Bloger a aktivista, který vystupuje pod pseudonymem Tomáš Zelený, dostal před měsícem osmitisícovou pokutu za urážení policie. Proti ní ale hned podal stížnost, a případ tak nyní musí řešit ve zkráceném řízení soud. Zelený (jeho pravé jméno redakce zná, ale na jeho žádost neuveřejňuje) pokutu dostal mimo jiné za to, že označil Roberta Šlachtu za "ušatého traktoristu" a zesměšňoval policisty nyní už zaniklého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Mostecký státní zástupce Václav Richter už jeho stížnost předložil Okresnímu soudu v Mostě. "Včera ráno jsem to podal na soud, který má dvě možnosti," popisuje Richter. "Buď stížnost zamítne a pokutu potvrdí, nebo to napadené usnesení zruší a policie o tom bude muset znovu rozhodnout. A ta pokuta se poté může třeba uložit nižší," vysvětluje Richter, který ale soudu navrhuje, aby stížnost zamítl a peněžitý trest tak muži potvrdil.

Zelený byl loni zatčen během velkého zátahu proti levicovým extremistům, kteří údajně připravovali útok na vlak, a případ je nyní u soudu. Kriminalisté mu ale dodnes nic nedokázali a nebyl v kauze ani obviněn. Podle svých slov nevěděl, jak jinak s policejním snažením bojovat, a proto se rozhodl na začátku letošního roku kritizovat a ironizovat práci kriminalistů na svém blogu a v časopise Nový prostor.

V textech psaných pod pseudonymem například přejmenoval bývalý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu na Útvar organizování odhalovaného zločinu a jeho tehdejšího ředitele Roberta Šlachtu označil za ušatého traktoristu a odbor terorismu a extremismu zase nazýval odborem teroristů a extremistů.

S traktorem jsem nejezdil

Samotný Šlachta pokutu považuje za oprávněnou. "Za prvé jsem nikdy nejezdil s traktorem, ale s kombajnem a za druhé se tak nejenom o mně, ale o celém útvaru vyjadřoval člověk, kterého jsme vyšetřovali," říká Šlachta, který kvůli reorganizaci policie a sloučení dvou elitních útvarů odešel na začátku července od policie. A dodává, že kdyby něco takového pronesl někdo, s kým se zná, nic by si z toho nedělal.

Pod pokutou je podepsán kriminalista Lukáš Kořínek, který se o ní ale nechtěl bavit a odkázal rovnou na státního zástupce. V písemném odůvodnění ale napsal, že Zeleného články mají jediný cíl: dehonestovat a zesměšnit policii.

"Je to úřední orgán. Není možné si neustále nechat líbit ataky. Jsem ve shodě s policií. Ale na tom nezáleží, proto tady máme demokratický právní stát, tak nechť o tom rozhodne soudce," vysvětluje státní zástupce Richter, který se navíc ohrazuje proti tomu, že by pokuta byla zásahem do svobody slova. "Bylo tam chování, které bylo za hranou zákona. A byly splněny podmínky pro uložení pokuty. Žijeme v právním státě a policie se má, proboha, taky respektovat," říká.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Aktivista Zelený údajně nechtěl nikoho urazit a vysvětluje, co ho k činu vedlo. "Mé vyjadřování směrem k policistům je spíše projevem zoufalství než pokus někoho skutečně urazit. Kvůli přičinění státního zástupce si již rok a čtvrt připadám jako hrdina kafkovského románu," říká Zelený.

"Rozhodnutí státního zástupce předat pokutu za 'ušatého traktoristu' až k soudu mě ale ani trochu nepřekvapuje," uzavírá Zelený, který přes svého advokáta včera podal ústavní stížnost proti zadržování svých věcí zabavených při loňském zatýkání.

Případ, který bude řešit soud v Mostě, není v poslední době jediným z kategorie absurdních. Okresní soud ve Vyškově se musel zabývat případem, kdy muž vystrčil holý zadek na americký konvoj, který městem projížděl v květnu. Samosoudkyně mu za to před pár dny uložila ve zkráceném řízení desetiměsíční podmínku.

Související