Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se omluvil za své výroky na čtvrteční návštěvě Varnsdorfu - pokud se někoho dotkly, jak řekl. Ve čtvrtek prohlásil, že "to co píší v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam". Řekl to podle fotoreportéra Aktuálně.cz Ludvíka Hradilka, který byl na místě.

V pátek Babiš mírnil na tiskové konferenci, že výrok byl neobratný a podle něj vytržený z kontextu. Nemluvil prý o táboru v Letech, ale o sociálních problémech ve vyloučených lokalitách. "Pokud jsem se někoho dotkl, tak se omlouvám, ale znovu opakuji, vůbec jsem to tak nemyslel, bylo to vytržené z kontextu," řekl Babiš. "Nemám problém se omluvit. Je to ale úplně jinak," dodal.

Fotograf Hradilek, který z Babišovy čtvrteční návštěvy ve Varnsdorfu na místě pořizoval fotoreportáž, si však za autentičností vicepremiérovy citace stojí.

Babiš ovšem mluvil v pátek nejvíce o svém pohoršení nad tím, že v sociálně vyloučené lokalitě potkal mnoho lidí, kteří nepracují a žijí na sociálních dávkách, a navíc na nich vydělávají firmy, které jim poskytují bydlení a dostávají za to od státu velké sumy peněz.

Babiše kritizují politici vládní koalice i opozice. "Pokud něco takového opravdu řekl, doporučoval bych Andreji Babišovi, aby si zajel do Let a seznámil se s historickými fakty, jak nacisté a ti, kdo jim pomáhali, různými metodami zabíjeli Romy. Pak by se měl zastydět, omluvit a už nešířit takové blbosti,“ sdělil například premiér Bohuslav Sobotka týdeníku Respekt.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek oznámil, že jeho strana navrhne příští týden zařazení mimořádného bodu na program sněmovny. "Sněmovna by podle mého názoru měla vyzvat ministra Babiše k omluvě a rezignaci. Chceme-li zůstat civilizovanou zemí, nepřipadá jiné řešení v úvahu," prohlásil Kalousek. "Popírání holokaustu je trestný čin. Především je pro nás nesmírnou mezinárodní ostudou, že člověk, který se dopouští takových výroků, je členem vlády," dodal bývalý šéf ministerstva financí.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Babiš se už ve čtvrtek hájil tím, že ve Varnsdorfu jen citoval svého známého. "Mluvil jsem se starousedlíky v Kovářské ulici ve Varnsdorfu, kde sousedí s romskou komunitou. Navštívil jsem tamní romské domy - a to byl opravdu silný zážitek. Takovou špínu a nepořádek jsem nezažil. Nepoužívám politické floskule. A protože v dopoledních hodinách byli dospělí doma, tak jsem se ptal, proč nejsou v práci. Můj známý, majitel jedné české firmy, mi vyprávěl, že za komunismu Romové chodili do práce, a taky mi říkal, že Lety byly pracovní tábor a od roku 1942 internační tábor. Nezpochybňuju hrůzy nacismu a druhé světové války, to by snad nikoho, kdo mě zná, nemohlo napadnout," napsal Babiš na svůj Facebook.