Obcemi kolem Prahy v současnosti projíždějí řádově tisíce kamionů denně. Přesto se v úterý pražští radní shodli, že od roku 2017 chtějí zakázat průjezd nákladním autům delším než 12 metrů některými částmi metropole. Nápor by se tak přesunul do přilehlých oblastí, mezi které patří také Říčany či Úvaly. 

Vjezd kamionů do Prahy se zřejmě omezí, zákaz ve vybraných ulicích by mohl platit příští rok - čtěte ZDE

"Praha sice nechce uzavřít klíčový průtah městem po dálnici D1, nicméně je v Praze spousta cest, které po zákazu nasměřují kamiony na Říčany," říká starosta města Vladimír Kořen. Otázkou je podle něj například provoz velkého překladiště Metrans v pražské Uhříněvsi. "Pokud by z města byly kamiony vytěsňovány, dalo by se pak v Říčanech mluvit o desítkách tisíc, na což nejsme vůbec připravení," dodal. 

Pomoc obcím slíbil hejtman

Jisté signály o tom, že se Praha takové opatření chystá zavést, obce podle Kořena měly. Proto mají Říčany připravená tři možná řešení. "Buď zavedeme nízkoemisní zóny, protože kamiony vedle rodinných domů určitě zdraví obyvatel nepřilepší. Nebo uděláme to samé, co Praha, tedy zákaz vjezdu tranzitních kamionů. Případně alespoň zpoplatníme vjezd do centra města," řekl starosta. Město hodlá řidičům průjezd co nejvíce znepříjemnit, například i průběžným vážením kamionů.

Říčanům přislíbil pomoc středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD), podle kterého je řešením urychlení dostavby části Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi. Dostavba okruhu byla prozatím vyškrtnuta ze seznamu prioritních staveb, které mají získat ve zrychleném řízení stanovisko EIA, tedy posouzení vlivu staveb na životní prostředí.

"Po konzultaci s premiérem Bohuslavem Sobotkou odejde tento týden dopis ministru Ťokovi, ve kterém ho Praha i Středočeský kraj vyzývají k co nejrychlejšímu zadání nového EIA i k zachování stávající trasy a vyloučení všech jiných variant," uvedl hejtman.

S co nejrychlejším řešením souhlasí i oba starostové. "Myslím, že tento krok pražských radních je hlavně tlak na vládu, aby konečně řešila východní část obchvatu Prahy," řekl starosta Úval Borecký. Podle Kořena se spor táhne neuvěřitelně dlouhou dobu a je potřeba stavbu okruhu vyřešit jednou provždy. "Stejně jako v Říčanech jsou i obyvatelé Prahy a okolí obětí neschopnosti politiků prosadit rozumnou stavbu," uzavřel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist