Prezident Miloš Zeman by v amerických prezidentských volbách podpořil republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Uvedl to v úterním rozhovoru pro iDnes.cz.

Trumpova demokratická konkurentka Hillary Clintonová by podle Zemana pokračovala v politice současného prezidenta Baracka Obamy.

Zeman v pořadu Rozstřel uvedl, že Spojené státy by pod vedením Trumpa byly jiné, než jaké jsou za Obamy. "Při vší úctě k Baracku Obamovi, jeho jméno je spojeno s celou řadou neúspěchů, podařilo se mu rozhasit celý Střední východ," uvedl.

Po Obamovi podle české hlavy státu zůstává řada "mokvajících ran" a žádná se nezahojila.

Clintonová by podle Zemana pokračovala v Obamou nastaveném směru. "Já se nebudu vměšovat do amerických vnitřních záležitostí, pouze řeknu, že pokud bych byl americkým občanem, tak ano, volil bych Donalda Trumpa," uvedl Zeman.

Kritické hlasy o Trumpově populismu či nedostatku zkušeností Zeman odmítl a poukázal na Ronalda Reagana, který byl prezidentem v letech 1981-1989. "Když kandidoval Reagan, byly posměšky, že je to jen hloupý herec, co od něj můžeme čekat. A byl to jeden z největších amerických prezidentů," řekl Zeman.