Pražští policisté v dopoledních hodinách zasahovali ve čtyřech nelegálních hernách. Akce se zúčastnily desítky policistů a pracovníků finančního úřadu i ministerstva financí.
Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka byly herny vytipované na základě informací ministerstva financí a pražského magistrátu.
Na konci akce bylo zajištěno přes padesát výherních automatů a desítky tisíc korun.
"Nelegální provozovny připravují nejen stát, ale i obce o stovky milionů korun, nemluvě o nemožnosti zajistit ochranu mladistvých před sociálně patologickými jevy," řekl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.
Na zásahu se vedle samotných policistů podíleli pracovníci ministerstva financí, zástupci specializovaného finančního úřadu a příslušníci Celní správy. Nelegální herny fungovaly pod zástěrkou občanského sdružení nebo společnosti s ručením omezeným.
"Nelegální hrací přístroje včetně kvízomatů přináší přinejmenším stejná rizika pro rozvoj problémového hraní jako automaty provozované legálně. Provozovatelé nelegálních heren by proto měli být postihováni stejně jako nelegální výrobci alkoholu," prohlásil ředitel odboru protidrogové politiky Jindřich Vobořil.
"Obdobné zásahy proti ilegálním hernám a provozovnám budou pokračovat i v době, kdy na scénu vstoupí na základě nového zákona o hazardních hrách celní správa s rozšířenými kompetencemi a daleko tvrdšími sankcemi," dodal Závodský.
"Nelegálním provozovatelům pak budou hrozit nejen sankce až do výše 50 milionů, ale i zákaz činnosti a propadnutí věci," doplnil.
Celý případ se prošetřuje jako trestný čin neoprávněného provozování loterie a podobné sázkové hry, za což hrozí peněžitý trest až deset milionů korun, zákaz činnosti a odnětí svobody až na deset let. Žádná konkrétní osoba zatím nebyla obviněna, kriminalisté na případu dále pracují. Zajištěné automaty skončily v celním skladu a nyní bude probíhat znalecké zkoumání, díky kterému bude možné zjistit přesný způsob jejich fungování.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
"V celé republice by takových nelegálních heren mohlo být více než dvě stě," řekl před časem ministerský náměstek Závodský.
Nešlo o první zátah pražské policie proti nelegálním hernám.
V květnu Městský soud v Praze nepravomocně zrušil spolek Život je hrou, který v Česku provozoval několik desítek nelegálních heren.
Nelegální herny se často vydávají za bary, které provozují zábavu. Jde však pouze o zástěrku pro hazard bez povolení, ze kterého herny ani neodvádějí daně. Členové spolku při registraci vyplní formuláře a zaplatí symbolický poplatek, za který dostanou přístupový čip. Ten jim umožní dostat se k takzvaným kvízomatům.
Při soudním jednání se předseda spolku Život je hrou Jaroslav Skryja hájil, že si hráči pouze "hrají mezi sebou", a proto v tom nevidí nic nelegálního.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist