Marek Dalík nastoupil ve čtvrtek v půl čtvrté do věznice v Ruzyni, kde si má odpykat čtyřletý trest za kauzu související s nákupem obrněnců Pandur.

Odsouzený lobbista s čekajícími novináři nemluvil. Oči mu zakrývaly sluneční brýle, na sobě měl bílé triko a tmavě modré sako. Vězni na něj při příchodu zpoza mříží hlasitě pokřikovali "Vítej v pekle".

Dalík ve středu odletěl do Ženevy s přestupem v Bruselu. Spekulovalo se o tom, že by se mohl pokoušet uprchnout. Vycestovat mu ale povolila soudkyně, kterou Dalík podle webu Neovlivni.cz o své cestě informoval a slíbil, že se do věznice ve čtvrtek dostaví.

Jeho případem se bude ještě zabývat Nejvyšší soud, ke kterému Dalík podal dovolání.

Soud Dalíka poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Požadoval třikrát šest milionů eur za pokračování dodávky. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády.

Smlouvu o nákupu pandurů schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. Od nákupu v hodnotě 20,8 miliardy korun odstoupil o rok později Topolánkův kabinet kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele, kterou byla firma Steyr. Po pár měsících vláda uzavřela nový kontrakt, který počítal se 107 transportéry za 14,4 miliardy korun.