Čech Radovan Krejčíř stáhl v Jihoafrické republice žádost o azyl, a jeho právníci proto žádají Městský soud v Praze, aby nebyl souzen jako uprchlý. Krejčíř by tak mohl dosáhnout zrušení rozsudků vydaných v Česku, uvedla v pondělí Česká televize (ČT). Azylové řízení ale také komplikovalo žádost Česka o vydání Krejčíře.

V JAR si Krejčíř odpykává 35 let vězení za únos a mučení a čelí dalším obviněním.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Krejčířova advokátka Karolína Babáková sdělila v dokumentu pro Městský soud v Praze, že Krejčíř podal v JAR zpětvzetí žádosti o udělení azylu.

"Podmínky pro vedení trestního řízení jako proti uprchlému nejsou dány," napsala.

Pokud by soud Babákové vyhověl, Krejčíř by pak podle České televize mohl požadovat opakování i pravomocně skončených soudů, tedy kauz podvodů s akciemi Teplárny Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňového úniku firmy M5, za které dostal souhrnný trest 10,5 roku vězení.

Loni byl také Krejčíř v Česku zatím nepravomocně odsouzen za snahu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka na 15 let do vězení. Do tohoto trestu se započítávají i jeho dřívější odsouzení.

V případě zrušení rozsudků by se také dostala z exekuce Krejčířova vila za 100 milionů korun, uvedla ČT. Nemovitost by se ale nevrátila Krejčířově rodině, byla by soudem zablokována do nového verdiktu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist