Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že tři členové skupiny Ztohoven Filip Crhák, Matěj Hájek a David Honsa, kteří na střeše Pražského hradu vyměnili prezidentskou standartu za červené trenýrky, nespáchali trestný čin. Podle soudkyně jejich jednání neodpovídalo ani krádeži, ani výtržnictví.

Poškození střechy podle soudkyně také prokázáno nebylo. Soudkyně proto postoupila případ Obvodnímu úřadu Prahy 1, který rozhodne, zda se jednalo o přestupek. Státní zástupkyně se na místě odvolala.

Crhák, Hájek ani Honsa nechtěli rozsudek nijak komentovat. "S rozsudkem bychom byli spokojení, kdyby se neodvolala státní zástupkyně," řekl další člen Ztohoven Petr Žílka. Podle něj se tak bude spor zbytečně táhnout další měsíce.

Ztohoven rozstříhali Zemanovu standartu na tisíc kousků. Rozdávají je náhodným lidem spolu s bitcoiny - čtěte ZDE

Soud ve středu vyslechl svědky, kterými byli policisté a zaměstnanci správy Hradu, ti vypovídali různě. Někteří si poškození střechy nevšimli, podle některých ale střecha poškozená byla. "Na krytině byly praskliny, šlo vidět, že se po střeše někdo pohyboval a pošlapáním ji poškodil," uvedl technik správy Hradu. Ten ale místo kontroloval až dva dny po akci. Známky poškození potvrdil i klempíř z firmy, která střechu opravovala.

Obžalovaní odmítli, že by střechu poškodili, a předložili fotografii, která měla dokázat, že střecha byla poničená už předtím, než na ni vlezli. Podle státní zástupkyně ale střechu poškodili právě oni. "Střecha byla před jejich vstupem v pořádku, a její následné poškození přesně odpovídá pohybu obžalovaných po střeše," řekla.

"Myslím, že celá obžaloba je vykonstruovaná, ale uvědomuju si, že pro Hrad jsme trnem v oku,“ uvedl obviněný Crhák při závěrečné řeči. "Naší motivací nebylo poškodit střechu, ani se obohatit standartou," dodal s tím, že skupina hodlá uhradit škody, ale požadovaná výše je neúměrná.

Rudé trenýrky zavlály nad Hradem loni v září na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Členové Ztohoven převlečeni za kominíky vylezli po lešení na střechu Pražského hradu a prezidentskou standartu vyměnili za obří trenýrky. Ztohoven později oznámili, že vlajku v hodnotě 33 tisíc korun rozstříhali a rozeslali poštou různým lidem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist