Policie ve středu obvinila žalobkyni Dagmar Máchovou z pražského městského státního zastupitelství ze zneužití pravomoci. Kauza se týká vynášení informací z trestních řízení, policisté zároveň rozšířili obvinění dvěma již stíhaným lidem. Na zadržení Máchové upozornil server Novinky.cz, ČTK ho potvrdila mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. O obvinění následně informovala dozorová státní zástupkyně Lenka Bradáčová, Máchovou konkrétně nejmenovala.
Policisté Národní protidrogové centrály ve středu zahájili trestní stíhání proti třem osobám, řekla Bradáčová. U dvou jde o rozšíření původního obvinění, jedna - státní zástupce - byla obviněna nově. "Zadržena byla kvůli obavě, že by mohla ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky," vysvětlila žalobkyně.
Na dotaz, zda bude kvůli této obavě navrhovat vzetí do vazby, Bradáčová uvedla, že policejním výslechem mohou důvody pro vazbu odpadnout. Dodala, že všichni tři středeční obvinění jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, z toho jeden ve formě návodu. Jeden z trojice si navíc vyslechl obvinění z přijetí úplatku, druhý z podplacení.
Žalobkyně, kterou odposlouchával Šlachtův útvar, už nebude řešit trestní případy u soudu - čtěte ZDE
Přímou souvislost s takzvanou kauzou Beretta, v níž jde o vynášení policejních informací za úplatu, Bradáčová nepotvrdila. Uvedla pouze, že aktuální obvinění je pokračováním šetření, v němž dva z obviněných už figurovali.
V případu Beretta doposud figuroval protikorupční policista Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a někdejší policista Igor Gáborík. Podle kriminalistů Holub se Šímou neoprávněně předávali informace z kauz Nemocnice Na Homolce a pražského dopravního podniku Gáboríkovi, který je poskytoval dál.
Máchové byly v květnu v souvislosti s prošetřováním kauzy Beretta odebrány všechny trestní případy a městské státní zastupitelství ji přeřadilo na netrestní úsek.
Odposlechy u žalobkyně
Žalobkyni už od loňského dubna prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů kvůli kauze Opencard. Podle sněmovní vyšetřovací komise žalobkyně a policejní vyšetřovatelé chybovali, když před soud poslali jen řadové úředníky pražského magistrátu.
V roce 2012 ji navíc tehdejší šéf protikorupční policie Tomáš Martinec obvinil z toho, že zdržela vyšetřování a na magistrátu byly mezitím zničeny důležité dokumenty. Máchová dozorovala také případ Vladimíra Sitty, hlavního svědka proti Ivo Rittigovi. Sittu i jeho otce obžalovala Máchová za to, že údajně tunelovali papírny Neograph (nyní SPM - Security Paper Mill). Kauza ještě u soudu neskončila pravomocným rozsudkem.
Před dvěma roky se přitom již objevily informace, že Máchovou odposlouchává ÚOOZ. Nainstalovaný odposlech byl tehdy v set-top-boxu v bytě jejího přítele na pražském Žižkově.
Jméno žalobkyně Máchové se objevuje i v kauze bývalého soudce Ondřeje Havlína, který již za korupci sedí ve vězení. Detektivové z ÚOOZ na konci roku 2012 monitorovali společné schůzky mezi Havlínem a Máchovou. Setkali se v pizzerii poblíž Obvodního soudu pro Prahu 2 a řešili spolu, co by se dalo udělat s jedním případem zpronevěry.
"Máchová byla Havlínovi nakloněna, zodpovídala jeho dotazy, scházela se s ním. Po jedné ze schůzek byla nervózní z toho, že byli pozorováni," píše se v rozsudku soudu. Podle tohoto verdiktu byl na ovlivnění případu připraven úplatek 200 tisíc korun. Máchová v této kauze ale byla pouze v pozici svědkyně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist