V neděli uplyne 48 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) u té příležitosti spustil webový portál Socialism Realised, který má za cíl přiblížit život v době komunistické nadvlády cizincům. Těch podle statistického úřadu žije v Česku bezmála půl milionu a jejich množství s ohledem na imigrační krizi, jíž čelí Evropa, v dalších letech poroste. 

Na stránkách návštěvníci objeví zatím 38 různých příspěvků. Jsou to buď dobové dokumenty, dopisy, fotografie, videa či audia, jež jsou chronologicky seřazené podle doby jejich vzniku. Zaměřují se především na osobní příběhy lidí a jejich vzpomínky. U každého materiálu je pro zájemce připraveno několik otázek a krátký komentář, který vše uvádí do kontextu.

Portál je určen ale i pro cizojazyčné studenty. Podle jednoho z autorů projektu Čeňka Pýchy nelze pouze přeložit materiály, které používají při studiu čeští studenti - na serveru si proto například mohou studenti pustit ukázku z filmů, které zpracovávají náměty z dob komunismu zpětně.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Zahraniční student nezná ani film, ani herce. Proto je důležité mu i film zasadit do kontextu," říká Pýcha a dál vysvětluje na příkladu snímku Báječná léta pod psa: "Je důležité vysvětlit, že film na komunismus nahlíží z pohledu 90. let, kdy byla důležitá politika, vymezení se a nalezení nové identity."

S projektem už se seznámili zahraniční studenti pražské Univerzity Karlovy a New York University in Prague. Práce ÚSTR ovšem má být vidět i v cizině, semináře o českém pohledu na komunismus už zazněly například na americkém Harvardu a University North Carolina. Ústav o spolupráci jedná také s Českými centry. Peníze na kampaň získal díky evropskému grantu Europe for Citizens.

Podle Českého statistického úřadu žilo loni v Česku 465 tisíc cizinců, z toho 260 tisíc s trvalým pobytem. Letos podle dat ministerstva vnitra k poslednímu červnu vystoupal počet cizinců se zaevidovaným povoleným pobytem na 480 191. V roce 2015 v Česku o mezinárodní ochranu celkem 1525 lidí, z toho podle organizace Člověk v tísni tvořili 45,5 procenta Ukrajinci, 8,8 procenta Syřané a 5,3 procenta Vietnamci.

Související