že dvě vládní strany mají největší zisky,“ řekl HN Zaorálek s tím, že je to příklad politické stability. Dodal, že premiér Bohuslav Sobotka má i nadále jeho jednoznačnou podporu. „Pokud se rozhodne kandidovat, jak řekl, tak já ho budu podporovat,“ uvedl. ČSSD si podle něj bude muset rozmyslet strategii do sněmovních voleb v příštím roce.

19:52
Babiš: Překvapilo mě, kolik peněz do kampaně dávala ČSSD

"Dnes je v politice zcela běžné, že se dělají podraz a pak se na sebe politici usmívají," prohlásil Babiš a dodal, že jej navíc překvapilo, kolik dala ČSSD do kampaně peněz: "Kamkoliv jsme se podíval, viděl jsem jejich inzeráty."

Andrej babiš

19:57
Od komentátora HN Davida Klimeše:
20:19
STAN chce ve Zlínském kraji jednat o koalici s lidovci

Lídr hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ve Zlínském kraji Miroslav Adámek je připraven jednat s vítěznými lidovci o koalici. STAN skončili v krajských volbách čtvrtí, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu budou mít šest křesel, získali 11,62 procenta hlasů.

20:43
Kdyby parlamentní volby kopírovaly ty krajské:

Ústavní většinu by v Poslanecké sněmovně získaly současné vládní strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL, pokud by nynější krajské volby byly volbami parlamentními. Opoziční TOP 09 by v dolní komoře naopak neobsadila ani jedno místo. Výsledek propočtu mandátů, který provedla ČTK, však nebere v potaz případné hlasování v Praze, kde se nyní zastupitelstvo nevolilo.

20:48
Vítězné ANO v Plzeňském kraji bude už dnes jednat o koalici

Vítězné ANO v Plzeňském kraji bude už dnes jednat o koalici. Lídr Miloslav Zeman preferuje řešení, které nabídne kvalitu, jež kraj za čtyři roky posune dále. Za úspěch bude dnešní výsledek považovat až v okamžiku, v němž se ANO podaří sestavit kvalitní koalici. Jednání nebudou jednoduchá, protože některé strany nejsou schopny jít s jinými stranami, řekl.

20:52
Hlasy do senátních voleb jsou sečteny, hlásí ČSÚ

Všechny hlasy do senátních voleb jsou sečteny, hlasů v krajských volbách je sečteno 99,99 procenta. Podívejte se na výsledky zpracované v interaktivní mapě.

20:58
Vítězné ANO možná skončí v Královéhradeckém kraji v opozici

Půjde ANO v Hradci do opozice? V Královéhradeckém kraji začali o vytvoření krajské koalice jednat zástupci pěti stran: ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu by měli 24 mandátů. V kraji vítězné hnutí ANO by v případě vytvoření této koalice zůstalo s dalšími subjekty v opozici.

21:06
Kde ANO neskončilo první, tam skončilo druhé

Hnutí ANO, které krajské volby absolvovalo letos poprvé, bude teď nejsilnějším subjektem ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V ostatních krajích je druhé.

Sociální demokraté dokázali získat největší přízeň voličů jen v Jihočeském kraji a na Vysočině. Oproti minulým krajským volbám si pohoršili komunisté, lidovci si polepšili. Nad očekávání dopadli kandidáti Starostů a nezávislých (STAN). Spokojeni s výsledkem jsou občanští demokraté, zatímco zisk TOP 09 považují komentátoři za propadák.

21:11
TOP 09 ztratila nejvíce hlasů, vychází z průzkumu agentury Median

Nejvíce voličů ztratila TOP 09. V letošních volbách se od ní odklonilo 42 procent voličů z těch, kteří ji volili v předčasných sněmovních volbách v roce 2013. ODS ztratila 31 procent, od sociálních demokratů odešlo jinam 23 procent voličů. Také hnutí ANO přišlo zhruba o čtvrtinu hlasů. Vyplývá to z výsledků průzkumu chování od agentury Median pro Českou televizi.

21:17
TOP 09 připouští koalici se všemi kromě komunistů

TOP 09 se ve středních Čechách nebrání vstupu do budoucí krajské koalice, klíčové je ale to, zda bude moci prosazovat svůj program. Jednat chce se všemi stranami s výjimkou KSČM, řekl dnes po sečtení výsledků voleb středočeský lídr TOP 09 Petr Tiso.

21:21
Ve volbách v Pardubickém kraji prohrála TOP 09 i s hnutí Osobnosti

V zastupitelstvu Pardubického kraje nezasednou zástupci TOP 09 a hnutí Osobnosti Pardubického kraje, jejichž lídr Jaromír Dušek v minulých volbách kandidoval za Stranu práv občanů a byl krajským radním. Oba subjekty měly po třech mandátech. Tentokrát nedostaly dostatečný počet hlasů.

21:25
Vítězná ČSSD na Vysočině chce jednat se všemi úspěšnými stranami

Sociální demokraté, kteří potřetí za sebou zvítězili v krajských volbách na Vysočině, se chtějí k povolebnímu vyjednávání sejít se všemi subjekty, které budou v zastupitelstvu. ČTK to řekl dosavadní hejtman Jiří Běhounek kandidující jako nestraník za ČSSD. Volby na Vysočině vyhrála ČSSD před ANO a KDU-ČSL.

21:29
Skokanem dne je Jiří Pospíšil
21:53
Zbývá Vlašim

Podle webu Volby.cz zbývá v krajských volbách přičíst hlasy z Vlašimi a bude také hotovo.

22:06
Volby na jižní Moravě vyhrálo ANO, začínají koaliční jednání

Krajské volby v Jihomoravském kraji vyhrálo hnutí ANO s 20,84 procenta hlasů před lidovci s 15,94 procenty a ČSSD s 15,49 procenty. V zastupitelstvu je devět subjektů, koaliční jednání vyžadují domluvu více stran a budou složitá, připustili lídři dotázaní ČTK. První jednání začala už dnes. ANO si umí představit koalici s ČSSD, avšak bez jejího lídra Haška. Hnutí bude podle lídra Bohumila Šimka jednat se všemi stranami, partnera k jednání však nevidí v koalici SPD a SPO.

22:08
Pestrobarevné špagety ani klobásy nezapůsobily
22:10
Kalouskovo vyjádření na Facebooku
22:21
Brněnské referendum o nádraží není platné. Přišlo jen 23,83 procenta lidí

Referendum o poloze nádraží v Brně není platné, do hlasovacích místností přišlo 23,83 procenta lidí. Zákon pro závaznost vyžaduje alespoň 35procentní účast. Z lidí, kteří hlasovali, se 80,94 procenta vyjádřilo pro modernizaci železničního uzlu při Nádražní ulici v centru Brna a 67,89 procenta pro otevřené návrhové soutěže. Většinově tedy podpořili stanoviska iniciátorů referenda, kteří dlouhodobě nesouhlasí s odsunem nádraží dále od centra.

Někteří politici odrazovali Brňany od účasti v plebiscitu. Poukazovali na to, že dosud nejsou k dispozici veškeré potřebné informace pro kvalifikované rozhodnutí, kritizovali také znění referendových otázek.

22:24
ODS ve Zlínském kraji podle lídra Pijáčka získala maximum možného

ODS v krajských volbách ve Zlínském kraji získala podle lídra, vlčnovského starosty Jana Pijáčka, maximum možného. Je to slušný výsledek, řekl ČTK Pijáček. Strana získala tři křesla zastupitelů, v roce 2012 jich měla pět. Občanští demokraté obdrželi 6,39 procenta hlasů, při minulých volbách měli o 3,1 procenta více.

22:35
ANO slavilo v Mariánských Lázních, brzy se ale pustí do práce

Ve volebním štábu vítězného ANO v Mariánských Lázních panovala od pozdního odpoledne dobrá nálada. Oslavy podle jedničky na kandidátce v Karlovarském kraji Jany Vildumetzové ale nebudou trvat dlouho. Nově zvolené krajské zastupitele čeká vyjednávání o koalici, řekla ČTK. ANO v Karlovarském kraji vyhrálo krajské volby s 22,91 procenta hlasů, v zastupitelstvu bude mít 13 mandátů. Na druhém místě skončila ČSSD s 13,91 procenty, třetí byla KSČM se ziskem 11,5 procenta.

22:37
Koho chleba jíš...
22:49

Hlavním poraženým krajských voleb jsou komunisté. Ztratili polovinu voličů a to i v krajích "drsného severu", na které se dosud mohli spolehnout. Naopak Babišův příběh, že jedině on je proti "těm co kradnú", zabral. Fialův termín "hegemon pravice", jak ODS v euforii nazývá, je vzhledem k deseti procentům získaných hlasů pořád trochu k smíchu. 

Přečtěte si více v komentáři Petra Honzejka.

22:52
Jurečka byl až na 55. místě, preferenční hlasy mu pomohly k mandátu

Největším skokanem v počtu preferenčních hlasů se stal v olomouckých krajských volbách ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který kandidoval za Koalici pro Olomoucký kraj společně se starosty. Ačkoliv byl až na posledním 55. místě, voliči jej svými hlasy vynesli na třetí pozici, což mu přineslo i mandát.

22:59
Konec online reportáže

Pro dnešní den online reportáž končí, děkujeme za pozornost. Loučíme se s vámi z karlínského newsroomu, od zítřejšího časného rána budeme pokračovat v přinášení nejnovějších informací o letošních krajských i senátních volbách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist