O současných hrozbách evropské bezpečnosti i pochybnostech o evropském integračním procesu promluví v Praze bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. Vystoupí na mezinárodní konferenci "Celková bezpečnost po studené válce. Jak řešit nové problémy? Evropská bezpečnost a Rusko", která se koná 16. až 18. září. Na tiskové konferenci to řekl jeden z organizátorů, bývalý český ministr zahraničí Jan Kavan.

"Bude se zabývat hrozbami, které existují pro evropskou bezpečnost, i novými výzvami, které zpochybňují mírový vývoj v Evropě," uvedl k obsahu projevu Gorbačova Kavan. "Jistě si bude všímat i současného vzepětí politických sil, které zpochybňují evropskou integraci a spolupráci," dodal Kavan. Gorbačov byl podle něj vždy zastáncem klidného a mírového integračního procesu a bude mluvit i o tom, jak současné problémy Evropy řešit.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Na konferenci přislíbila účast řada bývalých i současných diplomatů a politiků. Českou republiku bude zastupovat například ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček nebo Kavan. Vystoupí také bývalý disident a politik Ján Čarnogurský. Organizátoři domlouvají rovněž účast bývalého rakouského prezidenta Heinze Fischera.

Akci zaštítil prezident Miloš Zeman, který se s Gorbačovem také osobně setká v nedělí 18. září v Lánech.

Konferenci organizují Nadace M. Gorbačova, Fondazione Italiani a Nadace Železná opona ve spolupráci s Evropským hnutím v ČR. Za českou stranu je mezi hlavními organizátory kromě Kavana také novinář a spisovatel Milan Syruček.

Gorbačov v první den konání konference pokřtí Syručkovu knihu "Michail Gorbačov - Uchránil Prahu před krveprolitím?", k níž bývalý sovětský vůdce napsal úvod.

Podle Syručka byl Gorbačov, který letos oslavil 85. narozeniny, v tehdejším Československu oficiálně poprvé v roce 1969. Zatím poslední oficiální návštěva se uskutečnila roku 1999, kdy Gorbačov převzal spolu s dalšími světovými státníky od prezidenta Václava Havla Řád bílého lva. Poté Česko ještě navštívil soukromě v roce 2002 kvůli léčebnému pobytu v Karlových Varech.

Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 změny, které měly reformovat komunistický systém a dodat sovětskému impériu novou sílu. Sovětský svaz se ale rozpadl a komunistický systém se zhroutil. Až později Gorbačov přiznal, že reformovat ani nešel. Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1990 se stal oblíbencem Západu i nadějí Východu, ale mnoho Rusů mu nemůže dodnes zapomenout rozpad Sovětského svazu.