Na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje v centru Hradce Králové a v sídle Zdravotnického holdingu kraje na Pospíšilově třídě od čtvrtečního dopoledne zasahuje policie. Vyšetřování a zásah se týká zakázek na miliardovou přestavbu Oblastní nemocnice Náchod, potvrdil hejtman Lubomír Franc (ČSSD). 

Policie podle hejtmana případ vyšetřuje jako možnost zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, vše ve stadiu pokusu. Franc uvedl, že policie udělala prohlídku v prostorách úřadu u všech lidí, kteří měli co do činění se všemi zakázkami, které se týkaly modernizace náchodské nemocnice. "Poskytli jsme veškeré dokumenty, které si policie vyžádala," dodal. Policie zasahovala i v sídle Zdravotnického holdingu kraje na Pospíšilově třídě.

ČT uvedla, že se policisté zajímají o e-mailovou komunikaci asi 20 úředníků a politiků z vedení kraje, konkrétně hejtmana Lubomíra France, radního pro ekonomiku Josefa Táborského, radní pro zdravotnictví Jany Třešňákové a radního pro majetek a investice Josefa Dvořáka (všichni ČSSD) a vedoucích odborů zdravotnictví a investic. Hejtman Franc a radní Táborský jsou senátory a mají imunitu. V případu zatím nebyl nikdo obviněn ani zadržen.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej řekl, že v kraji zasahují kriminalisté z této jednotky. "Vzhledem k tomu, že podávání informací z trestního řízení si vyhradilo Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové, více informací nebudeme poskytovat," doplnil Ibehej. Podle informací redakce se po celé budově pohybují detektivové v civilu.

Podle dozorujícího státního zástupce Pavla Hochmanna se zásah týká činnosti úřadu. "V současné době na královéhradeckém krajském úřadě probíhají procesní úkony dokumentačního charakteru. Je to ve věci, která se týká činnosti tohoto úřadu. S ohledem na probíhající úkony vám nemohu říct bližší informace o předmětu tohoto řízení," řekl Hochmann.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Odmítl říct, jaké trestné činnosti se to týká. "V současné době probíhá pouze prověřování, budeme vyhodnocovat získané materiály a podklady a pak se rozhodneme o dalším postupu i ohledně právní kvalifikace," dodal s tím, že podklady získané na krajském úřadě budou žalobci vyhodnocovat delší dobu. "Odhaduji to minimálně na měsíc," řekl.

Přestavba nemocnice Náchod s odhadovanou cenou 1,3 miliardy korun je investiční prioritou kraje. Nynější tendr je třetí v pořadí, předchozí dva kraj z různých důvodů zrušil. Současný tendr pro kraj organizuje firma RTS.

Kraj na rekonstrukci nemocnice jen pro příští rok vyčlenil 150 milionů korun. Původně se úřad snažil získat peníze z evropských fondů, nakonec se ale rozhodl financovat přestavbu z vlastního rozpočtu.

V pátek se měly otevírat obálky s nabídkami uchazečů o rekonstrukci. Kvůli policejnímu zásahu kraj otevírání obálek zrušil a odložil na 14. října. "Něco tu proběhlo, že by je (policisty) mohly zajímat dokumenty k rekonstrukci náchodské nemocnice, ale jsou to jen spekulace," citoval server Novinky.cz opozičního zastupitele Vladimíra Dernera (KDU-ČSL).

Související