Výzkum slin klíšťat, individuální hlasivkové náhrady, objev v křemíkových nanokrystalech i překlady antických textů o souhvězdích získaly Cenu předsedy Grantové agentury ČR.

Letošní ocenění nejlepších projektů základního výzkumu, které byly ukončeny loni, putují za dvěma vědkyněmi a dvěma vědci. 

Jedním z nich je i profesor Tomáš Vampola. Jeho tým obrazně řečeno vytváří hudební nástroj – snaží se najít vhodný materiál a tvar, aby co nejlépe zněl a fungoval. Oním nástrojem jsou ale lidské hlasivky.

Tým vědců napříč ústavy Akademie věd a vysokými školami vyvíjí umělý orgán, který bude moci lidem postiženým rakovinou hrtanu navrátit po náročné operaci hlas. Experti dokonce pracují na tom, aby zněl stejně jako hlas původní. "Než se dostanou výsledky do praxe, bude to ještě několik let trvat. Ale postup jsme úspěšně patentovali a hned den nato se nám ozvaly firmy, které by měly zájem umělé hlasivky vyvíjet a vyrábět," řekl Vampola.

Společně s ním letos získala ocenění i mladá fyzička Kateřina Kůsová, která přišla společně se svými spolupracovníky z Fyzikálního ústavu Akademie věd na přelomový způsob, jak přimět miniaturní krystaly křemíku svítit. Což by v budoucnu mohlo pomoci například při vývoji léků nebo ve strojírenství, jako součást mikročipů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Křemík jakožto velký krystal nesvítí, ale pokud se připraví ve formě nanokrystalů, je to jinak. Šlo nám i o překonání psychologické hranice," uvedla mladá vědkyně.

Ocenění získal i řecký badatel z Biologického ústavu Akademie věd Michail Kotsyfakis, jehož tým podrobně zkoumá klíšťata a snaží se popsat jejich biologické fungování tak, aby mohli dát jednou základ látce, jež bude malé parazity z těla hostitele odpuzovat. "V Česku jsem sedm let, a přestože je zdejší způsob práce rozvolněnější a méně pedantský než třeba v Americe, velmi mi vyhovuje," říká parazitolog.

Alena Hadravová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR byla oceněna za interdisciplinární výzkum historického vývoje představ o hvězdné sféře od středověku po raný novověk. Při přebírání ceny poděkovala i svému manželovi Petru Hadravovi a připomněla, že s ním bádá už třicet let.

Jedno z nejprestižnějších českých vědeckých ocenění se uděluje od roku 2003, získalo jej už 55 vědců.