Ruský disident a šéf umělecké skupiny Vojna Oleg Vorotnikov zůstane v Česku na svobodě. Rozhodl o tom ve středu Městský soud v Praze, který na kritika ruského režimu odmítl uvalit vazbu.

"Pan Vorotnikov byl propuštěn na svobodu za současného přijetí slibu, že se bude zdržovat po dobu, kdy se bude rozhodovat o případném vydání, na území České republiky a bude spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení," řekla mluvčí soudu Markéta Puci.

Dodala, že Vorotnikov musí přijímat poštu na adrese, která je uvedena ve spisu.

Disidentova právníka Radima Kozuba rozhodnutí soudkyně potěšilo.

"Rozsáhle vyslechla pana Vorotnikova, ptala se na to, proč byl v Rusku odsouzen. Můj klient dal písemný slib, že zůstane v České republice. Soudkyně navíc zohlednila charakter oné údajné trestné činnosti," řekl Kozub.

Je tu i s rodinou, nemohl by se skrývat

Soudkyně přihlédla při svém rozhodnutí i k tomu, že se nejedná o běžnou kriminalitu, a také k tomu, že Vorotnikov je v Česku s rodinou. Nepředpokládá tedy, že by byl schopný se s manželkou a třemi malými dětmi aktivně skrývat.

"Ponechat jej ve vazbě několik měsíců by bylo přílišným zásahem do jeho práv," dodal Kozub.

Vydávací proces, který už započal, může trvat několik měsíců a podle advokáta se značně protáhne i kvůli tomu, že Vorotnikov brzy podá žádost o politický azyl. "Budeme usilovat o to, aby v České republice mohl dlouhodobě zůstat a nebyl vydán do Ruska, protože by tam jeho osud příliš pozitivní nebyl," dodal Kozub.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Advokát Kozub se nyní obává, že pokud bude umělec vydán do Ruska, bude znovu perzekvován ze strany státních orgánů. "On už vlastně perzekvován je nyní. Důsledek toho politického procesu, který s ním byl veden v Rusku, je mezinárodní zatykač, který na něj vydali," dodal právník.

Oleg Vorotnikov proslul jako lídr umělecké skupiny Vojna, která svými akcemi v Rusku zesměšňovala Vladimira Putina a zpochybňovala tamní politický systém. Za odpor při zatýkání se Vorotnikov v roce 2011 dostal až na seznam lidí mezinárodně hledaných Interpolem.

Po několika letech strávených v ilegalitě teď osmatřicetiletý muž s manželkou a dětmi požádal o azyl ve Švýcarsku a mezitím dorazil do Česka.

V neděli ho tuzemská policie zatkla v pražském Karlíně při náhodné kontrole dokladů.

Ruská generální prokuratura oznámila, že připravuje materiály nutné pro žádost o Vorotnikovovo vydání. Potvrdila, že v Rusku čelí obviněním z chuligánství, urážky úředních osob a násilí proti nim. Za chuligánství může být odsouzen až na pět let, za násilí proti úředním osobám až na deset. Urážku úředních osob trestají ruské zákony nápravnými pracemi.

Související