Stát měl příští rok podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) přispět na opravu krajských silnic podobně jako v uplynulých dvou letech. Sobotka tak nesouhlasí s výroky ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), který v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že příspěvek na opravy těchto silnic bude v roce 2017 nulový. "Troufám si tvrdit, že to rozhodně není ve vládě většinový názor," reagoval na Ťokův výrok premiér na tiskové konferenci po jednání se středočeským hejtmanem Milošem Peterou (ČSSD).

Stát dal v uplynulých dvou letech mimořádně na krajské silnice přes sedm miliard korun, letos z této částky půjde na opravu středočeských silnic druhé a třetí třídy 1,2 miliardy korun. "Jednoznačně podporuji, aby tento program pokračoval," uvedl Sobotka. Podle něj se osvědčil.

Vláda se k tématu podle Sobotky vrátí při projednávání rozpočtu fondu dopravy a premiér bude chtít, aby se jasně řeklo, kolik peněz je možné pro kraje vyčlenit.

Asociace krajů ČR ve čtvrtek vyzvala ministra dopravy kvůli jeho výrokům k rezignaci. S výzvou souhlasí i středočeský hejtman. Podle Ťoka jsou požadavky hejtmanů nefér, protože vláda krajům ukázala, že je ochotná jim nadstandardně pomoct, a kraje z toho podle něj dělají standardní záležitost. Mluvčí ministerstva Tomáš Neřold uvedl, že právě ministr Ťok dosavadní opravy silnic nejvíce podpořil.

Ministr v pátek označil výzvy krajů za komické. "Pokud kraje dobře hospodaří a ty peníze neprošustrují na něco jiného, tak mají na ty opravy už v dnešních rozpočtech," uvedl Ťok.

Stát prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury platí opravy a údržbu dálnic a silnic první třídy. O silnice nižších tříd se pak starají kraje a obce.