Vrchní soud v Praze ve středu poslal na pět let do vězení bývalého majitele táborské zoo Libora Hrubého. Viní jej z toho, že si v letech 2011 a 2012 jako předseda představenstva táborské zoo půjčil na její provoz od několika věřitelů přes deset milionů korun, přestože věděl, že nebude schopný peníze vrátit.

Vrchní soud tak potvrdil březnový rozsudek krajského soudu v Českých Budějovicích, proti kterému se Hrubý odvolal. Hrubý teď může podat už pouze dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek. U soudu řekl, že dovolání podá.

Podle předsedy odvolacího senátu Petra Píši soud nedospěl k tomu, že by Hrubého námitky proti rozsudku byly opodstatněné. "Předem věděl, že dluhy nebude moci splatit, a poškozeným zamlčel důležité skutečnosti o tom, že zoologická zahrada byla ve špatné ekonomické situaci a neměla dostatečné zdroje ani příjmy," konstatoval. O případné náhradě škody by měl rozhodnout civilní soud. Z půjčených peněz Hrubý splatil pouze 200 tisíc korun, dluží tak celkově 10 635 000 korun.

Hrubý si už od počátku stojí za tím, že je nevinný. Prý netušil, že se dostane do špatné finanční situace. "Skutečně jsem nechtěl někoho podvést, půjčoval jsem si s úmyslem, že peníze vrátím," řekl soudu a dodal, že věřitelé, kterým půjčil, byli a jsou jeho přátelé a o špatné situaci zoo věděli. Jeho obhájkyně navíc zdůraznila, že sám Hrubý se penězi nijak neobohatil.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vrchní soud ale jeho slova nepřesvědčila a dal za pravdu krajskému soudu. Hrubý tak kromě pětiletého vězení za podvod dostal na šest let zákaz vykonávat funkci statutárního orgánu. Právě v této funkci si totiž peníze půjčil.
Hrubému původně hrozil až desetiletý trest, k nižšímu trestu mu pomohlo především to, že nikdy předtím nebyl trestán a soudu předložil kompletní účetnictví.

Hrubý byl majitelem táborské zoo mezi lety 2011 a 2015. Kvůli dluhům a nedostatku peněz musel v únoru 2015 provoz zoo ukončit. Jejím novým majitelem se poté stal pražský podnikatel Evžen Korec, který ji odkoupil v insolvenčním řízení a v červnu 2015 její provoz obnovil.