Komunistický poslanec Jan Klán se ocitl na posledním místě v žebříčku protikorupční platformy Rekonstrukce státu. Ta zkoumala postoj poslanců i senátorů k protikorupčním zákonům. Klán patřil mezi poslance, kteří neziskové organizaci slibovali, že podpoří sedm protikorupčních zákonů. Ze čtyř zákonů, které zatím členové parlamentu projednávali, nezvedl ruku ani pro jeden. Pět zákonů přitom zbývá ještě projednat. Poslanec však patří mezi kritiky, podle kterých organizace není nestranná. 

"Zpočátku se Rekonstrukce státu tvářila zajímavě, ale zklamala mě natolik, že s nimi nechci mít nic společného. Už jen proto, že hájí zájmy soukromého kapitálu a účelově zkresluje data," vysvětloval Klán, proč ani jeden zákon nepodpořil. Na posledních místech skončili také exhejtman Středočeského kraje a nynější poslanec za ODS Petr Bendl a další komunistický poslanec Václav Snopek.

Naopak mezi těmi, kteří dodrželi slovo a zákony skutečně podpořili, byli zástupci TOP 09, Starostů a nezávislých a hnutí ANO. Mezi senátory se na předních příčkách umístili zástupci Strany zelených ČR, pirátů a KDU-ČSL.

V Poslanecké sněmovně si nejlépe vedl poslanec Radek Vondráček z ANO s Janem Farským a Petrem Gazdíkem z TOP 09/STAN. Čtvrté místo obsadil lidovecký poslanec Jiří Mihola a páté Jan Sedláček z hnutí ANO.

Mezi senátory stojí na špici Libor Michálek zvolený za koalici Strany zelených a České pirátské strany, následovaný Václavem Láskou a Zdeňkem Papouškem zvolenými za koalici KDU-ČSL, Strany Zelených ČR a České pirátské strany. K podpoře protikorupčních zákonů se přihlásilo celkem 167 poslanců a 24 senátorů.

Nemáme s Babišem nic společného

Zákonodárci zatím schválili čtyři z celkem devíti protikorupčních zákonů. Mezi ně patří zprůhlednění financování politických stran a volebních kampaní, zveřejňování smluv státu, zákony bez přílepků nebo zrušení anonymních akcií. Další čtyři návrhy jsou v legislativním procesu a jeden zákon, týkající se odpolitizování státní správy, byl sice přijatý, ale podle Rekonstrukce státu v rozporu s jejími požadavky.

"Stejně jako před každými volbami se snažíme dávat lidem důležité informace pro jejich vlastní rozhodování. Víme, že protikorupční oblast není vše, co se v politice děje, a nejsme pro ně jediný zdroj informací. Ale domníváme se, že jde o část, která je dost významná," sdělil ředitel neziskové organizace Frank Bold a jeden z garantů platformy Rekonstrukce státu Pavel Franc.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Garanty celého projektu Rekonstrukce státu jsou zástupci pěti organizací zapojených do projektu: Oživení, Naši politici, Centrum aplikované ekonomie, Otevřená společnost a nezisková organizace Frank Bold, která celý projekt iniciovala a má na starosti jeho koordinaci. Zástupci Rekonstrukce v nedávné době čelili tlaku některých politiků, kteří obviňovali tuto nevládní organizaci z podpory Andreje Babiše.

"S Andrejem Babišem nemáme nic společného, hnutí ANO pouze převzalo část našich témat a cílů. Nikdy jsme od Andreje Babiše nedostali ani korunu," prohlásil ve středu Václav Zeman z Rekonstrukce státu.

Související