Kvůli nedělní střelbě na pražském Staroměstském náměstí volalo na policejní linku 158 zhruba deset lidí. Policii nahlašovali zvláštní divadelní představení, které uspořádala Iniciativa Martina Konvičky a během kterého organizátoři zinscenovali okupaci hlavního města samozvaným Islámským státem.

"Byla to spíše informativní volání," řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan a dodal, že zbraně, které účastníci v rámci představení použili a kvůli kterým desítky lidí propadly panice a utíkaly z náměstí do přilehlých ulic, byly v pořádku. Zbraně navíc před představením policisté zkontrolovali.

"Podle zákona o zbraních a střelivu jsou airsoftové zbraně povolené v rámci kulturních, divadelních a jiných obdobných akcích,"vysvětluje Hulan s tím, že Konvičkovo vystoupení do těchto kategorií spadá.

Policie navíc tvrdí, že pražský magistrát měl právo akci zakázat, pokud nebyla v souladu s veškerými parametry a vyhláškami.

Tomu se pražský magistrát ale brání tím, že Konvičkova akce byla nahlášená jako divadelní představení a o všech detailech úředníci nevěděli a neměli ani přesný scénář.

"V současnosti bychom mohli akci zakázat například proto, že jsou dvě stejné nahlášené akce na jednom místě. Nebo kdybychom věděli, že to shromáždění může vyvolat násilí nebo kdyby tam byly rasové podněty,"říká Pavel Štefaňák, který v neděli Konvičkovu akci nahlášenou jako divadelní představení po dvaceti minutách přerušil.

"Když chci inscenovat nějakou scénku, mám kostým a mám makety zbraní, tak čeho se tím vlastně dopouštím? My jsme věděli, že to jsou makety, takže to u nás v úřadu nevzbudilo žádnou obavu," dodává úředník.

Cílem nedělního představení Iniciativy Martina Konvičky, které měla připravené na dvě hodiny, bylo podle jejího lídra šokovat.

Na Staroměstské náměstí vjela kolem 14.00 vojenská auta, v nichž protagonisté mávali vlajkou Islámského státu a simulovali střelbu z replik zbraní. Vykřikovali přitom hesla jako Alláhu akbar (Bůh je velký). Scénář i rekvizity byly podle Konvičky předem domluveny jak s magistrátem, tak s policií.

Na náměstí propukla panika, protože ne všichni přítomní věděli, že jde o sehranou scénku. Lidé se snažili utíkat a schovat se před případným útokem. Někteří z nich se při útěku zranili.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist