Vrchní soud v Praze ve středu potvrdil Lukáši Nečesanému třináctiletý trest ve vězení za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Soud už mu dříve uložil stejný trest, Nejvyšší soud ale rozsudek zrušil a vrátil zpět ke krajskému soudu. Ten opětovně trval na předchozím trestu, který teď potvrdil i vrchní soud. Rozsudek je pravomocný.

Soudní senát se přiklonil k obžalobě a důkazy, které měly prokázat nevinu Nečesaného, označil jako nedostatečné. Nečesaný tak bude muset nastoupit do vězení. "Určitě využiji prostředku dovolání," uvedl při odchodu.

Obhájce Nečesaného Oldřich Chudoba chtěl hned na začátku jednání odročit, podle něj bylo celé vyšetřování kauzy podjaté. Přednesl prohlášení údajné milenky policisty, který kauzu Nečesaného vyšetřoval.

"Řekl mi, že ví, že ten kluk to neudělal, ale že jde o politickou hru související také s jeho otcem, který je ředitelem nemocnice v Hradci Králové," přečetl obhájce z prohlášení.

Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička ale odročení odmítl.

"V tomto případě není podezření, že by vyšetřovatel spal s manželkou obžalovaného, takže nevidím důvod, proč by se mělo odročovat," řekl.

Nečesaný si dál stál za svou nevinou. "Tenkrát, když se v televizi objevila zpráva o útoku v kadeřnictví, rozhodl jsem se policii pomoct a říct své svědectví. Netušil jsem, že někdo to obrátí a nakonec budu obviněn z pokusu o vraždu," řekl ve své závěrečné řeči.

Soudce během jednání připomněl výpověď napadené kadeřnice, která při zářijovém výslechu před soudem uvedla, že Nečesaného poznala v televizi, když opouštěl věznici. Předtím si tím nebyla jistá. "Napadená tvrdí, že obžalovaného poznala podle účesu a úsměvu. Nečesaný ale v době napadení měl úplně jiný účes než při propouštění z věznice," shodli se oba obhájci Nečesaného. Navíc upozornili, že ztratila paměť a nejde se na její výpověď spolehnout.

Pro mladíka byla přitěžující také výpověď spoluvězně Jiřího Fundy, jemuž se údajně přiznal, že čin sice spáchal, ale jeho otec má dobré právníky, kteří jej z toho dostanou.

Obhajoba předložila odvolacímu soudu znalecký posudek, který měl Fundovo tvrzení znevěrohodnit. "Funda měl prokazatelně psychické potíže a propadal depresím," namítal advokát Petr Dítě.

Nejvyšší soud původní rozsudek zrušil

Krajský soud v Hradci Králové Nečesaného počátkem roku 2014 poslal na 16 let do vězení, vrchní soud trest o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud ale loni v květnu původní odsuzující rozsudek zrušil a Nečesaného z vězení propustil.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Královéhradecký krajský soud se případem začal znovu zabývat loni v září a letos v dubnu zopakoval svůj verdikt, proti kterému se Nečesaný opětovně odvolal. Soud měl pokračovat už během prázdnin, Nečesaný se ale omluvil pro nemoc.

Útok v kadeřnictví se odehrál v únoru 2013 těsně před koncem pracovní doby. Útočník kadeřnici nejméně šestkrát udeřil do hlavy polenem a z peněženky jí ukradl 10 tisíc korun. Vážně poraněnou ženu našel později její syn, život jí zachránili lékaři.

Nečesaný, který v době útoku studoval poslední ročník střední školy, přiznává, že v kadeřnictví byl.

Prý se chtěl nechat ostříhat před schůzkou s přítelkyní, kadeřnice ale už zavírala, a proto odešel. Tvrdí, že ženu musel někdo napadnout až po jeho odchodu.