Státní Česká pošta v červenci spustila novou službu, díky níž si lidé mohou vyzvednout uložené zásilky v kteroukoli denní i noční hodinu – tedy 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Tuto možnost prozatím nabídla pouze v osmi takzvaných depech, konkrétně v Praze a některých krajských městech – Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Olomouci, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a Pardubicích.

Pošta chce vyjít vstříc zejména zákazníkům, kteří mají omezené časové možnosti pro vyzvednutí svého balíku. Službu by tak mohli ocenit hlavně lidé pracující do večera nebo na směny. "Na depa je možné adresovat Balík na poštu již při objednávce v e-shopu nebo přesměrovat jakoukoliv avizovanou balíkovou zásilku prostřednictvím aplikace Změna doručení online," uvádí mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Při nakupování na internetu stačí v e-shopu u způsobu dopravy zvolit variantu Balík na poštu, do řádku pro vyhledávání pošty napsat "depo" a ze seznamu vybrat už jen preferované místo. Lidé, kteří očekávají zásilku a vědí, že nebudou doma, si mohou přes aplikaci Změna doručení online nastavit variantu "uložit zásilku rovnou na poště". Do okna pro vyhledávání pošty napíší "depo" a vyberou si konkrétní místo ze seznamu. Je potřeba znát podací číslo zásilky.

Česká pošta pak adresáta kontaktuje, až balík na výdejní místo dorazí, a připraví ji na domluvený čas. "Výdej balíků v depech je poskytován zdarma, odesílatel hradí standardní poštovné podle zvoleného typu balíkové zásilky," říká Vitík. Dodává, že balík je standardně uložen sedm dní, ale adresát si tuto dobu může prodloužit až na 15 dní. To ostatně může učinit již odesílatel při podání.

Depa se většinou nacházejí mimo centra velkých měst – například v Praze jsou to Malešice, v Plzni pak okrajové Křimice. "Klienti mohou vjet autem přímo do areálu depa," ujišťuje proto Vitík. "V současné době službu nabízíme ve zmíněných depech, po zhodnocení technické stránky a zájmu klientů ji poté budeme rozšiřovat," odpovídá Vitík na otázku, zda se lidé dočkají této služby v jiných, třeba i menších městech.

Od podzimu chystá Česká pošta celkovou změnu v doručování balíků. Místo do čtyř odpoledne začnou pošťáci vozit balíky lidem domů nově až do šesti. Podnik tak reaguje mimo jiné na to, že lidé obvykle dopoledne nebývají doma a čas doručení jim často nevyhovuje.

"Právnickým osobám se proto bude doručovat v dopoledních hodinách, fyzickým naopak v odpoledních," říká Vitík. Dodává, že to ale není striktní pravidlo a každý si případně podle potřeby bude moci upravit čas doručení tak, aby mu to vyhovovalo nejlépe.