Řada studentů při výběru školy kromě uplatnění či úrovně výuky musí hledět i na finanční stránku a náklady na život ve vybraném městě. Obecně se za nejdražší místo ke studiu považuje hlavní město. Že v Praze je draze, ale nemusí být vždy pravda. Z průzkumu Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE), který se zaměřil na náklady na studium ve vybraných českých městech, vyplývá, že například život v Brně může studenta ve výsledku vyjít dráž.

VŠE pro účely studie sestavila modelového studenta. Bydlí na koleji v dvoulůžkovém pokoji, používá hromadnou dopravu, stravuje se většinou v menze, někdy v restauraci a rád si během měsíce zajde třikrát do posilovny či fitness, třikrát na squash a jednou do kina.

Za takových podmínek utratí nejvíce pražští a brněnští studenti. V obou městech je studentský život měsíčně vyjde v průměru na 6500 korun.

Rozdíl ale přichází v momentě, kdy se student rozhodne přivydělat si peníze na brigádě. Zatímco v Praze je průměrná hrubá hodinová sazba studentské brigády 108 korun, v Brně je to pouze 90 korun.

"Představme si studenta, který na brigádě odpracuje dva dny v měsíci. Pražskému studentovi vyšší hodinový výdělek vykompenzuje vyšší náklady, které jsou v Praze spojené zejména s ubytováním a stravováním," vysvětluje jeden z autorů studie a proděkan Fakulty informatiky a statistiky VŠE Petr Mazouch. Při odpracování šestnácti hodin za měsíc si tak brněnský student vydělá o tři sta korun méně než jeho pražský kolega.

Další z autorů studie, prorektor VŠE pro strategii Jakub Fischer, ale upozorňuje, že záleží také na studovaném oboru. "Pro studenty ekonomických a manažerských oborů bude odhad 16 odpracovaných hodin měsíčně nejspíše podhodnocený, a rozdíl ve výdělku mezi Prahou a dalšími městy tak bude ještě výraznější," vysvětluje Fischer.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Brněnský rozdíl mezi náklady a možným výdělkem je přitom ze všech zkoumaných českých měst největší. I když si například v Ostravě nebo Olomouci studenti vydělají ještě méně, v průměru 82 korun za hodinu, náklady na bydlení, jídlo či dopravu jsou rovněž nižší. V Brně jsou ale ceny téměř stejné jako ty pražské, zatímco průměrná hodina na brigádě vydá o dvacet korun méně.

Jako úplně nejlevnější z vybraných měst vychází Plzeň, kde student za měsíc utratí v průměru necelých 5500 korun. Pokud navíc na brigádě odpracuje 16 hodin za měsíc s průměrnou mzdou 87 korun, vrátí se mu 1400, korun a z celorepublikového průměru tak vyjde nejlépe.

Když se však dá stranou možnost přivýdělku na brigádě, která je velmi individuální podle oboru, časových možností či schopností, zůstávají náklady na studium nejnižší kromě Plzně ještě v Ostravě. Přibližně o pětistovku víc si připlatí studenti v Olomouci a Liberci. Nejdražší zůstávají Brno a Praha.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist