Ministerstvo vnitra dostane do rozpočtu příští rok navíc 100 milionů korun na dobrovolné hasiče, 120 milionů na investice a 200 milionů na energetické úpravy budov v projektu zelená úsporám. Sdělil to ministr financí Andrej Babiš (ANO). Resort ministra Milana Chovance (ČSSD) před středečním jednáním s Babišem požadoval 1,1 miliardy korun. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) bude chybějící peníze hledat ve své kapitole a příští rok ve vládní rezervě.

Babiš při příchodu na jednání vlády, která by měla definitivně uzavřít návrh rozpočtu na příští rok, novinářům řekl, že s Chovancem ohledně jeho požadavků na dobrovolné hasiče a investice našli kompromis. "Jednání probíhalo přátelsky, pan ministr přinesl koblihy," řekl Babiš. Chovanec jejich fotografii později zveřejnil na Twitteru.

Chovanec na sociální síti potvrdil, že do posílení bezpečnosti občanů půjde celkem kompromisních 420 milionů. "Jsem rád i za dohodnutých 100 milionů pro dobrovolné hasiče," uvedl. Ti podle něj mohou celkem na investice v příštím roce získat 820 milionů, z toho 510 milionů od státu.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Šlechtová naopak po jednání s Babišem spokojená nebyla. "Minulý týden jsem měla rozpor ve výši dvou miliard korun," řekla při příjezdu na jednání vlády novinářům. Peníze by měly jít do dotací na podporu místních komunikací a stavbu domů pro seniory, dodala. "Bylo mi sděleno, že již nemám nárok vůbec na nic," uvedla. Prioritou vlády je zvyšování platů a důchodů, a ne místní infrastruktura, dodala.

Peníze bude Šlechtová hledat ve svém rozpočtu. "Budu si s tím muset pohrát," uvedla. Ve vládě chce své rozpory sdělit a peníze bude žádat i z rezervy kabinetu v příštím roce. Postěžovala si také, že nemůže přijmout tolik úředníků, kolik plánovala. Ve středu si jich s Babišem "vyhádala" deset. "Ale mně to nestačí, protože rozpor zůstává ve výši zhruba 120 míst pro Centrum pro regionální rozvoj," uvedla.

Související