Případem muže, který se pokusil ve čtvrtek najet do kolony s kancléřkou Angelou Merkelovou, se dál zabývají policisté. Muž je prošetřován na svobodě, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Pětačtyřicetiletý Čech v černém mercedesu ohrožoval kolonu cestou na Úřad vlády, bezpečnost kancléřky ale nenarušil. Policisté ho pak zadrželi.

"Teď nemůžeme jednoznačně říct, zda se jedná například o přestupek v podobě neuposlechnutí výzvy úřední osoby, nebo jestli se dokonce může jednat o trestný čin, například násilí proti úřední osobě. Na to teď odpovědět neumím," řekl Hulan. "Nemůžu si dovolit střelit od pasu, jestli to byla klukovina, nebo jestli to byla z jeho strany cílená akce," dodal.

"V kufru jsme nalezli teleskopický obušek, slzný plyn a pouta. V žádném případě tam ale nebyly střelné zbraně ani výbušniny," podotkl Holan.

Incident se podle mluvčího stal na křižovatce ulic Milady Horákové a Tychonova. Muž v černém mercedesu se několikrát pokusil vytlačit policisty z vozovky, a ti mu proto museli pohrozit použitím střelné zbraně. Podle mluvčího policejního prezidia Jozefa Bocána byl pokus v samém zárodku eliminován.

Muže policie po incidentu zajistila a převezla na služebnu. Případ si poté převzali pražští kriminalisté, kteří se jím podle Bocána zabývají pro podezření z trestného činu násilí proti úřední osobě.

Merkelová jednala v Praze ve čtvrtek odpoledne mimo jiné s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a prezidentem Milošem Zemanem. Za účasti Merkelové byla například v Praze podepsána dohoda o spolupráci mezi Českým vysokým učením technickým a Německým výzkumným střediskem pro umělou inteligenci (DFKI).

Několikahodinovou návštěvu kancléřky provázelo několik shromáždění jejích kritiků i příznivců.

Související