Za schvalování teroristických útoků má nově hrozit až dvanáct let ve vězení. Vláda schválila návrh ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Dosud za schvalování terorismu na veřejnosti nebo na sociálních sítích hrozil maximálně rok.

Pokud zákon projde sněmovnou, propagace a financování teroristického útoku se nově stanou samostatným trestným činem, za který bude možné uložit až 12 let odnětí svobody nebo propadnutí majetku.

Na seznam trestným činů přibude i vyhrožování teroristickým trestným činem a účast na teroristické skupině.

"Chceme mít účinnější nástroje pro postihování terorismu už na samém počátku - to znamená trestné financování nebo jinou podporu teroristických skupin a také propagaci terorismu," uvedl již dříve ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který doufá, že sněmovna jeho návrh přijme urychleně hned v prvním čtení.

Spolupráce policie s majiteli obchodních center

Kromě přísnějších trestů pro teroristy a jejich podporovatele vláda na středečním jednání projedná také plán ministra vnitra Milana Chovance na lepší ochranu lidí před teroristickými útoky. Chovanec navrhuje, aby policie více spolupracovala s pořadateli kulturních akcí nebo s majiteli velkých obchodních center.

Má jim například předávat zkušenosti nebo pomáhat s výcvikem soukromých ochranek. Na ministerstvu kvůli tomu vznikne speciální metodický tým. 

"Přicházíme s nabídkou metodiky na ochranu těchto akcí. Podobně už spolupracujeme třeba s majiteli fotbalových klubů. Policie bude muset převzít větší míru zodpovědnosti i za některé kulturní akce, ačkoli jsou soukromé," uvedl.

Policie je podle něj připravena i nakoupit vybavení - například mobilní bezpečnostní rámy. Ty jsou primárně určené pro kulturní akce.

"Nerad bych se dočkal toho, aby byly i v supermarketech, to by obtěžovalo zákazníky. Ale uvidíme, jak se bude vyvíjet situace," dodal Chovanec.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Policie má podle něj také více spolupracovat s obcemi na ochraně česko-rakouského pomezí. "Musíme se zaměřit na přecházení hranic, aby policie měla tu situaci pod kontrolou," dodal Chovanec s tím, že za tímto účelem vznikne speciální skupina.

V Česku i nadále platí první ze čtyř stupňů ohrožení, takzvaná bdělost. Zpravodajská skupina, kam patří zástupci bezpečnostních a zpravodajských služeb, se ani po nedávných teroristických útocích ve světě nerozhodla stupeň zvýšit. Na frekventovaných místech i nadále zůstávají posílené policejní hlídky.