V Brně, kde lidé musejí od čtvrtka kvůli výskytu bakterií převařovat kohoutkovou vodu, se skokově zvýšil zájem o vodu balenou v lahvích i barelech. Řetězce posílily dodávky, přesto v některých obchodech neochucená voda nárazově chybí. Hygienici nezaznamenali zvýšený výskyt průjmových onemocnění. Převařování vody berou spíše jako prevenci. Výsledky kontrolních testů se veřejnost dozví patrně v sobotu večer.

Pitná voda v Brně obsahuje bakterie. Město naléhá na obyvatele, aby vodu před pitím převařili - čtěte ZDE

Podle hygieniků mohou lidé kohoutkovou vodu i bez převaření v klidu používat k mytí nádobí, omývání jídla nebo osobní hygieně. Krajská hygienická stanice také zatím nevidí důvod pro nasazení cisteren s pitnou vodou v ulicích Brna a dalších 43 obcí v okolí.

Dodávky vody do brněnských supermarketů posílily řetězce Tesco, Lidl i Ahold, informovali jejich mluvčí. Rapidní nárůst zájmu o rozvoz vody v barelech zaznamenala společnost Aquadiskont. "Je to nárůst zhruba o 100 až 120 procent," řekl jednatel Jakub Štursa.

Až 14krát větší zájem o balenou vodu evidoval ve čtvrtek on-line supermarket Rohlik.cz. "Zásoby doplňujeme průběžně několikrát denně, střídavě jsou některé druhy vyprodané. Někteří dodavatelé mají výpadky, proto máme omezenější sortiment značek, ale v segmentu balených vod navyšujeme množství na provozní maximum," uvedl v pátek obchodní ředitel Tomáš Jeřábek.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

U dvou vzorků kohoutkové vody z pondělí ukázaly následné testy výskyt koliformních bakterií v nízké koncentraci. Bakterie mohou způsobit průjmová onemocnění. Brněnské vodárny a kanalizace zvýšily koncentraci chloru ve vodě. Podle hygieniků nejde o havarijní stav ani kontaminaci fekáliemi. Za překročení mikrobiálních ukazatelů nejspíš mohou vyšší teploty.

Na problémy s brněnskou vodou reagovaly i některé pivovary. Starobrno, které vodu z vodovodu standardně ošetřuje kvůli její tvrdosti, aktuálně přidalo dezinfekci. Ve Starobrnu také posílili mikrobiologickou kontrolu o nové a častější rozbory. Zaměstnancům dávají balenou vodu, stejně jako některé další instituce, třeba záchranná služba.

Související