Dopolední sněmovní diskuse o písemných interpelacích na členy vlády se ve čtvrtek dopoledne pro nízký počet poslanců i ministrů nekonala. V sále nebylo tolik poslanců, aby mohli hlasovat o odročení projednávání jedné z interpelací. Klub KSČM si v reakci na to vzal přestávku a schůze sněmovny bude pokračovat od 11:00. Na programu jsou zejména mezinárodní smlouvy.

Poslanci hned v úvodu přerušili na základě dřívějších usnesení projednávání interpelací Zdeňka Ondráčka (KSČM) a Petra Bendla (ODS) na ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD) a ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL).

Marksová byla ze čtvrtečního jednání dolní komory řádně omluvena. V Jurečkově případě předsedající Vojtěch Filip (KSČM) konstatoval, že jeho omluvu nemá.

Následovat měla Filipova interpelace na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), který ale byl z části čtvrtečního jednacího dne rovněž omluven. Sněmovna musela v tomto případě o jejím odročení hlasovat.

"Problém ovšem bude v tom, že nemám dostatečný počet poslanců," podotkl Filip. V té době bylo přihlášeno do elektronického hlasovacího systému pět desítek poslanců, k hlasování jich musí být nejméně 67.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Podle stavu přítomných na tabuli není důstojné projednávat témata interpelací. Prosím, aby se ministři a poslanci dostavili," nabádal předseda klubu KSČM Pavel Kováčik. Nový předsedající Petr Gazdík (za TOP 09, STAN) pak přerušil jednání na deset minut, ani potom se ale hlasovací kvorum nenaplnilo. Počet přihlášených poslanců se pohyboval kolem 65, a ačkoliv chvílemi vzrostl na potřebných 67, nakonec zůstal pod touto hranicí.

Kováčik si v reakci na to vzal přestávku na jednání klubu do 11:00, kdy doba určená o čtvrtcích pro projednávání písemných interpelací končí. Postěžoval si na to, že i "vládní lavice zeje prázdnotou".

Formálně se ze čtvrtečního jednacího dne dolní komory nebo z jeho části omluvilo více než 40 poslanců a poslankyň a desítka členů kabinetu. 

Podle informací Úřadu vlády mají při poslaneckých interpelacích nejhorší účast ministr financí Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Nejvyšší účast má naopak ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Statistika uvádí účast ministrů při ústních interpelacích, které na ně byly směřovány od vzniku vlády do letošního 21. dubna.