Naději na transplantaci ledvin už mají i pacienti s chronickou žloutenkou typu C. Dosud to nebylo možné, ale díky nové léčbě čeká na novou ledvinu celkem 19 pacientů pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) s tímto typem viru.

Chronická hepatitida typu C je nejčastějším důvodem transplantace jater. Ve chvíli, kdy pacientovi začala po operaci selhávat také ledvina (děje se tak v pěti procentech případů), nemohl dostat novou, neboť léky, které musí všichni pacienti po transplantaci brát na potlačení imunity, aktivovaly virus znovu. Současná léčba ho zatím nebyla schopná z těla zcela vypudit. To se ale podařilo českým lékařům změnit.

"Chronické virové hepatitidy B nebo C představovaly v minulosti pro pacienty před nebo po orgánové transplantaci závažnou komplikaci, která jim zkracovala život," vysvětlil přednosta kliniky hepatogastroenterologie IKEM Julius Špičák. 

Lékaři v IKEM letos léčili dvacítku lidí takzvanými přímo působícími antivirotiky, která dokáží zákeřný virus žloutenky typu C zcela zničit. Jen u jednoho z pacientů léčba selhala. "I ten neúspěšně léčený má šanci. Na uvedení do praxe se totiž už nyní připravuje druhá generace přímo působících antivirotik k léčbě chronické hepatitidy C," říká lékařka z IKEM Soňa Fraňková.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Na čtvrtek připadá Světový den boje proti žloutenkám. Žloutenka ročně zabije víc lidí než třeba tuberkulóza nebo virus HIV. Ročně jí podlehne téměř jeden a půl milionu lidí po celém světě. "Aktuálně je v pokročilém stádiu vývoje 75 léků proti hepatitidě typu C," uvádí ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Specialistou na léky proti žloutence je americká biofarmaceutická firma Gilead Sciences, která je známá i v Česku. V devadesátých letech odkoupila licence na látky, které objevil slavný český biochemik Antonín Holý. V posledních letech společnost představila léky Sovaldi a Harvoni, které jsou velmi účinné proti žloutence typu C.

Léčba pilulkou Sovaldi pacientům slibuje 90procentní šanci na úplné uzdravení. Firma ale dvanáctitýdenní kúru Američanům nabízela v přepočtu za více než dva miliony korun. Za vysokou cenu léku si Gilead vysloužil kritiku pojišťoven, pacientů i politiků. Nakonec musel slevit.

Tržby Gileadu od uvedení léků proti žloutence na trh vzrostly více než trojnásobně – loni dosáhly 32,2 miliardy dolarů. Po zlevnění léků začaly klesat. V květnu si společnost patentovala lék Sovaldi v Indii, což rozčílilo pacientské organizace, podle kterých souhlas indického patentového úřadu zabrání výrobě dostupnějších napodobenin léku.

Nejrozšířenějšími typy hepatitidy jsou A, B a C. V Česku se vyskytuje i typ E. Očkování je k dispozici jen proti prvním dvěma typům.

Výskyt žloutenky v Česku roste – mezi lety 2011 a 2015 se zvedl o 34 procent. Od letošního jara se s epidemií žloutenky typu A potýká Jihomoravský kraj.

"Dosud bylo hlášeno 107 případů, a to ve valné většině u injekčních uživatelů drog a u sociálně vyloučených osob. Navzdory veškerým stanoveným protiepidemickým opatřením se nákaza dále šíří mezilidským kontaktem," varuje tiskový odbor ministerstva zdravotnictví s tím, že virus už se na jihu Moravy rozšířil mezi většinovou populaci.