Lidé napojení na teroristické skupiny se pokoušeli v České republice nakoupit pro místa bojů outdoorové vybavení. V Česku se také léčil člověk, který byl v bojích postřelen. Bezpečnostní složky dále zaznamenaly jednotlivé případy zneužití českého azylového systému osobami podezřelými z terorismu a průjezd teroristických bojovníků přes české území.

Na mezinárodní konferenci o problematice ochrany takzvaných měkkých cílů to ve čtvrtek řekl ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Michal Mazánek.

Jiří Dreksler ze sekce terorismu a extremismu NCOZ řekl, že v případě nákupu outdoorového vybavení šlo o zboží za řádově desítky tisíc korun. Určeno bylo pro "klasická místa bojů", poznamenal.

Ohledně člověka, který se v Česku léčil po zranění v místě bojů, Dreksler řekl, že jde o utajovanou informaci. "Nepromítli jsme ji v trestním řízení, poskytli jsme ji jen zahraničnímu partnerovi. Bylo to střelné zranění, které bylo na místě bojů provizorně zaléčeno a tady bylo doléčeno," řekl.

Policisté podle něj nevědí, zda tito lidé takové zboží nakoupili i před tím, než bezpečnostní složky o nákupu získaly informace.

Bezpečnostní složky zaznamenaly i zneužití českých cestovních dokladů. Podle Drekslera jde o věčný problém, zneužívány jsou pasy většiny států Evropské unie. "Jsou padělané nebo pozměněné proto, aby ti lidé mohli přicestovat na území Evropské unie nebo v pohodě vycestovat," dodal.

Související