| Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Čeští lékaři zjistili, že když lidé trpící depresí přestanou kouřit, zlepší se jim psychický stav. Centrum pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy provedlo studii, které se zúčastnily téměř čtyři tisíce jeho pacientů. Studie zároveň ukázala, že kouření může způsobit nebo prohloubit depresi.

Po roce od zahájení léčby pociťovali pacienti trpící na začátku depresivními příznaky, že se jejich psychický stav zlepšil. Před zahájením léčby i po jejím skončení ho hodnotili pomocí krátkého dotazníku Beckovy sebeposuzovací stupnice deprese.

Beckova stupnice pro hodnocení deprese

Je dotazník s 21 otázkami ke zjištění míry deprese, který představil americký psychiatr Aaron T. Beck. U každé položky pacient vybere jedno ze čtyř tvrzení, které ho v posledním týdnu nejlépe charakterizuje. Týkají se například nálady, chuti k jídlu, pocitu viny nebo strachu z budoucnosti.

Podle sečtených bodů za každou odpověď se dozví hodnocení svého psychického stavu. To má čtyři stupně – od normální nálady k silné depresi. Krátký test naleznete ke stažení například na webu Ústřední vojenské nemocnice Praha. 

"Víme, že řada duševních onemocnění může být příčinou, ale také následkem kouření," uvedl Martin Ander z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. "Kouření přispívá k rozvoji deprese, a pokud člověk přestane kouřit, má daleko větší šanci, že se z deprese dostane," dodal.

Česká studie tak potvrdila výsledky zahraniční studie vědců ze 16 zemí, do které se zapojilo osm tisíc kuřáků, z čehož polovina z nich trpěla psychickými potížemi.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se