Pražská zoologická zahrada je opět o krok blíž získání pandy. Rada hlavního města v úterý jednomyslně schválila investice do rozvoje zoo v Troji na následujících pět let. V součtu 838,6 milionu korun poputuje například na nový pavilon goril nebo ledních medvědů, ale také na přípravu takzvaného pandária, kam by se v následujících letech mohl nastěhovat pár pand velkých.

O jejich propůjčení Praze zástupci hlavního města a zoo stále vyjednávají s čínskou stranou, na konci měsíce se chystá výprava z Česka do Pekingu.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Velmi důležité pro nás je, že má hlavní město o pandy zájem a my máme nyní zelenou pro přípravu projektu pavilonu," popisuje současný stav ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

"Z čínské strany zazněla ochota poskytnout pandu do Prahy a teď je na nás, abychom předložili přinejmenším náčrt toho, jak by pavilon vypadal, aby se mohla jednání posouvat dál," vysvětluje s tím, že budoucí "pandárium" má stát na místě nynějšího pavilonu ledních medvědů.

Ti se přesunou do nového obydlí nedaleko výběhu žiraf, poblíž viničního domu Sklenářka, kde vyroste i nový pavilon goril za 121 milionů korun. Vedení zoo v materiálu vysvětluje, že gorily je třeba přestěhovat, aby byly v bezpečí před povodněmi. A díky novému pavilonu pro lední medvědy bude zase snazší odchovat mláďata.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

O získání pandy pražská zoologická zahrada dlouhodobě usiluje. Mimo Čínu, zemi jejího původního výskytu, ji chová jen 13 zoologických zahrad, z toho pět evropských – například ve Vídni nebo Madridu. Propůjčování pand je součástí čínské diplomacie a symbolem utužování vztahů s danou zemí. A vedení pražské zoologické zahrady už má od čínské strany v ruce i návod na to, jak se o vzácné medvědy starat.

"Jde o požadavky na to, jak mají být prostory velké a zařízené," vysvětluje Miroslav Bobek. Zoologické zahrady chovající pandy si také obvykle musí poradit se sháněním potravy – bambusy dovážejí většinou ze speciálních plantáží z jižní Francie.

"Zároveň chceme udělat zázemí atraktivní pro návštěvníky a spojit pavilon s restaurací a s chovem dalších zvířat v bezprostředním okolí," vysvětluje ředitel zoo. Půjde například o vzácné čínské opice zvané languři.

V blízké době pražská zoo vyhlásí architektonickou soutěž na zázemí pro lední medvědy i pro pandy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist