Hejtman Michal Hašek všechno vysvětlil, spolustraníci na jeho jižní Moravě mu vyjádřili důvěru, a proto není důvod se celou záležitostí dál zabývat, zní v podstatě stanovisko ČSSD. V pondělí Hašek před krajským výborem vysvětloval, proč zaplatil z krajských peněz 3,7 milionu firmě Profil za pochvalné články v médiích a kdo je tajemná mluvčí Lucie Proutníková.

"Kdyby při pondělním jednání předsednictva jihomoravské ČSSD měli jeho členové k panu Haškovi výhrady, tak by se tím vedení strany zabývalo. Tento stav ale nenastal, protože vedení ČSSD na jihu Moravy jej jednoznačně podpořilo, a není proto třeba, aby se mimořádně scházelo vedení," uvedl mluvčí strany Michal Kačírek.

Co si myslí samotní vrcholní představitelé strany, není jasné. Redakce se snažila kontaktovat předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, prvního místopředsedu Milana Chovance, šéfy sněmovny a Senátu za ČSSD i další špičky strany, ale nikdo není k zastižení a na SMS zprávy nereaguje.

Lže bývalá tisková mluvčí, tvrdí Hašek

Vedení strany mlčí ve chvíli, kdy i přes pondělní podrobné Haškovo vyjádření existují pochybnosti o tom, co a proč tají před veřejností. Nejvážnější ze všeho je tvrzení bývalé krajské mluvčí Denisi Kapitančíkové, podle které Hašek věděl, že za jeho mluvčí se jménem Lucie Proutníková se ve skutečnosti skrývá lobbistka Jana Mrencová.

"V této věci lžou a zřejmě nadále budou lhát jiní, nikoliv já," prohlašuje Hašek s tím, že Lucii Proutníkovou nezná, nikdy ji fyzicky nepotkal a nikdy neautorizoval text, ve kterém její jméno figurovalo. Základem jeho "obhajoby" je přitom tvrzení, že Kapitančíková je lhářka a jedná účelově ve prospěch konkurenčního hnutí Žít Brno, protože pracuje jako mluvčí radnice Brno - střed, které toto hnutí vede.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Denisa Kapitančíková ale trvá na svém, po vyjádření Haška popřela, že by její chování bylo motivované politikou. "To je naprostý nesmysl, žádné politické hrátky mě vůbec nezajímají. Jsem si ale jistá, že pan hejtman věděl, kdo se ukrývá za jménem Proutníková," tvrdí bývalá mluvčí.

Jaké má ale důkazy? Říká, že sama s Haškem o Proutníkové mluvila, o "virtuální mluvčí" věděli další lidé na kraji, a navíc Hašek četl noviny, kde se jméno mluvčí Proutníkové objevovalo. "Když jsem se na to ptala, řekl mi, že se o to nemám starat, že to není moje věc. Navíc mu chodily mediální svodky, v nichž Proutníková vystupovala jako mluvčí hejtmana, a on proti tomu nic neřekl," dodává Kapitančíková.

Redakce se proto snažila získat k tvrzením bývalé mluvčí kraje hejtmanovu reakci, ten přestože v pondělí večer po jednání jihomoravské ČSSD slíbil, že na doplňující dotazy odpoví novinářům následující den, tak do času vydání článku neučinil.

Profil má vysvětlit, za co dostal peníze

Zatím také není jasné, za co přesně vyplácelo hejtmanství peníze Marketingovému centru Profil, které vlastní manžel lobbistky Jany Mrencové. Podle seznamu, který v úterý zveřejnil Jihomoravský kraj, dostal Profil od kraje od roku 2011 celkem 3,7 milionu korun.

Hašek nyní slibuje, že jeho úřad projde, co agentura pro kraj udělala, a vše bude muset dokladovat. "Jestliže tak neučiní, krajský úřad bude požadovat navrácení adekvátní části poskytnutého plnění finančních prostředků," tvrdí Hašek, který na agenturu "háže" i vysvětlení ohledně virtuální mluvčí Proutníkové. "Je třeba se ptát příslušné mediální agentury, kdo tato osoba je," říká Hašek.

Lidem z vedení ČSSD na jižní Moravě evidentně takové vysvětlení a chování hejtmana stačilo, protože zvedli ruku na jeho podporu. A vedení ČSSD v čele s Bohuslavem Sobotkou zase stačilo k tomu, aby se nad celou věcí "zavřela voda".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist