Prezidentská kancelář nezveřejnila omluvu v kauze nepravdivých výroků o novináři Ferdinandu Peroutkovi, přestože jí to pravomocně uložil odvolací soud. Rozhodla se podat dovolání k Nejvyššímu soudu, informoval Hrad na svých stránkách s tím, že "návrh obsahuje podnět k odložení vykonatelnosti a právní moci rozsudku".

"Vůbec mě to nepřekvapuje," reagovala novinářova vnučka Terezie Kaslová. Ta se nechala slyšet, že také podá dovolání k Nejvyššímu soudu. "Nejsem spokojena s výsledkem," vysvětlila Kaslová.

Ta se navíc rozhodla vymoci soudem uloženou omluvu prostřednictvím exekuce. Exekutor by tak mohl opakovaně dávat Hradu pokuty do té doby, než pravomocný verdikt o omluvě nesplní. Podání návrhu na exekuci potvrdil její právník František Vyskočil.

"Podáme jej ale jen jednou, abychom si znovu potvrdili, že kancelář prezidenta republiky opakovaně porušuje právo," uvedl Vyskočil.  "Dál už se tím nebudeme zabývat, protože tuto reakci považujeme za potvrzení trapnosti celého chování Hradu, který tím dává najevo, že pravomocná rozhodnutí soudu prostě ignoruje," dodal.

Hrozí neudržitelný stav bezpočtu žalob, varuje Hrad

Kancelář svůj krok vysvětluje tak, že rozhodnutí soudu o omluvě by se mohlo stát precedentem – odpovědnost prezidenta za jeho výroky by se prý mohla přenést na Českou republiku. V případě zveřejnění omluvy by podle kanceláře mohl vzniknout bezpočet žalob právě na ČR. "Tím by České republice vznikla závažná újma," píše kancelář na svém webu.

Ta ve svém prohlášení zároveň uvedla, že nenapadá samotné odůvodnění soudu po věcné stránce ohledně hodnocení Peroutkova života a díla v letech 1938–1939. "Toto odůvodnění považujeme za brilantní," stojí v tiskové zprávě. 

O celé věci by podle kanceláře měl rozhodnout případně až Ústavní soud.

Omluvu za dehonestující výroky měl Hrad podle rozsudku ze začátku září zaslat Kaslové dopisem do sedmi dnů od právní moci rozsudku, navíc ji má po dobu 30 dnů vyvěsit na svých webových stránkách. Omlouvat se měla Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoliv Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba.

Prezident připsal článek "Hitler je gentleman" a některé výroky Peroutkovi loni v lednu na konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi. Historici následně upozornili na to, že Peroutka článek nenapsal a že autorem citátu "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky" je novinář Jan Stránský.

Prezident trvá na tom, že text o Hitlerovi četl. Peroutkova vnučka proto podala žalobu. Obvodní soud jí dal na jaře za pravdu v plném rozsahu, odvolací senát se však Zemana částečně zastal. Omlouvat se nemusí za tvrzení o výroku s vlky ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením.

Právníci: Hrad se vystavuje riziku exekuce

Podle právníků, které redakce oslovila, se teď Kaslová může domáhat omluvy i prostřednictvím soudního exekutora. "Rozhodl-li soud pravomocně, že je Hrad povinen se omluvit, a pokud nedojde k této omluvě, má paní Kaslová jistě právo obrátit se na soudního exekutora, aby splnění povinnosti vymohl," sdělil advokát Vojtěch Křikava.

"Je mi hrozně líto, že vrcholné ústavní instituce, jako je Kancelář prezidenta republiky či sám prezident, začínají ignorovat pravomocná rozhodnutí soudu a popírají, že tu máme právní řád, a ze soudů mají legraci. Chovají se jako puberťáci, které chytili bez lístku v metru," uvedl advokát Václav Vlk. "To rozhodnutí je samozřejmě pravomocné a v každé normální zemi by takové jednání bylo nepřípustné a úředník, který by se ho dopustil, by okamžitě skončil," dodal.


Celé vyjádření kanceláře prezidenta k postupu v případu Ferdinanda Peroutky

Kancelář prezidenta republiky se po pečlivé úvaze rozhodla podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR v případu Ferdinanda Peroutky. Návrh obsahuje podnět k odložení vykonatelnosti a právní moci rozsudku Městského soudu v Praze v této věci ze dne 1. 9. 2016.

Kancelář prezidenta republiky, a to zdůrazňuje, nenapadá samotné odůvodnění soudu po věcné stránce ohledně hodnocení života a díla Ferdinanda Peroutky v letech 1938–1939; toto odůvodnění považuje za brilantní, avšak k tomuto zásadnímu kroku ji vede skutečnost možnosti precedentního přenosu odpovědnosti prezidenta republiky za jeho výroky na Českou republiku, reprezentovanou právě Kanceláří prezidenta republiky, kdy by mohl v případě nabytí právní moci a zveřejnění příslušné omluvy – jejíž zveřejnění by bylo samo o sobě nevratným plněním – nastat neudržitelný stav bezpočtu žalob na Českou republiku.

Tím by České republice vznikla závažná újma, se kterou občanský soudní řád právě spojuje možnost odkladu výkonu rozhodnutí a právní moci rozsudku odvolacího soudu. Jelikož se jedná o právní situaci zcela novou, je nade vší pochybnost nutné, aby o věci s konečnou platností rozhodl Nejvyšší soud ČR, případně Ústavní soud ČR.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist